ONBG: Eljif Elmas – teraźniejszość i przyszłość macedońskiego futbolu


Kiedy Goran Pandev powoli schodzi ze sceny, na nowego lidera kadry wyrasta Eljif Elmas

13 października 2019 ONBG: Eljif Elmas – teraźniejszość i przyszłość macedońskiego futbolu
Airtel football

Mimo że Macedonia wielkimi piłkarzami nie stoi, na naszych oczach rośnie jeden z nich. W czasach, gdy Goran Pandev nieubłaganie zbliża się do końca kariery, kiełkuje nowy lider kadry, Eljif Elmas. Zaledwie 20-letni chłopak już teraz gra w dorosłej reprezentacji, w której jest liderem środka pola, i przebija się do pierwszego składu SSC Napoli. Macedończycy dawno nie mogli się cieszyć tak wybitną jednostką, bo bez wątpienia kimś takim będzie Elmas.


Udostępnij na Udostępnij na

Jednak piłkarz nie wyrósł niczym filip z konopi. Już w 2017 roku mając wówczas na karku niespełna 18 lat, pojechał na mistrzostwa Europy U-21 w Polsce. Natomiast w wieku 16 lat zadebiutował w najwyższym młodzieżowym roczniku. Dodatkowo jego występy na turnieju rozgrywanym w naszym kraju przykuły uwagę skautów Fenerbahce. Macedończyk po zakończeniu młodzieżowych mistrzostw przeniósł się do żółto-niebieskich, gdzie jego kariera nabrała rozpędu i rozkwitła na dobre.

Eljif Elmas oznacza diament

Nie bez powodu Macedończyk przez wielu jest nazywany diamentem macedońskiego futbolu. Nazwisko Eljifa w języku tureckim oznacza „diament”. Jak widać, nazwisko nie wzięło się znikąd. Elmas od najmłodszych lat był uważany za niesamowity talent i szybko przebijał się przez kolejne młodzieżowe kategorie. Mając zaledwie 16 lat, zadebiutował w lidze macedońskiej i reprezentacji U-21. Natomiast rok później odszedł do Fenerbahce po rozegraniu ponad 100 minut na mistrzostwach Europy U-21 i zadebiutował w dorosłej reprezentacji.

Te dwa ostatnie osiągnięcia pokazują, jak płynnie i harmonijnie przebiega kariera Macedończyka. Eljif Elmas mimo bycia kolejno kilka i kilkanaście lat młodszym od kolegów z kadry nie odstawał od nich poziomem. Ba, nawet był w stanie znacząco się wyróżniać i zbierać pochwały! Minęły dwa lata od turnieju rozgrywanego w Polsce, a Elmas już trafił do Neapolu. Co ciekawe, SSC Napoli polecała mu legenda macedońskiego futbolu, Goran Pandev.

– Rozmawiałem o Napoli z Goranem Pandevem. Powiedział mi, że Napoli będzie dla mnie perfekcyjne. Powiedział też, że muszę kochać Napoli i koszulkę, ponieważ to specjalny klub ze specjalnymi kibicami – opowiadał Eljif Elmas.

Carlo Ancelotti potrafi rozwijać piłkarzy

Włoski trener słynie z umiejętności wprowadzania piłkarzy na jeszcze wyższy poziom. Carlo Ancelotti cieszy się w Europie niesłychaną renomą i działa na wielu piłkarzy i kluby niczym magnes. Jedną z tych osób, na które zadziałał, okazał się nowy nabytek Napoli, Eljif Elmas. Macedończyk na konferencji, na której go przedstawiano, wypowiadał się o „Misterze” w samych superlatywach. Oto, co powiedział Elmas:

– Bardzo się cieszę, że mogę tu być. To marzenie, aby być szkolonym przez Ancelottiego i występować u jego boku. Rozmowa telefoniczna z trenerem zrobiła na mnie duże wrażenie. Jestem pewien, że wiele się od niego nauczę. Jestem zaszczycony tym, że dostanę od niego szansę. Rozmawialiśmy wiele o kwestiach taktycznych. Kiedy mnie spytał, czy chcę dołączyć do Napoli, byłem zdziwiony, nie musiałem myśleć dwa razy. To, że on tutaj był, okazało się kluczowe. On jest trenerem, który może zaprowadzić swoją ekipę na szczyt.

„Carletto” nawet w trakcie swojej przygody w Napoli pokazuje, że potrafi rozwijać zawodników. Najlepszym tego przykładem jest piłkarz, który dzieli wszystkich Polaków. Piłkarz, obok którego nie można przejść obojętnie. Piotr Zieliński. Reprezentant Polski pod skrzydłami włoskiego szkoleniowca znacznie się rozwinął w defensywie, co widać gołym okiem. Ancelotti nie boi się go ustawiać na pozycji numer 6, gdzie jak mówi sam Zieliński, czuje się jak ryba w wodzie. Na tej pozycji ma więcej miejsca i może z głębi pola dyrygować Napoli. Dodatkowo znacznie lepiej ustawia się w defensywie, a jego liczba odbiorów zdecydowanie poszła w górę.

Teraz Carlo zaczyna lepić coś więcej z macedońskiego diamentu. Eljif Elmas z meczu na mecz gra coraz lepiej i coraz więcej. Nawet w mediach po cichu zaczyna się spekulować, czy niedługo nie wskoczy do podstawowego składu. Nic w tym dziwnego, patrząc na obecną dyspozycję większości piłkarzy Napoli. Fabian Ruiz jest cieniem samego siebie, Allan od wysypania się transferu do PSG kompletnie się pogubił, a Zieliński gra solidnie, ale nie błyszczy. Tak więc droga do pierwszego składu dla 20-latka wcale nie jest zamknięta.

Charakterystyka Elmasa

Eljif Elmas jest bardzo wszechstronnym piłkarzem. Macedończyk mimo ofensywnego usposobienia jest w stanie dać też bardzo dużo w defensywie, gdzie czuje się bardzo dobrze. Elmas to zawodnik dobrze wyszkolony technicznie, który lubi wejść w drybling i nie boi się pojedynków sam na sam z rywalem. Prezentuje się elegancko w swoich boiskowych poczynaniach, ale ma przy tym bardzo dużo piłkarskiego luzu. Jest to typ pracusia – dyrygenta, który zawsze jest tam, gdzie jest to potrzebne. Dodatkowo już teraz brał czynny udział w połowie goli Macedończyków w trakcie eliminacji do mistrzostw Europy 2020. Natomiast jak samego siebie opisuje Macedończyk?

– Grałem w wielu różnych rolach jako pomocnik. Jestem bardziej ofensywnym zawodnikiem i lubię wychodzić wyżej, natomiast wiem, że wciąż muszę też pracować w defensywie i nad poprawą umiejętności gry w tyłach. Jestem młody i wciąż muszę się rozwijać. Po prostu zamierzam nadal ciężko pracować i uważnie słuchać, co trenerzy mają mi do powiedzenia. Jestem szczęśliwy z tego, że gram, niezależnie od tego, gdzie Ancelotti mnie wystawi – mówił Eljif Elmas.

Na naszych oczach rośnie macedońska gwiazda światowego formatu. Elmas z meczu na mecz staje się coraz lepszy i kwestią czasu jest, kiedy zacznie regularnie grać w Napoli i przebije się do jeszcze lepszego klubu. Przed Eljifem świetlana przyszłość i tylko od niego zależy, czy wykorzysta maksimum swojego potencjału.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze