Starcie Dawida z Goliatem? Niekoniecznie


Superpuchar Włoch - Juventus vs Lazio

13 sierpnia 2017 Starcie Dawida z Goliatem? Niekoniecznie

W ostatnich latach starcia o Superpuchar Włoch były traktowane, delikatnie mówiąc, niezbyt poważnie. Próba wybicia się włoskiej piłki w krajach arabskich i azjatyckich momentami przybierała formę kabaretu. Kibiców irytowało szczególnie to, że ich idole na tę okazję musieli ubierać koszulki z chińską transkrypcją sponsora. To zamiast pomagać w rozszerzeniu popularności Serie A na świecie, tylko jej szkodziło. Na szczęście władze ligi poszły po rozum do głowy i postanowiły, że tegoroczny mecz o Superpuchar Włoch rozegrany zostanie w Rzymie, kolebce cywilizacji.  


Udostępnij na Udostępnij na

Sprawdzimy dziś, jak przed meczem o pierwsze trofeum w nowym sezonie we Włoszech wyglądają ekipy Juventusu i Lazio. Przypomnimy również, jak wyglądała do tej pory rywalizacja tych dwóch zespołów o Superpuchar Włoch.

Superpuchar Włoch – krótka historia

Historia walki o Superpuchar Włoch sięga 1988 roku, gdy w pierwszej edycji Milan pokonał bardzo mocną wówczas Sampdorię. Jej siłę pokazuje częsta obecność w walce o Superpuchar. W pierwszych czterech edycjach piłkarze z Genui trzykrotnie grali o ten puchar. Piękną sprawą odnośnie do meczu Supercoppa Italia był fakt, że starcie między mistrzem a zdobywcą Pucharu Włoch było rozgrywane na stadionie mistrza, co jest – i powinno być – normalne. Niestety, a może i stety, w ostatnich latach ta praktyka była kompletnie ignorowana. Było to oczywiście spowodowane chęcią promocji włoskiej piłki i ligi na terenie Azji i Bliskiego Wschodu.

Paradoksalnie, pierwszy mecz o Superpuchar Włoch rozgrywany poza Półwyspem Apenińskim wcale nie odbył się na terenie Azji czy Półwyspu Arabskiego. Pierwszymi, którzy wyszli z inicjatywą do Serie A w sprawie rozegrania tego meczu u siebie, byli w 1993 roku Amerykanie. Było to poniekąd zrozumiałe, ponieważ chcieli oni wówczas robić wszystko, by wypromować rozgrywane rok później na swoim terenie mistrzostwa świata.

Po wielu latach dopiero w 2002 roku Supercoppa Italia zawitała ponownie za granicę Włoch, a konkretnie do Libii. Rok później rolę gospodarza drugi raz przejęli Amerykanie, a od 2009 roku, z dwoma przerwami, mecz rozgrywany jest w Chinach bądź w Katarze.

Jak przed sezonem wyglądają Juventus i Lazio?

No właśnie, warto zadać sobie to znamienne pytanie, które wraca do nas przed każdym sezonem we wszystkich ligach niczym bumerang. Jak wyglądają najlepsze drużyny w lidze przed sezonem? Czy sparingi dały wystarczające odpowiedzi na nurtujące nas pytania? Przyszedł czas, by odpowiedzieć sobie na te pytania w kontekście zbliżającego się Superpucharu Włoch.

Juventus, jak przystało na mistrza kraju, nie obrał sobie za cel wyłącznie utrzymania mistrzowskiej kadry. Postanowił za to jeszcze bardziej wzmocnić swój skład. Transfery Szczęsnego, Bernardeschiego czy wypożyczenie Costy ewidentnie pokazują, że Juventus nie zamierza łatwo oddać swojego panowania we Włoszech. Juventus postanowił również nie oddawać swoich najlepszych zawodników, co przy obecnej sytuacji na rynku transferowym jest nie lada wyczynem.

Lazio z kolei nie było jakoś specjalnie aktywne na rynku transferowym. Postanowiło, że nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Udało mu się zakontraktować Lucasa Leivę i Felipe Caicedo, którzy mogą być solidnymi wzmocnieniami na swoich pozycjach. Jedynym nazwiskiem z Lazio, które wzbudzało szerokie zainteresowanie na rynku, jest Balde Keita Diao.

Reprezentant Senegalu rozegrał świetny sezon 2016/2017, co nie mogło oczywiście umknąć uwadze możnych świata futbolu. Najgłośniejszym echem odbiła się informacja o zainteresowaniu Keitą przez Juventus, co przed meczem o Superpuchar Włoch może tylko spotęgować rangę spotkania i napięcie między drużynami.

Negocjacje w sprawie Keity oczywiście nadal trwają. Juventus oferuje 20 milionów euro plus pięć milionów z bonusów. Claudio Lotito, właściciel Lazio, nawet nie chce słyszeć o tak niskiej ofercie za jedną ze swoich gwiazd i stanowczo utrzymuje swoje stanowisko, które brzmi jasno – dajecie 28 milionów euro i wtedy możemy rozmawiać!

Garść statystyk

  • Juventus zagra o Superpuchar Włoch już po raz 13., natomiast dla Lazio będzie to 7. starcie.
  • Ekipa „Starej Damy” do tej pory wygrała siedem razy, natomiast rzymianie wznosili to trofeum zaledwie trzykrotnie.
  • Ostatnio obie drużyny zagrały ze sobą o ten puchar w 2013 i 2015 roku.
  • Ostatni mecz o Superpuchar Włoch rozgrywany we Włoszech był, podobnie jak w tym roku, rozgrywany na Stadio Olimpico w Rzymie.

Na papierze przed sezonem wydaje się, że więcej szans na zdobycie Superpucharu Włoch ma Juventus. Ma większe doświadczenie w walce o trofea i będzie to potrafił przełożyć na boiskową rywalizację.

Z kolei Lazio będzie chciało na swoim stadionie upokorzyć obecnego mistrza Włoch, co tylko dodaje dramaturgii temu spotkaniu, które zapowiada się wyśmienicie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze