Serwis iGol.pl nawiązał współpracę z projektem piłkarskim Scouts For Football. Niezmiernie miło jest nam uczestniczyć we wspólnej sprawie, jaką jest (i tu mamy nadzieję, że dołożymy do niej jakąś małą cegiełkę) rozwój polskiej piłki nożnej. Teraz gramy w jednej drużynie!
Skauting w Polsce i polskich klubach piłkarskich to temat jeszcze dość często pomijany, dopiero raczkujący i niecieszący się taką estymą jak choćby w Anglii. Nie jesteśmy jednak jako kraj na straconej pozycji, bo są u nas ludzie, którzy z ogromną pasją i zapałem szerzą ten jakże ważny aspekt dzisiejszego piłkarskiego rzemiosła. Jednymi z nich są ludzie reprezentujący Scouts For Football, dzięki zaangażowaniu których temat skautingu szerzy się od Bałtyku po Tatry, a spod ich skrzydeł wychodzą dobrze merytorycznie przygotowani absolwenci gotowi do pracy.
Cieszymy się na możliwość współpracy i pragniemy również poinformować, że obejmujemy patronatem medialnym wszystkie eventy i kursy proponowane przez Scouts For Football.
Nie obserwujesz jeszcze @igolpl i @scouts_football?? Najwyższa pora nadrobić zaległości!! Razem Tworzymy Mistrzowski Zespół 💪🏻⚽️ pic.twitter.com/Q17lpGXV4s
— Kamil Tybor (@KamilTybor) July 17, 2017
A co o rozpoczęciu nowego etapu mówi Grzegorz Koprukowiak, współzałożyciel SFF: We współpracy biznesowej, tak samo jak na boisku, liczy się to, by mieć dobrych partnerów do gry – tak, by zespołowa akcja zawsze gwarantowała zwycięstwo. Dlatego gdy pojawiła się możliwość nawiązania współpracy z iGol.pl, podeszliśmy do tego z wielkim entuzjazmem. Znając ten serwis, mamy doświadczenie spotkania z rzetelnym dziennikarstwem sportowym. Cieszymy się z tej współpracy. Dzięki niej środowisko sportowe i czytelnicy zyskają wiele cennych treści od nas i naszych ekspertów.
Scouts For Football – głębsza perspektywa futbolu
Scouts for Football działa na polskim rynku od dwóch lat. W tym czasie ludzie skupieni w ramach organizacji przeprowadzili projekty edukacyjne w Warszawie, Łodzi, Gliwicach, Krakowie oraz Tychach, gdzie przed miesiącem odbywały się rozgrywki Euro U-21. Ekspertami, których można stale spotykać na szkoleniach skautingowych prowadzonych przez SFF, są:
- były kapitan reprezentacji Polski, a obecnie koordynator akademii Schalke 04 Gelsenkirchen – Tomasz Wałdoch,
- analityk współpracujący do niedawna z Legią Warszawa – Daniel Myśliwiec,
- skaut niemieckiej Borussii Dortmund – Waldemar Wrobel,
- Goncalo Feio – asystent pierwszego szkoleniowca Wisły Kraków, mający za sobą pracę w Benfice Lizbona i Legii Warszawa.
Gościnnie w ramach projektów edukacyjnych swoje prelekcje wygłaszali Tomasz Pasieczny z Arsenalu Londyn, Artur Płatek z Borussii Dortmund, Jacek Magiera czy Lothar Matuschak – trener bramkarzy Schalke 04, który pochwalić może się wychowaniem światowej klasy bramkarza, Manuela Neuera, a dziś pracuje z klubem z Gelsenkirchen jako skaut.
Założycielami i współwłaścicielami projektu są Grzegorz Koprukowiak i Michał Mikulski, którzy są skautami obserwującymi głównie rynki niemiecki, polski i niderlandzki.
Hasłem przewodnim zaś, oddającym misję Scouts for Football, jest: „Let’s see the bigger picture of football”. Pokazywanie szerszej perspektywy futbolu jest podstawowym zadaniem skauta, który poza aktualną dyspozycją zawodnika powinien zwracać uwagę również na takie elementy jak mentalność, potencjał gracza czy jego wszechstronność. Wszystkie wymienione wcześniej składowe poruszane są podczas szkoleń, na których poza obserwacją meczu na żywo, analizą gry czy debatą traktującą o filozofii skautingu uczestnik może poznać także nowinki od InStat. Ważnym składnikiem jest pokazywanie i praktyczna analiza zachowań boiskowych gracza wraz ze szczegółowym omówieniem detali, tak by trafiły nawet do największego piłkarskiego laika, coś mu dając.
Sami widzicie – uczyć się i czerpać jest od kogo!
Jak wygląda szkolenie?
Szkolenie skautingowe w ramach projektu Scouts For Football trwa dwa pełne dni, podczas których uczestnicy poznają na początku teorie skautingu i analizy w piłce nożnej. Swoje doświadczenia przekazują m.in. wspominani wcześniej Goncalo Feio – drugi trener krakowskiej Wisły – czy Daniel Myśliwiec – do niedawna analityk pierwszej drużyny Legii Warszawa, z którą to zresztą wywalczył w ubiegłym sezonie tytuł mistrza Polski. Kto wie, może to właśnie jego analizy i rozszyfrowanie przeciwnika okazały się kluczowe w ostatecznym rozrachunku?
Bardzo ciekawą formą szkolenia przyjętą przez SFF jest dyskusja. Każda z osób biorących udział w warsztatach może dzielić się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami z innymi. Tomasz Waldoch swego czasu mówił, że właśnie najbardziej na to liczy, gdyż w ten sposób i on sam może nauczyć się czegoś od innych.
Głównym daniem kursu jest mecz, w trakcie którego obserwacji poddawany jest losowo wybrany zawodnik. Kursant sam ocenić musi grę danego piłkarza, którą już razem ze wszystkimi analizować będzie następnego dnia.
https://twitter.com/scouts_football/status/886881126249357312
Na samym szkoleniu jednak się nie kończy. Scouts for Football posiada bowiem swój autorski projekt stażowy nazwany Systemem Edukacji Skauta. Każdy z uczestników przez trzy miesiące od zakończenia szkolenia ma za zadanie przygotowywać we własnym zakresie obserwacje meczowe pod kątem treści zaczerpniętych z kursu. Raporty są oceniane przez specjalistów, a następnie najbardziej zdeterminowani i pracowici otrzymują rekomendacje na staż. Scouts for Football może już dziś pochwalić się analitykiem pracującym w Hibernianie Edynburg czy Stomilu Olsztyn. Wśród absolwentów są również skauci Wisły Kraków czy SMS Łódź. Jeden z uczestników pełni natomiast funkcję dyrektora sportowego w jednym ze śląskich przedstawicieli Ekstraklasy.
Teoria i praktyka – naprawdę warto!
Kolejna edycja kursu, Kraków 27/28.08.2017
Kolejna edycja szkolenia Scouts for Football będzie miała miejsce w sierpniu 2017 roku. W jej ramach uczestnicy będą mieli okazję do spotkania się w Krakowie z Danielem Myśliwcem, Goncalo Feio i analitykiem Wisły – Mariuszem Kondakiem, który szerszej piłkarskiej społeczności znany może być jako autor popularnego bloga Czytam Grę. Tym razem szkolenie skupiało się będzie przede wszystkim na pracy skauta-analityka. Organizatorzy ze SFF zapowiadają szereg ciekawych atrakcji związanych z tym wydarzeniem, o których wkrótce będziemy informować. Możecie dowiedzieć się o nich na stronie www.footballscouting.pl lub fanpage’u naszego partnera na Facebooku.