Ruch Chorzów – kolejny krok w stronę awansu


Po dziesięciu kolejkach eWinner 2. Ligi Ruch Chorzów pozostaje wciąż niepokonany

1 października 2021 Ruch Chorzów – kolejny krok w stronę awansu
Marcin Bulanda / PressFocus

Kiedy w sezonie 2016/2017 Ruch Chorzów spadał z ekstraklasy, kibice z ulicy Cichej w Chorzowie nie spodziewali się, że dwa kolejne sezony również zakończą się spadkiem. Klub mknął w przepaść, ale na szczęście dla chorzowian udało się wrócić na właściwe tory. Po awansie do eWinner 2. Ligi w sezonie 2020/2021 wydaje się, że zawodnicy Ruchu znów chcą zdobyć promocję do wyższej klasy rozgrywkowej.


Udostępnij na Udostępnij na

Ruch Chorzów pod wodzą nowego trenera, Jarosława Skrobacza, doskonale rozpoczął sezon. Po dziesięciu kolejkach chorzowianie plasują się na drugim miejscu, notując siedem zwycięstw, trzy remisy i nie zaznając goryczy porażki. Również stosunek bramkowy 17:6 budzi nadzieję na kontynuację dobrej passy w kolejnych spotkaniach. Zawodnicy swoją postawą na boisku pokazują, że Ruch Chorzów będzie się liczył w walce o awans na zaplecze ekstraklasy. Liderem tabeli aktualnie pozostaje Stal Rzeszów. Wyprzedza ona beniaminka z Chorzowa jednym punktem w ligowej tabeli. W najbliższej kolejce Ruch będzie miał okazję zepchnąć rzeszowian na drugie miejsce, ale warunkiem będzie zwycięstwo w najbliższej kolejce, w której zmierzy się właśnie ze Stalą.

Ruch Chorzów z nowym sternikiem – Jarosław Skrobacz

Od czerwca 2021 roku drużynę chorzowskiego Ruchu prowadzi Jarosław Skrobacz. Były szkoleniowiec Miedzi Legnica zastąpił na tym stanowisku Łukasza Beretę, który wywalczył awans dla chorzowian w sezonie 2020/2021. Bereta pracował w chorzowskim klubie od 1 lipca 2019 roku. Młody trener nie porozumiał się z klubem w kwestii nowej umowy i został zastąpiony doświadczonym szkoleniowcem. Jak dotąd Jarosław Skrobacz po dziesięciu kolejkach ma średnią punktów 2,40 na mecz, więc doskonale kontynuuje serię poprzedniego szkoleniowca. Wcześniejszy opiekun Ruchu legitymował się średnią 2,25 na mecz po 57 spotkaniach.

Jarosław Skrobacz pomimo swojego dużego doświadczenia nie ma w swoim CV całej gamy klubów, które prowadził. Miedź Legnica pod jego wodzą w sezonie 2020/2021 zajęła siódme miejsce w tabeli Fortuna 1. Ligi. Przed pobytem w Legnicy obecny szkoleniowiec Ruchu przez wiele lat pracował w GKS-ie Jastrzębie. 1524 dni to wynik imponujący jak na polskie realia. Zespół z Jastrzębia świetnie sobie radził pod jego wodzą. W pierwszym sezonie swojej pracy (2016/2017) Skrobacz wprowadził GKS do 2. ligi. Nie był to koniec doskonałych wyników Jastrzębia pod jego wodzą. W kolejnym sezonie beniaminek poszedł za ciosem i ponownie awansował. W ostatnich dwóch kampaniach pod wodzą Skrobacza GKS zajmował kolejno piąte i 14. miejsce w 1. lidze. Sezonu 2019/2020 już nie dokończył. Można więc spokojnie stwierdzić, że obecny opiekun Ruchu Chorzów wie, jak smakuje awans, i z pewnością wie, jak ten awans uzyskać. Przed Jastrzębiem prowadził Pniówek Pawłowice Śląskie, Naprzód Rydułtowy czy Odrę Wodzisław.

Doświadczenie przynosi rezultaty

Tomasz Foszmańczyk, Łukasz Janoszka czy Daniel Szczepan to zawodnicy znani z występów w dwóch najwyższych ligach w Polsce. Od początku sezonu pokazują, że są wzmocnieniem Ruchu, a nie tylko znanymi nazwiskami w kadrze chorzowskiego klubu. Kapitan – Tomasz Foszmańczyk – zaskakuje swoją skutecznością. To właśnie on, a nie którykolwiek z napastników chorzowian znajduje się na trzeciej lokacie w klasyfikacji strzelców eWinner 2. Ligi. 35-letni zawodnik zgromadził po dziesięciu kolejkach pięć trafień. Ważnym ogniwem w zespole jest również powoływany do młodzieżowej reprezentacji Polski do lat 19 Tomasz Neugebauer. 18-latek wydaje się ważną postacią „Niebieskich”, zważając na fakt, że wszystkie dotychczasowe dziesięć spotkań rozpoczynał w wyjściowej jedenastce. Mieszanka doświadczenia z młodością wydaje się idealnym połączeniem, które zdaje rezultat przynajmniej na początku sezonu ligowego.

Powrót legendy 

Wojciech Grzyb to niekwestionowana legenda klubu. 182 występy w barwach niebieskich, 25 bramek i 28 asyst. Takie statystyki muszą robić – i robią – wrażenie nie tylko wśród kibiców Ruchu Chorzów. Po zakończeniu kariery zawodniczej Grzyb próbował swoich sił jako szkoleniowiec. Górnik Wesoła czy Concordia Elbląg to kluby, które dały szansę byłemu zawodnikowi Ruchu zbierać szlify na ławce trenerskiej. W 2017 roku wrócił na Cichą 6. Został asystentem Krzysztofa Warzychy, ale po sezonie 2016/2017 podziękowano mu za współpracę. Później prowadził już tylko mniej znane kluby, ostatecznie wracając do Chorzowa po kilkuletniej przerwie. W bieżącym sezonie zasilił sztab szkoleniowy Jarosława Skrobacza w charakterze asystenta – trenera przygotowania motorycznego.

 

Nie tylko Ruch Chorzów, jest wielu chętnych do awansu

W obecnym sezonie w eWinner 2. Lidze jest więcej kandydatów do awansu niż wspomniane Ruch Chorzów czy Stal Rzeszów. O Fortuna 1. Lidze myślą na pewno w Lublinie. Motor prowadzony przez Marka Saganowskiego jest jednym z murowanych kandydatów do awansu. Powołanie na stanowisko dyrektora sportowego Michała Żewłakowa – byłego reprezentanta Polski, a co najważniejsze, byłego dyrektora sportowego Legii Warszawa czy Zagłębia Lubin – również pokazuje, jakie ambicje ma klub z Lubelszczyzny. Chojniczanka Chojnice, która jeszcze w sezonie 2019/2020 była zespołem pierwszoligowym, zapewne chciałaby tam powrócić jak najszybciej. Podopieczni Tomasza Kafarskiego są również przewidywani jako kandydat do walki o awans. KKS 1925 Kalisz – sensacyjny pogromca Pogoni Szczecin w zmaganiach o Puchar Polski, aktualnie znajdujący się na piątej lokacie w tabeli – również celuje w awans. Pamiętajmy, że miejsca 3–6 powalczą ze sobą w barażach, więc w ostatecznym rozrachunku do Fortuna 2. Ligi trafią trzy drużyny.

Bezpośrednie pojedynki

W dotychczas dziesięciu rozegranych kolejkach godny zauważenia jest fakt, że Ruch Chorzów wychodził zwycięsko z pojedynków z bezpośrednimi kandydatami do awansu.

  • Motor Lublin – Ruch Chorzów 1:2 (Fidziukiewicz – Foszmańczyk, Janoszka)
  • Ruch Chorzów – Chojniczanka Chojnice 2:1 (Foszmańczyk, Szczepan – Klichowicz)
  • KKS 1925 Kalisz – Ruch Chorzów 1:2 (Putno – Janoszka, Foszmańczyk)

O tym, czy Ruch pozostanie niepokonany, przekonany się już w najbliższej kolejce. Do Chorzowa przyjedzie lider – Stal Rzeszów.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze