Rudnevs królem Turynu!

16 września 2010 Rudnevs królem Turynu!

Lech Poznań zremisował w Turynie po fantastycznym spotkaniu ze znacznie wyżej notowanym Juventusem. Bohaterem tego meczu był Artjoms Rudnevs, który w ostatniej minucie meczu doprowadził do wyrównania, oraz zaliczył w tym spotkaniu hat-tricka.

Lech Poznań pojechał do Turynu w roli ucznia, który miał dostać prawdziwą lekcję futbolu od renomowanego nauczyciela. Jednak belfer w pierwszej połowie sprawiał wrażenie nieprzygotowanego, można by pomyśleć, że spodziewał się, że uczeń będzie tylko pokornie czekał na karę w postaci bramek. Tymczasem mistrz Polski w pierwszej połowie nie tylko dotrzymywał kroku włoskim gwiazdom, ale pokazał, że dzięki determinacji i woli zwycięstwa można osiągnąć bardzo dużo.

Piłkarze Lecha po meczu z Juventusem mają powody do radości
Piłkarze Lecha po meczu z Juventusem mają powody do radości (fot. Hanna Urbaniak / iGol.pl)

W pierwszych minutach oglądaliśmy wyrównaną grę. Obie drużyny starały się skonstruować akcję ofensywne, zwracając dużą uwagę na zabezpieczenie defensywy. Włosi jednak zupełnie zapomnieli o obronie w 13. minucie. Po akcji gospodarzy Lech skontrował, piłka trafiła do Peszki, który wpadł w pole karne, gdzie został zatrzymany niezgodnie z przepisami przez Felipe Melo. Sędzia nie wahał się ani chwili i podyktował rzut karny oraz ukarał Brazylijczyka żółtą kartką. Z jedenastu metrów pewnie uderzył Artjoms Rudnevs i poznaniacy niespodziewanie objęli prowadzenie.

Podrażniony Juventus ruszył do ataku. Dobrą sytuację miał Del Piero, który wykonywał rzut wolny z 20 metrów, groźnie szarżował również Krasić, ale niewiele z tego wynikało. Włoscy kibice niecierpliwie oczekiwali wyrównania, lecz podopieczni Jacka Zielińskiego byli dzisiaj w kapitalnej dyspozycji. W 30. minucie w polu karnym „Starej Damy” zrobiło się niesamowite zamieszanie. Najpierw strzał Stilicia zdołał odbić Manninger, dobitka Kriwca również nie przyniosła skutku bramkowego, lecz wobec kolejnej próby Rudnevsa włoscy piłkarze byli bezradni. Pół godziny gry wystarczyło, by Lech sensacyjnie prowadził z legendarnym Juventusem Turyn 2:0.

Wydawało się, że końcowe minuty pierwszej połowy będą przypominały obronę Częstochowy w wykonaniu Lecha, przed huraganowymi atakami „Juve”. Nic takiego jednak się nie stało. Włosi mieli przewagę, lecz poznaniacy bardzo dobrze radzili sobie w defensywie. Jednak w doliczonym czasie gry błąd Manuela Arboledy i Krzystofa Kotorowskiego sprawił, że po strzale Chielliniego gospodarze zdobyli bramkę kontaktową.

Druga połowa zaczęła się tragicznie dla podopiecznych Jacka Zielińskiego. W 49. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył Giorgio Chiellini i celnym strzałem po raz drugi pokonał Krzysztofa Kotorowskiego. Lech po raz kolejny w tym spotkaniu stracił bramkę po stałym fragmencie gry i również nie pierwszy raz nie popisał się golkiper „Kolejorza”.

Juventus w drugiej połowie wrzucił wyższy bieg i zdecydowanie zdominował pole gry. Przez pierwsze 15 minut mógł strzelić jeszcze co najmniej jedną bramkę. Lechici zostali zmuszeni do gry z kontrataku i momentami im to odpowiadało. Jedna z takich kontr mogła się zakończyć bramką, lecz po dośrodkowaniu Kikuta obrońcy „Bianconerich” zdołali wybić piłkę na rzut rożny. Po tej akcji Włosi dalej atakowali jak szaleni, a mistrzowie Polski prawie wcale nie dochodzili do głosu. Lechici zupełnie nie radzili sobie z Krasiciem, lecz najgoręcej pod bramką Kotorowskiego było po stałych fragmentach gry. Po jednym z nim Juventus mógł wyjść na prowadzenie, lecz golkiper Lecha zdołał obronić silny strzał Del Piero.

Alex Del Piero strzelił piękną bramkę na 3:2
Alex Del Piero strzelił piękną bramkę na 3:2 (fot. bbc.co.uk)

Legendarny napastnik „Juve” nie strzelił gola z 20 metrów, więc spróbował… z 30. Piłka po potężnym strzale z dystansu minęła wysuniętego Kotorowskiego i wylądowała w siatce gości. Bramka wyjątkowej urody po strzale Del Piero dała prowadzenie podopiecznym trenera Luigiego Del Neriego i wydawało się, że kolejne bramki są tylko kwestią czasu.

W ostatnich minutach Lech postawił na atak. Na boisku pojawili się Wichniarek i Tshibamba i razem z Rudnevsem stworzyli trójkę ofensywną „Kolejorza”. Efekty mogły przyjść w 82. minucie, kiedy to inny zmiennik, Jakub Wilk, dośrodkował do Rudnesa, który posłał piłkę tuż nad bramką Aleksa Manningera.

W ostatniej minucie modlitwy kibiców Lecha zostały wysłuchane. Na odważny strzał z dystansu zdecydował się Rudnevs, a piłka poszybowała tuż pod poprzeczkę bramki Juventusu. W ten sposób Łotysz zaliczył hat-tricka, a ten gol chyba jeszcze przewyższył urodą piękną bramkę Del Piero.

Lechici wywieźli z Turynu bardzo cenny punkt. Niedosyt jednak pozostał, bo przecież w pierwszej połowie prowadzili już 2:0. Ostatecznie remis jest sukcesem podopiecznych trenera Zielińskiego. Po pierwszym meczu Lecha w Lidze Europejskiej mamy wiele powodów do optymizmu, ma je także Rudnevs, który, strzelając trzy bramki, zapewne trafił do notesu skautów z wielu europejskich klubów.