Stal Stalowa Wola, czyli kibice kontra zarząd


Słaby początek rundy wiosennej w wykonaniu trzecioligowca wzbudził niezadowolenie kibiców "Stalówki"

20 kwietnia 2022 Stal Stalowa Wola, czyli kibice kontra zarząd
wikipedia.org

Stal Stalowa Wola w rundzie wiosennej 3. ligi jeszcze nie wygrała. Porażkę z ŁKS Łagów szczególnie źle przyjęli najbardziej zagorzali kibice, dlatego zapowiedzieli oni bojkot meczów swojego zespołu. Dodatkowo zarzucili oni zarządowi i miastu niegospodarność, z czym nie zgadzają się jednak sami włodarze.


Udostępnij na Udostępnij na

Pod koniec marca Stal ogłosiła, że jej trenerem będzie Łukasz Surma. Legenda ekstraklasowych boisk zastąpiła na tym stanowisku Łukasza Beretę. Tym samym Surma jest już trzecim szkoleniowcem „Stalówki” w tym sezonie. We wrześniu Bereta został bowiem następcą zwolnionego wówczas Rolanda Thomasa.

Poprzednik Surmy pożegnał się z posadą z powodu kiepskich wyników. Sytuacja zespołu ze Stalowej Woli nie zmieniła się jednak po zmianie na ławce trenerskiej. Pod wodzą nowego trenera przegrał on trzy spotkania i zremisował jedno. Ogółem Stal nie była w stanie wygrać żadnego z siedmiu wiosennych meczów 3. ligi. W ostatnich pięciu meczach nie strzeliła zaś nawet gola.

W weekend poniosła ona kolejną klęskę, przegrywając na wyjeździe 0:3 ze wspomnianym Łagowem. Po meczu Surma nie ukrywał niezadowolenia z powodu postawy swoich podopiecznych. Według niego grali oni zbyt wolno i nie kreowali sobie sytuacji. Jednocześnie zasugerował on, że z taką grą trudno będzie myśleć o wygranej w kolejnym meczu z rezerwami Cracovii.

Trzy dni po meczu szkoleniowiec Stali udzielił natomiast wywiadu dziennikowi „Echo Dnia„. Nie ukrywa w nim, że klub ma długoterminowe plany, ale obecnie trzeba działać doraźnie. Jednocześnie Surma zasugerował, że nie wszyscy piłkarze utożsamiają się ze „Stalówką”.

Kibice protestują…

Trener „Zielono-czarnych”, o ile po sezonie dalej będzie prowadził zespół, zamierza zmieniać go ewolucyjnie. We wspomnianym wywiadzie stwierdził więc, że klub ma rozwijać się małymi kroczkami. Z podobnymi zapowiedziami jest jednak pewien problem. Otóż zdaniem kibiców są one składane od kilku lat, a Stal Stalowa Wola dalej nie jest zarządzana profesjonalnie.

Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola wydało w tej sprawie nawet specjalne oświadczenie. Można przeczytać w nim, że problemy klubu zaczęły się wraz z przejęciem w nim większościowych udziałów przez miasto. Od tamtego czasu „Stalówka” miała zostać zasilona „strumieniem pieniędzy”, co jednak przełożyło się jedynie na miejsce w połowie tabeli 3. ligi.

Fani Stali nie mają oczywiście pretensji o sam fakt finansowania klubu przez miejskich włodarzy, nie wspominając o wybudowaniu nowego stadionu. Nie zgadzają się natomiast ze sposobem wydatkowania tych funduszy. Prezydent Stalowej Woli Lucjan Nadbereżny ma według nich źle dobierać osoby odpowiadające za zarządzanie samym klubem.

W związku z powyższym stowarzyszenie wraz z grupami kibicowskimi ogłosiło bojkot meczów rozgrywanych na stadionie w Stalowej Woli. Poza tym domaga się debaty na temat sytuacji „Zielono-czarnych”, profesjonalnego zarządzania spółką akcyjną oraz obiecanego już wcześniej awansu na szczebel centralny.

…Stal odpowiada

O komentarz w sprawie kiepskich wyników zespołu, a także oświadczenia stalowowolskich kibiców poprosiliśmy przedstawicieli klubu. Stanowisko specjalnie dla portalu iGol.pl zajęli więc prezes zarządu Grzegorz Czajka oraz prokurent Andrzej Zieliński:

Zdajemy sobie sprawę, że brak wyników pociąga za sobą niezadowolenie kibiców przekładające się na ocenę całościowej działalności klubu. Na wynik sportowy wpływa wiele czynników trudnych do przewidzenia na starcie rozgrywek: przepracowany okres przygotowawczy, wymuszone zmiany personalne, przewlekłe kontuzje kluczowych graczy itp.

Zarząd ze swojej strony zabezpieczył dla zespołu warunki sportowo-organizacyjne na w pełni profesjonalnym poziomie, które można śmiało porównać do warunków występujących w klubach z wyższych poziomów rozgrywkowych. Zawodnicy kadry pierwszego zespołu mają podpisane profesjonalne kontrakty piłkarskie, z których zapisów klub wywiązuje się na bieżąco.

Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że zawodnikom występującym w Stali Stalowa Wola od strony organizacyjnej niczego nie brakuje. Jeżeli chodzi o sytuację finansową spółki, pozostaje ona stabilna. Zobowiązania wynikające z umów z zawodnikami, trenerami, pracownikami oraz kontrahentami regulowane są na bieżąco.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze