Śląsk doznał sromotnej porażki

1 sierpnia 2012 Śląsk doznał sromotnej porażki

Po pierwszej części spotkania drużyna Helsingborga zasłużenie prowadziła ze Śląskiem. W drugiej połowie szwedzka ekipa pogrążyła całkowicie mistrzów Polski, strzelając jeszcze dwie bramki.

Już w pierwszych kilkudziesięciu sekundach gospodarze mogli stracić bramkę, gdy Andersson otrzymał podanie z prawej strony i próbował piętą pokonać Kelemena. Na szczęście dla Śląska golkiper wyszedł obronną ręką z tej sytuacji. Po chwili Kowalczyk niefortunnie zgrywał do słowackiego bramkarza, a ten z dużymi kłopotami złapał piłkę jeszcze w obrębie pola karnego. Na jego błąd czyhał jeden z napastników Helsingborga. W 8. minucie świetne podanie z głębi pola od Mahlangu otrzymał Lindstrom, oszukał obrońcę i strzelił, jednak dobrze interweniował Kelemen.

Kelemen uratował Śląsk przed większą liczbą straconych bramek w pierwszej połowie (fot. Agnieszka Skórowska/iGol.pl)

Pomimo przewagi Helsingborga w pierwszym kwadransie gry to Śląsk mógł objąć prowadzenie. Po zgraniu Mili w pole karne do Voskampa strzał napastnika został zablokowany. Chwilę później dogodną sytuację miał Patejuk, który otrzymał podanie z głębi pola, lecz na jego drodze również stanął defensor szwedzkiej drużyny. Obydwa zespoły próbowały strzelić bramkę, jednak albo brakowało dokładności w przeprowadzanych atakach, albo obrońcy w porę powstrzymywali przeciwników.

W 30. minucie dogodnej sytuacji nie wykorzystał Sorun, który po kontrataku Helsingborga otrzymał idealne podanie otwierające mu drogę do bramki, lecz na szczęście dla gospodarzy świetnie zachował się Kelemen, najlepszy chyba zawodnik Śląska. Dwie minuty później wrocławianie bardzo dobrze rozegrali rzut rożny. Elsner główkował po dośrodkowaniu Mili, jednak jego strzał w środek złapał dobrze ustawiony Hansson.

Goście na prowadzeniu! Osiem minut przed zakończeniem pierwszej połowy mistrzowie Polski stracili gola po ewidentnym błędzie Pawelca przy wyprowadzaniu piłki. Doszedł do niej Gashi, który niezbyt dokładnie uderzał w stronę bramki. Jednak nogę dostawił Finnbogason, po czym futbolówka musnęła słupek i wpadła do siatki. Kilka minut przed przerwą kolejnym złym zagraniem „popisał się” Pawelec, jednak sytuacji nie wykorzystał strzelec gola, próbujący lobem pokonać Kelemena. Do przerwy 1:0 dla Helsingborga.

Druga połowa rozpoczęła się od nieporadnych ataków Śląska. Zagrania podopiecznych Oresta Lenczyka, podobnie jak w pierwszej połowie, raziły niedokładnością. W 52. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Patejuk, jednak jego próba byłaby skuteczna w innym sporcie – rugby, gdyż piłka leciała ponad poprzeczką. W kolejnej sytuacji z woleja uderzał Mila, lecz nieczysto trafił w piłkę i tą akcją wrocławianie nie zagrozili bramce Hanssona.

Po godzinie gry rezultat nadal niekorzystny dla mistrzów Polski. Świetnym rajdem po prawej stronie boiska popisał się Patejuk, lecz jego podanie po ziemi zostało przecięte przez obrońcę Helsingborga. Chwilę później zza pola karnego strzelał Elsner, jednak futbolówka nie leciała nawet w światło bramki, więc trudno mówić o zagrożeniu. Szczerze powiedziawszy, trudno myśleć o wyrównaniu, gdy rozgrywa się piłkę w taki sposób jak wrocławianie. Ich akcjom brakuje dobrego tempa i ciągłości, co wynikało m.in. z dużej liczby błędów w przyjęciu i niedokładnych podań.

Sebastian Mila grał dzisiaj bardzo nieskutecznie
Sebastian Mila grał dzisiaj bardzo nieskutecznie (fot. Grzegorz Rutkowski / iGol.pl)

2:0 dla Helsingborga! Świetny strzał Anderssona z okolic linii końca pola karnego znajduje swój finał w okienku bramki strzeżonej przez Kelemena. Obrońcy Śląska wystąpili w charakterze statystów.

Po stracie drugiego gola wrocławianie atakowali tak samo niedokładnie, lecz z mniejszym impetem. W 77. minucie na indywidualny rajd zdecydował się środkowy obrońca Helsingborga Walid Atta. Na pełnej szybkości minął kilku graczy Śląska i uderzył obok bramki. Nie tylko rozgrywanie ataku pozycyjnego to słaby punkt mistrzów Polski. Także gra z kontry nie mogła zagrozić Helsingborgowi. Sebastian Mila próbował pokonać Hanssona, jednak piłka minęła bramkę.

Świetna zmiana dokonana przez Hareide! Kolejny błąd w defensywie Śląska doprowadził do straty trzeciego gola. W sytuacji sam na sam z Kelemenem zimną krew zachował Nordmark.

WKS nie złożył jeszcze ostatecznie broni. Jak mógł nie strzelić w takiej sytuacji! Najpierw Gikiewicz, a potem Elsner nie byli w stanie z bliskiej odległości pokonać Hanssona. Elsner udał się do szatni nieco szybciej niż reszta drużyny – za brzydki faul otrzymał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Tym samym nie wystąpi w rewanżowym spotkaniu.

Po doliczonych trzech minutach sędzia odgwizdał koniec meczu. Zdecydowane zwycięstwo Helsingborga stawia Śląsk w bardzo trudnej sytuacji przed przyszłotygodniową potyczką w Szwecji. Jeśli mistrzowie Polski zaprezentują się podobnie jak dzisiaj, to możemy powiedzieć, że kolejna edycja rozgrywek grupowych Ligi Mistrzów odbędzie się bez polskiej drużyny.