Czy Pellegrini obejmie Zenit?


17 marca 2016 Czy Pellegrini obejmie Zenit?

Plotki na temat potencjalnych kandydatów na posadę trenera rosyjskiego klubu pojawiły się już w momencie, kiedy Andre Villas-Boas obwieścił, że po sezonie rozstaje się z Zenitem. Im bliżej końca sezonu, tym bardziej rosyjska prasa prześciga się w wyznaczeniu kolejnych szkoleniowców, którzy mieliby objąć schedę po Portugalczyku. Kogo wymienia się wśród nich?


Udostępnij na Udostępnij na

To, że Andre Villas-Boas opuści Zenit po bieżącym sezonie, było wiadome już we wrześniu minionego rokuMężczyzna deklarował, że chce zakończyć swoją karierę w Rosji tak, jak ją rozpoczął – z wysokiego C. Czy to się uda? Cóż… trudno zaprzeczyć, że ten sezon nie zapowiadał się zbyt dobrze od samego początku. Zenit gubił punkty w lidze po głupich błędach, ale za to zupełnie inne wydanie gry tego klubu mogliśmy podziwiać w europejskich pucharach. Fenomenalne mecze z Valencią czy Lyonem sprawiły, że Andre Villas-Boas i jego armia zostali uznani za rewelację Ligi Mistrzów. Zawodnicy grali jak z nut, a sam Hulk, co kolejkę trafiał do XI najlepszych. I cóż z tego? Brak skuteczności w dwumeczu przeciwko Benfice sprawił, iż przygoda z tymi rozrywkami zakończyła się wcześniej niż powinna. Wciąż jednak istnieje duża szansa na to, by Zenit obronił tytuł mistrza Rosji. Sześć punktów dzieli go od lidera FK Rostów i drugiego w tabeli CSKA.

https://www.instagram.com/p/BDC4ZJqA_b0/?taken-by=officialavb

Tego tekstu mogłoby w ogóle nie być, gdyż Maksim Mitrofanow, dyrektor generalny Zenitu, stwierdził, że jego zespół nie prowadzi w tej chwili żadnych negocjacji, a to sam klub otrzymuje propozycje (także od prasy). Dodał też, że istnieje szansa, że Portugalski wódz przedłuży jednak swój kontrakt z Zenitem (to jednak wydaje się mało prawdopodobne. Mówi się, że Aleksiej Miller, szef Gazpromu, nie poparł tego pomysłu. Nie trzeba wyjaśniać, dlaczego jego głos jest decydujący, prawda?) I jak tu nie zwariować od tych wszystkich spekulacji? Tak czy siak, przyjrzyjmy się kandydaturom, które spowodowały w mediach najwięcej szumu (także w tych polskich).

Czerczesow, czyli „Izwiestia” i jej rewelacje

„Stanisław Czerczesow nowym trenerem Zenitu?!” – takie rewelacje mogliśmy przeczytać kilka dni temu na polskich portalach internetowych.  To oczywiście bardzo szanowany w Rosji (i w Polsce teraz także) trener, ale… no właśnie. Fani Legii nie muszą się tym martwić, bo źródło tych plotek pochodziło z „Izwiestii”, która bardzo często… lubi sobie, delikatnie mówiąc, powymyślać i dopowiedzieć pewne fakty. Przykład? Na początku roku podano, że trenerem Zenitu zostanie Carlo Ancelotti. Podano wszystkie szczegóły kontraktu (16 milionów euro rocznie!),  czas trwania, sumę, jaką Włoch otrzyma za sezon prowadzenia rosyjskiego klubu. A kilka dni później okazało się, że.. Ancelotti poprowadzi Bayern. Ups.

Siergiej Siemak – asystent przejmie stery?

Jedne z pierwszych spotkań Zenitu z Krylją Sowietow było fatalnym meczem dla piłkarzy. Zawodnicy przegrali z klubem z Samary aż 1:3, a Andre Villas-Boas… delikatnie pisząc, dotknął głową czoła sędziego technicznego. Wyszedł także ze strefy przeznaczonej dla trenerów. Skutek? Kara – sześć meczów zawieszenia.  Zastąpił go jego asystent, Siergiej Siemak. Rosjanin ukraińskiego pochodzenia jeszcze niedawno był piłkarzem Zenitu i reprezentacji Rosji (zagrał dla niej 65 razy). Swoją karierę zakończył w 2013 roku i od razu zajął miejsce na trenerskiej ławce. Początkowo był on asystentem Luciano Spallettiego, jednak po odejściu Włocha pozostał na stanowisku… Trudno zaprzeczyć, że radzi sobie bardzo dobrze. Ten mężczyzna ma olbrzymi potencjał do tego, by dorównać takim trenerom, jak Gonczarenko czy Leoninid Słucki (co ciekawe, pod jego okiem też zbiera szlify! Siemak jest również jego asystentem… w reprezentacji Rosji).

fot. championat.net
fot. Championat.net

Siemak jest bardzo lubiany i ceniony wśród zawodników. Swoje poparcie dla niego wyraził m.in. Hulk, który w jednym z wywiadów stwierdził, że popiera to, by obecny asystent został pierwszym trenerem. Pozytywne zdanie o byłym obrońcy wyraził również m.in. Jewgienij Łowczew, były trener Spartaka i reprezentacji Rosji. Zenit od 10 lat ma trenera z zagranicy. Wielkie nazwiska, wielkie kontrakty, ale… może czas postawić na trenera z kraju? (prasa wspomina też o Olegu Kononowie, który jest Białorusinem. Obecnie prowadzi FK Krasnodar). Przykład Leonida Słuckiego i tego, co stało się z kadrą Rosji po tym, gdy objął w niej stery, jest tego najlepszym przykładem na to, że czasami nie warto szukać daleko. Ale, czy Miller podziela ten pogląd? Wątpliwe. Priorytetem jest wielkie nazwisko. Ale kto wie… może kiedyś się to zmieni? Siemak ma dopiero 40 lat, a doświadczenie, które zbiera u boku wielkich trenerów, na pewno w przyszłości zaprocentuje.

Pellegrini – najpoważniejszy kandydat

4 miliony euro rocznie dla Pellegriniego i krótkoterminowy kontrakt – taką rewelację podał portal Lifenews 78. Co prawda żadne warunki na pewno nie zostały jeszcze ustalone, ale… sprawa wydaje się dość poważna. Agent obecnego szkoleniowca Manchesteru City (przypomnijmy, że po sezonie zastąpi go Pep Guardiola), Jesus Martines, potwierdził, że Zenit jest jednym z czterech klubów zainteresowanych usługami jego klienta. Dodał też, że istnieje całkiem spora szansa, że zjawi się on w Petersburgu. Zatrudnienie tego 62-letniego trenera miałoby jeszcze jeden pozytyw prócz tego sportowego. Jaki? Oczywiście aspekt marketingowy. W końcu Pellegrini jest rozpoznawalnym i bardzo cenionym szkoleniowcem na całym świecie. A to zarządowi klubu z Petersburga bardzo się podoba.

Antonio Conte, Leonardo Jardim i Marco Silva – te kandydatury również zostały wysunięte na plan przez media. Agenci trenerów dementowali jednak te pogłoski. Tak czy siak, to kto zostanie trenerem Zenitu, będzie na pewno tematem nieraz eksploatowanym w mediach. Potencjalny szkoleniowiec musi być też gotowy na to, że  Rosja to dość wymagający kierunek. Nawet i z powodu limitu obcokrajowców, których bardzo często krytykował Andre Villas-Boas.  Jak będzie? Tego dowiemy się na pewno już niebawem.

[interaction id=”56eaa2d1703e265d1856d1f0″]

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze