Perełki z 1. ligi


Na nich powinny zwrócić uwagę kluby ekstraklasy

5 października 2018 Perełki z 1. ligi

Latem kluby I ligi na ekstraklasowe zamieniło kilkunastu zawodników. Wśród nich nie brakowało perspektywicznych graczy, którzy potwierdzili swoje umiejętności na zapleczu elity. W obecnych rozgrywkach Fortuna I Ligi również nie brakuje młodych piłkarzy, którzy wkrótce mogą trafić do lepszych klubów.


Udostępnij na Udostępnij na

W drużynach Fortuna I Ligi istnieje obowiązek wystawiania do gry młodzieżowca, co sprawia, że co tydzień na boiskach oglądamy wielu młodych graczy. W niektórych klubach stawianie na młodzież nie ogranicza się jednak tylko do przepisowego jednego zawodnika. Oto nasz raport dotyczący najlepiej rokujących młodzieżowców grających na zapleczu elity.

Miłosz Szczepański (Raków Częstochowa)

Wiek: 20 lat
Pozycja: ofensywny pomocnik
Rozegrane mecze: 10
Gole: 3

Jakub Łabojko i Mateusz Lis jeszcze w poprzednim sezonie bronili barw Rakowa Częstochowa. Dziś pierwszy z nich coraz śmielej poczyna sobie w zielonej koszulce Śląska Wrocław, drugi zaś wywalczył miejsce między słupkami Wisły Kraków. Tymczasem opiekun lidera Fortuna I Ligi, Marek Papszun, przygotowuje na podbój Lotto Ekstraklasy kolejnych młodych wilczków. Jednym z nich jest pozyskany przez Raków już zimą z rezerw Legii Miłosz Szczepański. W obecnym sezonie ofensywny pomocnik dwukrotnie rozstrzygał wyniki meczów lidera, zdobywając gole w spotkaniach z Odrą Opole i Bruk-Bet Termalicą, a w sobotę pokonał bramkarza Bytovii w spotkaniu na szczycie. W jego przypadku istnieje duża szansa, że do Lotto Ekstraklasy trafi razem ze swoim klubem.

Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów)

Wiek: 20 lat
Pozycja: pomocnik
Rozegrane mecze: 11
Gole: 5

Przed sezonem ze sponsorowania Bytovii wycofała się firma Drutex i wydawało się, że klub może nie przystąpić do rozgrywek. Tymczasem zespół z Kaszub nie tylko gra, ale też jest prawdziwą rewelacją, zajmuje bowiem drugie miejsce w tabeli. Duża w tym zasługa Juliusza Letniowskiego. W poprzednim sezonie młody pomocnik zdobył dziesięć bramek w barwach trzecioligowego Bałtyku Gdynia, w trwających rozgrywkach trafił już pięć razy dla Bytovii. Wychowanek gdańskiej Lechii podpisał z „Czarnymi Wilkami” roczny kontrakt i jeśli utrzyma obecną formę, nie powinien narzekać na brak ofert.

Paweł Olszewski (Wigry Suwałki)

Wiek: 19 lat
Pozycja: boczny obrońca
Rozegrane mecze: 11
Gole: 0

Olszewski już drugi sezon z rzędu spędza w Suwałkach, gdzie jest wypożyczony z Jagiellonii Białystok. Ubiegłe rozgrywki młody defensor stracił z względu na problemy z kolanami. W obecnych jest podstawowym obrońcą Wigier, które stawiają odważnie na młodych zawodników. Jeśli Olszewski rozegra pełny sezon w Suwałkach, ma dużą szansę być w nowych rozgrywkach włączony na stałe do kadry Jagiellonii, w której zdążył zaliczyć debiut w ekstraklasie już dwa lata temu, otrzymując w premierowym występie czerwoną kartkę.

Michał Góral (Stomil Olsztyn)

Wiek: 19 lat
Pozycja: napastnik
Rozegrane mecze: 10
Gole: 3

Pochodzący z Łodzi napastnik to podobny przypadek do Olszewskiego. On również do I ligi jest tylko wypożyczony. W Legii Warszawa Góral mógłby myśleć jedynie o grze w rezerwach, a w biednym jak mysz kościelna Stomilu jest podstawowym zawodnikiem. Dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi napastnik zdobył już w Fortuna I Lidze trzy gole, ale z pewnością stać go na dwucyfrowy wynik w całych rozgrywkach. Góral i wspomniany wcześniej Olszewski to również kandydaci do gry w mistrzostwach świata do lat 20.

Miłosz Mleczko (Puszcza Niepołomice)

Wiek: 19 lat
Pozycja: bramkarz
Rozegrane mecze: 12
Puszczone gole: 16

Rywalizacja o miejsce w bramce kadry U-20 na młodzieżowy mundial rozegra się zapewne pomiędzy Kamilem Grabarą a Marcinem Bułką, ale szansę bycia numerem 3 w kadrze ma Miłosz Mleczko. Wypożyczony z Lecha Poznań jest podstawowym bramkarzem średniaka Fortuna I Ligi, rozgrywając w obecnym sezonie wszystkie mecze od pierwszej do ostatniej minuty. Trzy razy udało mu się zachować czyste konto, a trener Jacek Magiera powołał go na swoje pierwsze zgrupowanie z kadrą U-20.

Jan Sobociński (ŁKS Łódź)

Wiek: 19 lat
Pozycja: środkowy obrońca
Rozegrane mecze: 10
Gole: 2

Wiosnę wychowanek ŁKS-u spędził na wypożyczeniu w Gryfie Wejherowo, w którym otrzaskał się z seniorską piłką. Po powrocie do Łodzi dostał swoją szansę od Kazimierza Moskala i w świetnym stylu ją wykorzystuje. Dobra dyspozycja stopera ŁKS-u nie przeszła niezauważona i zaowocowała powołaniem od Jacka Magiery.

Jakub Moder (Odra Opole)

Wiek: 19 lat
Pozycja: środkowy pomocnik
Rozegrane mecze: 12
Gole: 2

Moder to kolejny młodzieżowy reprezentant Polski wypożyczony do klubu Fortuna I Ligi z Lecha Poznań. W Opolu bardzo chciał go trener Mariusz Rumek, który znał go właśnie z młodzieżowych grup klubu ze stolicy Wielkopolski. W Opolu Moder gra dużo i dobrze, zwiększając swoją szansę na występy na młodzieżowym mundialu.

Wymieniona siódemka to tylko niektórzy młodzi zawodnicy, którzy powinni zwrócić uwagę ekstraklasowych klubów. Część z nich jest obecnie z drużyn elity wypożyczona, ale wcale nie musi to oznaczać powrotu do Lotto Ekstraklasy w barwach macierzystego klubu. Dobrym przykładem jest tu Mateusz Lis, który do Rakowa był wypożyczany z Lecha Poznań, a w najwyższej klasie rozgrywkowej gra już dla Wisły Kraków.

Warto również pamiętać, że młodych piłkarzy bacznie obserwuje trener Jacek Magiera. Udział i pokazanie się z dobrej strony na mistrzostwach świata U-20 może być dla nich szansą na ciekawy transfer, niekoniecznie do polskiego klubu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze