Przewodnik po miastach-gospodarzach mistrzostw Europy U-21


Przedstawiamy sylwetki sześciu polskich miast, w których walczy 12 najlepszych młodzieżowych reprezentacji Europy

18 czerwca 2017 Przewodnik po miastach-gospodarzach mistrzostw Europy U-21

Nadeszła chwila, na którą czekali kibice z całego świata. Przedwczorajszym meczem w Kielcach oficjalnie rozpoczęły się mistrzostwa Europy do lat 21, które potrwają do 30 czerwca. Spragnieni piłkarskich wrażeń fani masowo przyjeżdżają do Polski. Dla władz miast to szansa na ich promocję. Pierwszy raz w historii impreza ta odbędzie się aż na sześciu stadionach.


Udostępnij na Udostępnij na

Przybliżamy wizerunek miast z naszego kraju, na które przez najbliższe dwa tygodnie będą zwrócone oczy całego świata.

Bydgoszcz

W Bydgoszczy zobaczymy drużyny grające w grupie B – Serbię, Portugalię, Hiszpanię oraz Macedonię. Swoje mecze rozegrają na stadionie Zawiszy, który w 2008 roku przeszedł gruntowną przebudowę i może pomieścić 20 584 kibiców. Reprezentacja Polski rozegrała na nim dwa spotkania towarzyskie – z Kanadą i Grecją. W 2011 roku rozegrano tam finał Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań.

Jednak to nie mecze piłki nożnej stały się wizytówką tego miejsca. Miasto bardzo często jest kojarzone ze sportem, a szczególnie z lekkoatletyką i sukcesami olimpijczyków. Na stadionie Zawiszy imienia Zdzisława Krzyszkowiaka w 2016 roku odbywały się mistrzostwa świata juniorów w lekkoatletyce z udziałem ponad 1500 zawodników z prawie 160 krajów.

Plakat piłkarskich mistrzostw Europy zdobi hasło „Łączy nas rzeka”. Oczywiście chodzi o rzekę Brda, która płynie przez miasto. Bydgoszcz stawia na rozwój sportów olimpijskich. Podczas zeszłorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro aż trzy medale trafiły do zawodników z Bydgoszczy. Wracając do futbolu, to właśnie tutaj karierę piłkarską zaczynały takie osobowości jak obecny trener PZPN Zbigniew Boniek czy też medalista mistrzostw świata Stefan Majewski. Reprezentacja Polski U-21 rozegrała tutaj dwa mecze towarzyskie z Finlandią i Ukrainą. Oba spotkania zakończyły się wygraną naszych piłkarzy.

Nic dziwnego, że bilety na tutejsze spotkania szybko się sprzedały. Sześciu z jedenastu najdroższych piłkarzy U-21 zagra na stadionie w Bydgoszczy. Wyróżnia się tutaj reprezentację Hiszpanii, która pojawiła się w Polsce z drużyną wartą około 280 milionów euro. Najbardziej wartościowym zawodnikiem jest gracz Atletico Madryt Saul Niguez, którego wycenia się na 40 mln euro. Oprócz niego do Polski zawitają Denis Suarez, Hector Bellerin czy też Gerard Deulofeu – zawodnicy Barcelony, Arsenalu Londyn i AC Milan.

Gdynia

Podobnie jak w Bydgoszczy zmierzą się tu piłkarze z grupy B. Reprezentacje nie bez powodu wybrały swoje bazy treningowe i hotele w otoczeniu nadmorskiego krajobrazu. Już dziś wieczorem na stadionie przy ulicy Olimpijskiej pierwszy mecz rozegra faworyt Hiszpania z debiutującą Macedonią. Na murawie regularnie swoje spotkania rozgrywa Arka Gdynia, a na trybunach może zasiąść ponad 15 000 spragnionych wrażeń kibiców.

Już od zimy przygotowywano murawę, by odzyskała dawny blask. Dla dziennikarzy i wolontariuszy zaaranżowano specjalne pomieszczenia. Został uruchomiony piłkarski trolejbus z przewodnikiem w środku. Dla bezpieczeństwa zamontowano system antydronowy. Miasto od lat promuje wśród mieszkańców zdrowy styl życia i stawia na sport.

Na przyjeżdżających do Gdynii gości czeka mnóstwo atrakcji. Wolne dni, w których nie będą rozgrywane mecze, kibice mogą przeznaczyć na zwiedzanie licznych gdyńskich miejsc jak skwer Kościuszki, molo południowe czy też bulwar Nadmorski. Jednak to nie wszystko, gdyż władze przygotowały wiele innych ciekawych wydarzeń. Na miejskiej plaży ma się znaleźć strefa kibica, w której będą dostępne liczne boiska i przygotowane atrakcje dla każdego. Nie zabraknie zawodników gdyńskich klubów, trenujących różne dyscypliny sportowe. Restauracje zamienią dotychczasowe menu na dania z kuchni hiszpańskiej, macedońskiej i portugalskiej.

Kielce

Kibice ze Szwecji opanowali stolicę województwa świętokrzyskiego. Wczoraj o 18 swój pierwszy mecz rozegrały reprezentacje Szwecji i Anglii. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Na kilka godzin przed meczem ulicami Kielc przeszli w radosnej atmosferze skandynawscy sympatycy piłki nożnej, którzy pokazali, że chcą się dobrze bawić. Doszło również do niezwykłego zdarzenia. Według relacji świadków polscy fani mieli prowokować gości i doszłoby do awantury. Sytuację opanował bezdomny człowiek chodzący w skarpetkach, któremu później kibice kupili buty, a także przekazali koszulkę reprezentacji.

Dla miasta Kielce organizacja mistrzostw to wielkie wydarzenie, które pokazuje, że jesteśmy gotowi na organizację tego typu imprez sportowych. Jesteśmy miastem sportu i miastem, które potrafi dzielić się swoją pasją do sportu. Mistrzostwa to także czas na pokazanie naszego miasta obywatelom innych państw, pokazanie tego co piękne i warte zobaczenia, to czas, który trzeba wykorzystać, aby kibice, którzy nas odwiedzą, przekazali swoim bliskim, że byli w pięknym kraju, jakim jest Polska, a w nim miasto Kielce, które trzeba odwiedzić – opowiada Katarzyna Telka, koordynator miejski UEFA EURO U-21 Polska 2017

Kolejne dwa spotkania piłkarze z grupy A rozegrają na Kolporter Arenie – stadionie mieszczącym ponad 15 000 kibiców. Obiekt ten jest uważany za najbezpieczniejszy w Polsce. Otwarto go w 2006 roku. Na co dzień mecze rozgrywa na nim Korona Kielce. Miasto dysponuje doskonałą bazą sportową i co roku organizuje wiele imprez na wysokim poziomie, na przykład mistrzostwa Polski MTB, mistrzostwa Europy karate kyokushin oraz World Pool Masters w bilardzie.

Jest to olbrzymia promocja naszego miasta, bowiem mecze mistrzostw transmitowane będą do blisko 140 krajów. Ta edycja turnieju dotrze do jeszcze większej liczby odbiorców. Pierwszy raz w historii spotkania ME U-21 będą transmitowane do Afryki i Australii. My kielczanie niejednokrotnie daliśmy się poznać przy organizacji różnych imprez na terenie naszego miasta  jako społeczność otwarta i gościnna. I tym razem jesteśmy tak odbierani przez kibiców. Są już pierwsze komentarze, które świadczą o tym, że kibice dobrze czują się w naszym mieście, że kielczanie są życzliwi i pomocni w każdej sytuacji. Kibicom bardzo podobają się Kielce i cieszą się, że mistrzostwa odbywają się w naszym mieście. Zapowiadają, że jeszcze tu powrócą – dodaje Katarzyna Telka.

Dla mieszkańców i kibiców stanie na rynku ogromna scena. Zaplanowano koncerty dedykowane krajom, które rozgrywają mecze w Kielcach, a także konkursy, gdzie do wygrania będą między innymi oficjalne piłki mistrzostw Europy U-21 z podpisami reprezentantów Polski. Dla tych, którzy nie zdołali kupić biletu, w centrum stanie ogromny telebim, gdzie wspólnie będzie można zobaczyć wszystkie spotkania odbywające się na stadionie Korony. Już 22 czerwca podopieczni Marcina Dorny rozegrają tutaj kolejny mecz, tym razem z reprezentacją Anglii.

Kraków

To właśnie w Krakowie kibice przeżyją największe emocje. Zostaną tutaj rozegrane spotkania grupy C, w której znalazły się reprezentacje Włoch, Danii, Czech i Niemiec, a także jeden mecz półfinałowy i wreszcie 30 czerwca o godzinie 20:45 finał imprezy. Wszystkie mecze odbędą się na stadionie im. Józefa Piłsudskiego nieopodal słynnych Błoń. Posiada on ponad 15 tys. miejsc i gra na nim Cracovia. Dla reprezentacji zostaną udostępnione także inne obiekty niezbędne do treningów.

W czasie konferencji poinformowano, że konieczna była modernizacja strefy wejść i ewakuacji, a także zamontowanie systemu szybkiego umieszczenia flag i banerów. Zainstalowano też specjalne lampy, aby murawa spełniała wszystkie wymogi. Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło oczekiwania wszystkich. Finał imprezy będzie transmitowany w ponad 100 krajach, przez około 140 stacji telewizyjnych. Turniej w Krakowie promuje nasz reprezentant Bartosz Kapustka.

Kraków jest najbardziej znanym sportowo miastem w Polsce. Dał się poznać już podczas Euro 2012 jako nowoczesne miasto z infrastrukturą sportową na najwyższym poziomie. Twarzami krakowskiego sportu są czołowi zawodnicy tacy jak Agnieszka Radwańska czy Robert Kubica. Oprócz tego Kraków ma bogatą historię sięgającą X wieku. Kibice z pewnością odwiedzą znane na całym świecie Sukiennice, krakowski rynek lub wzgórze wawelskie.

Lublin

Tutaj reprezentacja Polski rozegrała w piątek swój pierwszy, przegrany mecz ze Słowacją. Z trybun oglądał go prezydent RP Andrzej Duda. Kibice na stadionie byli oczarowani efektowną ceremonią otwarcia. Arena Lublin wypełniła się po brzegi.

O przygotowaniach porozmawiałem z rzecznikiem prasowym prezydenta miasta Lublin Beatą Krzyżanowską:

Co dla miasta oznacza organizacja mistrzostw Europy do lat 21?

Lublin jest jednym z miast gospodarzy drugiej co do znaczenia imprezy piłkarskiej w Europie. Mamy ten zaszczyt, że to na Arenie Lublin odbędzie się także ceremonia otwarcia mistrzostw, która będzie transmitowana na cały świat. Korzyści promocyjne dla miasta są więc nie do przeliczenia. Od miesięcy całe miasto przygotowuje się do turnieju, zarówno jeśli chodzi o kwestie logistyczne, jak i przygotowanie całej infrastruktury miejskiej czy oferty dla kibiców. Ważnym beneficjentem jest także branża turystyczna, hotelarska, gastronomiczna. Nasze miasto odwiedzą tysiące kibiców szwedzkich, słowackich i oczywiście polskich. Jest to dla nas ważne tym bardziej, że w tym roku Lublin świętuje jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich, znakomity turniej sportowy uświetni obchody jubileuszu, a kibice będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych m.in. na wielkie świętowanie 700-lecia Lublina.

Jak wyglądały przygotowywania do tego wydarzenia?

Od kilku tygodni jesteśmy w pełni zmobilizowani. Od miesięcy trwają przygotowania logistyczne do przyjęcia ponad 15 tys. kibiców podczas każdego meczu. Stworzyliśmy sprawny system koordynacji transportu dla kibiców – od komunikacji miejskiej w postaci dedykowanych linii autobusowych oraz bezpłatnego transportu publicznego w dniach meczowych po darmowe parkingi zlokalizowane w odległości spaceru od stadionu. Miejsca postojowe pod samą Areną Lublin dedykowane są jedynie zorganizowanym grupom kibiców. Od tygodni informacje organizacyjne są przekazywane osobom, które zakupiły bilety, jak i samym mieszkańcom za pośrednictwem mediów.

Pojawiły się już pierwsze opinie ze strony kibiców?

Miasto żyje turniejem, widać już grupy kibiców szwedzkich i słowackich, którzy przyjechali na mistrzostwa. Docierają do nas słowa zadowolenia ze strony osób, które odwiedziły nasze miasto, a także zaciekawienie urokliwym Starym Miastem czy choćby otwartą kilka dni temu nową przestrzenią placu Litewskiego z multimedialną fontanną, na której są wyświetlane pokazy także nawiązujące do Euro. Mamy nadzieję, że zadowolenie z pobytu w naszym mieście pozostanie i kibice po wyjeździe stąd staną się ambasadorami Lublina.

Co miasto przygotowało dla kibiców przybywających do Lublina?

Specjalnie na dzień rozpoczęcia imprezy przygotowaliśmy widowisko sportowo-artystyczne nawiązujące tematycznie do postaci Sztukmistrza z Lublina. Kilkuminutowa ceremonia otwarcia odbędzie się przy akompaniamencie muzyki inspirowanej twórczością Henryka Wieniawskiego we współczesnej aranżacji z udziałem muzyków grających na żywo i DJ-a.

Miasto zostało już przystrojone we flagi, billboardy, a także totemy w przestrzeni Starego Miasta, które nawiązują do mistrzostw. Staramy się w różny sposób zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na tę wyjątkową imprezę –przykładem jest kula przy basenie olimpijskim Aqua Lublin, która zmieniła się w wielką piłkę nożną. Przed nami jeszcze dodatkowe atrakcje na sam czas trwania turnieju, takie jak specjalnie przygotowane pokazy na multimedialnej fontannie na pl. Litewskim dedykowane Euro czy pokazy linoskoczków i iluzjonistów na Starym Mieście.

Tychy

Tyszanie z niecierpliwością czekają na mecze mistrzostw Europy U-21. Jest to pierwsza tak wielka impreza w historii miasta. Na miejscu są już piłkarze z grupy C, w skład której wchodzą reprezentacje Czech, Niemiec, Danii i Włoch. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w niedzielę o 18:00. Na murawę wybiegną piłkarze Czech i Niemiec. W Tychach rozegrany zostanie także mecz półfinałowy. Stadion Miejski jest jednym z najpiękniejszych obiektów sportowych na Śląsku. Kluczowa była jego modernizacja, po której oficjalnie otwarto go 18 lipca 2015 roku.

W listopadzie 2016 roku na tyskim stadionie rozegrano towarzyski mecz U-21 Polska – Niemcy, w którym drużyna z Polski pokonała rywali wynikiem 1:0. Był to ogromny sprawdzian przed tegorocznymi mistrzostwami. Podczas tego spotkania ustanowiono rekord frekwencji. Na trybunach pojawiło się około 12 tys. kibiców, przy całkowitej pojemności 15 150 tys. miejsc na trybunach. Trener młodzieżowej reprezentacji Niemiec mówił po meczu o wspaniałej publiczności i fantastycznych warunkach.

Tychy są jednym z najbardziej aktywnych sportowo miast na Śląsku o bogatej historii, począwszy od 1976 roku, gdy tyscy piłkarze zdobyli tytuł wicemistrza Polski, przez 2008 rok, kiedy to GKS Tychy awansował do II ligi. Miasto słynie z najstarszego browaru produkującego od XVII wieku najlepsze piwo w Polsce.

W promocji miasta nieoczekiwanie pomogła Czeska Federacja Piłki Nożnej, która przygotowała film promujący Tychy. Zachęca w nim naszych południowych sąsiadów do przyjazdu na Euro U-21 i pokazuje stadion wraz z szatniami. W obiektywie znalazł się także Tyski Browar i malownicze jezioro Paprocany. Pojawiły się również praktyczne informacje dla kibiców.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze