To oni brylowali na boiskach 1. i 2. ligi: teraz mogą trafić do PKO Ekstraklasy


Zestawienie zawodników, którzy mają szansę w najbliższym czasie na transfer do klubów PKO Ekstraklasy

7 stycznia 2025 To oni brylowali na boiskach 1. i 2. ligi: teraz mogą trafić do PKO Ekstraklasy
Zbigniew Harazim / zbyszkofoto.pl

Niższe ligi mają to do siebie, że wychowankowie klubów mogą łatwiej wbić się do pierwszego zespołu. Jest to dla nich niejako szansa na transfer do lepszej ligi i klubu, który na obecną chwilę oferuje im większą szansę rozwoju. Jednakże nie zawsze transfer do wyższej ligi niesie za sobą możliwość otrzymania takiej samej ilości minut na boisku. Polska ekstraklasa nie raz już pokazywała, że dzięki regularnej grze można trafić do niezłego klubu za granicą. W poniższej części artykułu przedstawimy zawodników, którzy wyróżniali się na boiskach 1. i 2. ligi, dzięki czemu mają szansę na grę w elicie. Należy jednak pamiętać, że to tylko część i jest ich zdecydowanie więcej.


Udostępnij na Udostępnij na

12. Paweł Kruszelnicki (skrzydłowy, Zagłębie Lubin II, 21 lat)

Wychowanek Zagłębia notuje niesamowity czas w jego rezerwach. W obecnym sezonie prezentuje się wyśmienicie. Po 18 spotkaniach ma na swoim koncie uzbieranych siedem goli i pięć asyst. Jest wyróżniającą się postacią w ekipie „Miedziowych” i pewnym jest, że jeśli utrzyma formę, będzie łakomym kąskiem na rynku transferowym PKO Ekstraklasy. Należy wspomnieć, że Kruszelnicki notuje aż 40% udziału przy wszystkich bramkach dla rezerw Zagłębia.

Wychowanka Zagłębia cechuje z pewnością technika, która w jego wieku jest na bardzo wysokim poziomie. Jego inteligencja boiskowa i szybkość to świetny przykład piłkarza, jakiego polska ekstraklasa potrzebuje. Jeśli tylko utrzyma formę, to z pewnością będzie stanowił o sile Zagłębia w przyszłym sezonie, ponieważ już teraz zjada 2. ligę kilkukrotnie.

11. Aleksander Gajgier (środkowy obrońca, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, 21 lat)

Wychowanek Polonii Warszawa to bez wątpienia filar obrony niepokonanej w tej rundzie Pogoni Grodzisk Mazowiecki. 21-latek zagrał w tym sezonie w praktycznie wszystkich meczach i zaczyna przykuwać uwagę coraz większych firm z PKO Ekstraklasy. Między innymi dzięki jego postawie drużyna Pogoni jest obecnie drugą najlepszą defensywą w lidze. W drużynie z województwa mazowieckiego Gajgier występuje nieprzerwanie od 2023 roku, gdy początkowo został wypożyczony z Radomiaka.

Kilkukrotnie wybierany do jedenastek kolejki ligi. Świetnie antycypuje grę, masowo wygrywane pojedynki powietrzne i ustawianie się w defensywie powodują, że jest jednym z lepszych młodych obrońców tej ligi i z pewnością kluby polskiej ekstraklasy czy też 1. ligi patrzą w jego kierunku z wielkim zainteresowaniem.

10.Wiktor Nowak (środkowy pomocnik, Znicz Pruszków, 20 lat)

Kolejnym zawodnikiem na naszej liście jest Wiktor Nowak. Występujący na pozycji numer sześć jest uważany za wielki talent. W tym sezonie zanotował dwa gole i dołożył do tego trzy asysty. Nie może zatem dziwić, że będąc ważną częścią drużyny Grzegorza Szoka, budzi zainteresowanie wielu klubów PKO Ekstraklasy. Wokół jego osoby wymienia się głównie Górnika Zabrze i Rakowa Częstochowa.

Mocnymi stronami tego utalentowanego gracza jest świetna dystrybucja piłki i przegląd pola, co wiele razy udowadniał na boiskach 1. ligi. Cechują go w dodatku ogromna jakość, intensywność i zaangażowanie, co pokazują heatmapy i wykresy ze skokami pressingowymi. Dlatego polska ekstraklasa nie powinna być dla niego problemem.

9. Antoni Młynarczyk (skrzydłowy, ŁKS Łódź, 19 lat)

Jeden z największych talentów ŁKS-u. Jeden z najlepszych w drużynie, który regularnie pokazuje swoją klasę na boiskach 1. ligi. Antoni Młynarczyk to zawodnik, który dał się poznać w Polsce jako niesamowicie mądry gracz. Jego inteligencja boiskowa to istny top, co udowadnia wieloma trafnymi decyzjami na boisku.

W tym sezonie Młynarczyk dołożył od siebie trzy gole i trzy asysty, co jest naprawdę niezłym wynikiem zważywszy na jego wiek. Dodatkowo zawodnik łódzkiego klubu sportowego jest w czołówce graczy, którzy dryblują najwięcej i najczęściej. Wydaje się także, że jest on typem zawodnika, którego potrzebuje reprezentacja, gdyż jest walecznym i bardzo pracowitym piłkarzem.

8. Kamil Wojtyra (napastnik, Polonia Bytom, 27 lat)

Jeden z najlepszych strzelców polskiej 2. ligi. Po nieudanej przygodzie w Chrobrym Głogów przeniósł się do Polonii Bytom, w której odżył. Zawodnik to typowy „finisher”, którego zadaniem jest strzelanie goli. W tym sezonie zdobył już 11 goli i wydaje się, że w rundzie wiosennej nie zwolni tempa. Wojtyra jest gwarantem goli, dzięki któremu Polonia plasuje się na 3. miejscu w lidze i ma jedną z najlepszych ofensyw w lidze. Widać, że Bytom mu służy, co wiele razy pokazywał w wywiadach. Jeden z nich można przeczytać na naszej stronie.

Krzysztof Kadis / Polonia Bytom

Niemniej jednak, Wojtyra w przypadku awansu Polonii na zaplecze PKO Ekstraklasy będzie liczył się także w walce o koronę króla strzelców. Dlatego, iż jest to napastnik z charyzmą i umiejętnościami, które przewyższają 2. ligę. Wydaje się też, że polska ekstraklasa byłaby ligą, w której tego typu napastnik by się odnalazł.

7. Linus Ronnberg (skrzydłowy, Podbeskidzie, 21 lat)

Zawodnik Podbeskidzia w tym sezonie zamienił 2. ligę fińską na polską 2. ligę. Od razu dało się zobaczyć, że jest to gracz o nieprzeciętnych umiejętnościach, ponieważ często gościł w zestawieniach najlepszych dryblerów i skrzydłowych ligi. W tym sezonie Fin jest wiodącą postacią Podbeskidzia, z którym walczy o powrót na zaplecze PKO Ekstraklasy. W pierwszej części sezonu 2024/2025 strzelił cztery gole i zanotował jedną asystę.

Fin w tym sezonie prezentuje się świetnie i coraz realniejszy staje fakt, że opuści drużynę w lecie. Sytuację skrzydłowego monitoruje Motor Lublin, którego trener chętnie widziałby Ronnberga w swojej drużynie przez swoje zamiłowanie do ligi fińskiej. Wiadome jest to, że będzie on jednym z bardziej rozchwytywanych graczy w Polsce.

6. Andrias Edmundsson (środkowy obrońca, Wisła Płock, 24 lata)

Reprezentant Wysp Owczych, po transferze z Chojniczanki Chojnice do Wisły Płock, w dość szybkim tempie zdobył uznanie trenera i stał się ważnym elementem składu „Nafciarzy”. Edmundsson to zawodnik niezwykle uniwersalny, ponieważ z powodzeniem może zagrać na pozycji środkowego pomocnika defensywnego.

Wysoki, dobrze zbudowany, świetnie grający głową – jest jednym z najlepiej grających stoperów głową w lidze. Do tego świetnie wyprowadza piłkę i notuje dużą ilość podań celnych na mecz.

Jeśli zatem polska ekstraklasa wydałaby się być jeszcze zbyt dużym wyzwaniem dla płocczan, to Edmundsson będzie łakomym kąskiem dla większych klubów. Jego solidność na pewno będzie dużym atutem, a profil nowoczesnego obrońcy pomoże mu być jednym z czołowych obrońców na zapleczu PKO Ekstraklasy.

5. Patryk Warczak (prawy obrońca, Stal Rzeszów, 21 lat)

Mocny punkt Stali Rzeszów, dla której zagrał 1800 minut w tym sezonie. Został wybrany najlepszym prawym obrońcą 1. ligi i niedawno zadebiutował w reprezentacji do lat 21. Wszystko to zapoczątkowała jego świetna forma w lidze. Dodatkowo notuje najwięcej kontaktów w polu karnym rywala spośród zawodników 1. ligi.

Jest on naprawdę wielkim talentem, który jeśli tylko utrzyma formę, powinien wzbudzić zainteresowanie klubów polskiej ekstraklasy. Szybki,  dynamiczny i w dodatku z ciągiem do ataku, z pewnością poradzi sobie w elicie polskiej ligi.

4. Michał Willmann (prawy obrońca, Podbeskidzie, 20 lat)

Zdecydowanie najlepszy prawy obrońca w 2. lidze. Dynamiczny, szybki, ale przede wszystkim jest wielkim talentem. W obronie radzi sobie bardzo dobrze. Jest jednym z najlepiej broniących obrońców w lidze, a i w ataku może dać dużo jakości. W tym sezonie może i nie notuje liczb, ale jest mocny punktem w składzie „Górali”, którzy na początku sezonu zmienili swoją politykę transferową i zaczęli grywać w większej ilości wychowankami.

Willmann zaczął grać w Podbeskidziu już w zeszłym sezonie, lecz były to jedynie pojedyncze mecze. W tym sezonie jednak jest jednym z liderów, który swoją dobrą grą budzi zainteresowanie Piasta Gliwice. Klub ze Śląska postara się o wychowanka bielskiego klubu podczas letniego okna transferowego. PKO Ekstraklasa na pewno będzie wyzwaniem dla 20-latka, ale z jego zapałem i pracowitością aklimatyzacja powinna przebiegać szybko.

3. Michał Głogowski (napastnik, Hutnik Kraków, 19 lat)

Jednym z największych talentów w niższych ligach jest Michał Głogowski. Napastnik, który uzbierał w tym sezonie już 11 trafień, to prawdziwe objawienie 2. ligi. Szybki, silny, wysoki, który potrafi dobrze wykończyć akcje, nie raz pokazywał w tym sezonie, że z niczego potrafi zdobyć bramkę. Na początku obecnego sezonu został ściągnięty do Lechii Gdańsk z Hutnika Kraków. Jednak nie przeszedł do Gdańska od razu. Otóż został do końca roku wypożyczony do Hutnika i tam dokończył sezon, w którym kręcił niesamowite liczby. W szybkim czasie może doczekać się gry w polskiej ekstraklasie.

Jednakże problemem jest i będzie jak na razie zakaz, jaki ma Lechia. Mianowicie klub z Gdańska nie może zarejestrować Polaka do rozgrywek i w dodatku nie zapłacił jeszcze pieniędzy Hutnikowi za transfer. W klubie brakuje pieniędzy na wszystko, między innymi na płace i rejestrację nowych zawodników.

2. Karol Czubak (napastnik, Arka Gdynia, 24 lata)

Najlepszy strzelec zaplecza polskiej ekstraklasy, który zdobył już 14 goli w lidze. W strzelaniu nie ma sobie równych, co pokazuje jego utrzymywana od kilku sezonów forma. Karol Czubak latem 2021 roku trafił do Arki Gdynia i od samego początku imponuje tam swoją skutecznością. Od momentu dołączenia do Arki, zapisał na swoim koncie aż 66 trafień, co jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Napastnik potrzebował do tego 130 spotkań. Faktem jest, że PKO Ekstraklasa z jego dyspozycją nie powinna być problemem.

Piotr Matusewicz / PressFocus

Postawa 24-latka na pierwszoligowych boiskach sprawia, że wzbudza on na rynku transferowym ogromne zainteresowanie. Łączony on był chociażby z Rakowem Częstochowa czy Górnikiem Zabrze. Milion euro była także skłonna zaoferować Polissia Żytomierz, jednakże nie był tym zainteresowany.

1. Daniel Świderski (napastnik, Rekord Bielsko-Biała, 29 lat)

Najlepszy, po prostu najlepszy strzelec w Polsce na poziomie centralnym. Nie miał sobie równych. Jego świetna forma i masowo strzelane gole pozwoliły w zeszłym sezonie na awans do 2. ligi Rekordowi. Teraz też nie jest gorzej. W bieżącym sezonie ma już 14 goli i jest najlepszym zawodnikiem drużyny z Bielska-Białej. W swojej karierze „Świder” grał już w polskiej ekstraklasie między innymi w barwach Widzewa i szło mu tam nieźle. Dlatego PKO Ekstraklasa nie powinna być dla niego wyzwaniem.

Godnym podziwu jest, że Świderski od 19. roku życia gra z rozrusznikiem serca i radzi sobie z roku na rok coraz lepiej. W zeszłym sezonie na boiskach 3. ligi zdobył 31 goli, co przełożyło się na historyczny awans.

Z całą pewnością Świderski będzie więc najgorętszym nazwiskiem w biurach klubów PKO Ekstraklasy. Problemem może wydawać się jednak to, że niedawno przedłużył swój kontrakt z Rekordem.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze