Puchar UEFA: Wielkie emocje, ukraińsko-niemieckie półfinały

Znamy już wszystkich półfinalistów Pucharu UEFA. Do następnej fazy turnieju awansowały dziś po dwie drużyny z Niemiec i Ukrainy.

W pierwszym spotkaniu Dynamo Kijów bez problemu pokonało francuskie Paris Saint-Germain 3:0. Ukraińcy nie pozostawili rywalom żadnych złudzeń i wygrali po golach Bangoury, Landreau i Vukojevicia. Podopieczni Paula Le Guena nie spodziewali się takiego obrotu sprawy. Gospodarze w 16. minucie prowadzili już dwiema bramkami i to ustawiło przebieg tego meczu. Dynamo długo rozgrywało piłkę, a przyjezdni grali zbyt słabo, by móc odmienić losy pojedynku. Pierwszy mecz tych drużyn zakończył się bezbramkowym remisem, co sprawiło, że pierwszym półfinalistą została drużyna Dynama Kijów. Francuzi mogą się już teraz skupić wyłącznie na walce o ligowy tytuł.

Awans do półfinału wywalczyła również inna ukraińska ekipa z Mariuszem Lewandowskim w składzie. Szachtar Donieck wygrał na Stade Velodrome z Marsylią 2:1. Pierwszy mecz Ukraińcy wygrali 2:0 i dołączyli do grona czterech zespołów walczących o ostatni w historii piłki Puchar UEFA. Bramki zdobywali kolejno Fernandinho i Luiz Adriano dla Szachtara i Hatem Ben Arfa dla Olympique.

Na City of Manchester Stadium Hamburg przyjechał obronić dwubramkową przewagę z Niemiec. Gospodarze rozpoczęli dosyć niemrawo, już w 12. minucie przegrywali 0:1, ale pięć minut później wyrównał Elano po strzale z rzutu karnego. Co ciekawe, Brazylijczyk jeszcze nigdy nie pomylił się z linii jedenastu metrów. Trener Mark Hughes desygnował do gry Robinho i Elano. Obaj Brazylijczycy w ostatnim ligowym meczu przeciwko Fulham nie wybiegli w pierwszym składzie i „Citizens” przegrali; dziś miało być inaczej. Na drugą połowę gospodarze wyszli już mocno zmotywowani, w 50. minucie do bramki Hamburga trafił Caicedo i sprawił, że jego drużynie brakowało już tylko jednego gola, aby doprowadzić do dogrywki. Po przerwie na boisku istniał tylko jeden zespół. Hamburg zamknął się na własnej połowie i desperacko bronił przed atakami Manchesteru City. Nieliczne strzały przyjezdnych skutecznie bronił Shay Given. Ogromnego pecha miał Elano. Pomocnik City w pierwszej połowie trafił w poprzeczkę, a w drugiej jego strzał zatrzymał się na słupku. Niestety gospodarzom nie udało się zdobyć kolejnej bramki i dalej awansowali Niemcy.

Prawdziwy festiwal bramek obejrzeli fani zgromadzeni na Stadio Friuli. Miejscowe Udinese zremisowało z Werderem Brema 3:3. Bohaterem niemieckiej drużyny został po raz kolejny brazylijski pomocnik Diego, który zdobył dwa gole. Po pierwszej połowie gospodarze wygrywali 3:1, takim samym rezultatem, tyle że na korzyść Niemców zakończyło pierwsze spotkanie. Bramki dla gospodarzy zdobywali Inler i Quagliarella (dwie). W drugiej połowie Diego dołożył drugie trafienie, a w 73. minucie wynik meczu ustalił Claudio Pizarro.