Piast historycznie, Śląsk sportowo


24 maja 2008 Piast historycznie, Śląsk sportowo

Znane są już wszystkie niewiadome, jeśli chodzi o zaplecze ekstraklasy. Awans do pierwszej ligi wywalczył Piast Gliwice oraz Śląsk Wrocław, a w barażach zagra Arka Gdynia. Lechia Gdańsk występy w najwyższej klasie rozgrywkowej zapewniła sobie już tydzień temu.


Udostępnij na Udostępnij na

Końcówka rozgrywek na zapleczu ekstraklasy była niezmiernie interesująca. Szansę na awans do pierwszej ligi miały cztery zespoły (nie licząc Lechii Gdańsk). Do tego grona można by też doliczyć Podbeskidzie Bielsko – Biała, które faktycznie nie miało szans na promocję do wyższej klasy rozgrywkowej, jednak przed sezonem ukarane zostało sześcioma ujemnymi punktami, za udział w procederze korupcyjnym.

Piast Gliwice
Piast Gliwice (fot. piast.gliwice.pl)

To właśnie Bielszczanie, którzy wiosną nie przegrali meczu, podejmowali na własnym stadionie Znicz Pruszków w ostatniej kolejce. Rewelacyjnemu beniaminkowi z Pruszkowa do awansu wystarczył remis. Zamiast podziału punktów było zwycięstwo… gospodarzy i płacz i zgrzytanie zębami przyjezdnych.

Taki wynik ucieszył za to gliwiczan, którzy po zwycięstwie w Warszawie nad Polonią nasłuchiwali wieści właśnie ze stolicy Beskidów. Potknięcie Znicza było warunkiem do awansu. A w przypadku piłkarzy z Gliwic jest to awans historyczny, bo pierwszy w historii klubu. 68 lat musieli czekać kibice z miasta Opla na pierwszą ligę.

Chyba najwięcej do udowodnienia spośród wszystkich drużyn w drugiej lidze miał Śląsk Wrocław. Piłkarze z Dolnego Śląska chcieli pokazać, że w przyszłym sezonie wystąpią w ekstraklasie nie tylko dzięki fuzji z Groclinem, ale też dzięki dobrej grze. Słowem miał to być awans sportowy, a nie na papierze. Tak też się stało. Ambitni wrocławianie wygrali z Wartą w Poznaniu i dali do zrozumienia Zbigniewowi Drzymale – właścicielowi Groclinu, że nie należy się ich natychmiast pozbywać, a wdrożyć do nowego Śląska, który stworzony będzie na podstawie obecnego zespołu z Grodziska Wielkopolskiego.

Fuzja Groclinu ze Śląskiem pomogła także gdyńskiej Arce. „Niebiesko – żółci” wygrali wprawdzie z mającym zapewniony drugoligowy byt Motorem Lublin, ale w związku ze zwycięstwem „Piastunek” zajęli czwartą lokatę. To zapewnia im grę w barażach. Jednak nawet porażka w dwumeczu z Jagiellonią Białystok może im dać upragnioną pierwszą ligę. Wszystko zależy od tego, czy Zagłębie Lubin zostanie zdegradowane, a wszystko wskazuje, że tak będzie. Ubiegłoroczni mistrzowie Polski już raz się odwoływali od decyzji PZPN – bez skutku.

Co ciekawe, drugą ligę w tym roku opuści tylko jeden zespół. Tym pechowcem jest Pelikan Łowicz. Stało się tak za sprawą degradacji karnych Widzewa Łódź i Zagłębia Sosnowiec, które wylądują w trzeciej lidze. Trzeci zespół, który powinien zostać relegowany w przypadku standardowych zasad, ratuje wspomniana fuzja Groclinu ze Śląskiem.

Komentarze
~kibic Śląska (gość) - 16 lat temu

I co Arkowcy ?? Gdyby nie nasza fuzja to byście grali
dalej w 2 lidze ! A śpiewaliście baranki "Groclin
pokonamy" we Wrocławiu ! Więc trochę szacunku , tym
bardziej ,że Śląsk bedzie grał na swojej licencji i
UEFA raczej nie będzie !!

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze