Najważniejsze polskie bramki na 100-lecie odzyskania niepodległości


100 lat, tysiące bramek i kilka najważniejszych

11 listopada 2018 Najważniejsze polskie bramki na 100-lecie odzyskania niepodległości

Obchodzimy właśnie 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym czasie przeżywaliśmy wiele pięknych futbolowych chwil, takich jak zdobycie złotego medalu na IO, czy brązowego krążka na mistrzostwach świata - i to dwukrotnie. Padło wiele pięknych i ważnych dla nas bramek. Zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i - przede wszystkim - w reprezentacji. Oto najważniejsze polskie bramki. 


Udostępnij na Udostępnij na

Jan Durka
Klub Turystów Łódź – ŁKS Łódź

Ważna bramka, bo prawdopodobnie pierwsza w ligowych rozgrywkach. 3 kwietnia 1927 roku w Łodzi rozegrano derby pomiędzy Klubem Turystów a ŁKS-em. Historycznego gola w 35. minucie zdobył Jan Durka – zawodnik Łódzkiego Klubu Sportowego.

Józef Klotz
Szwecja – Polska

Pierwszy gol strzelony przez „biało-czerwoną” reprezentację. W meczu rozgrywanym w 1922 roku (czyli kilka lat przed rozpoczęciem ligowych zmagań), w Sztokholmie, bramkę po rzucie karnym strzelił Józef Klotz. Polacy wygrali tamto spotkanie 2:1.

Fryderyk Scherfke
Polska – Brazylia (mundial 1938)

W 1938 roku reprezentacja Polski zadebiutowała na mistrzostwach świata. Turniej odbył się we Francji, w Strasburgu. Rozegraliśmy tam tylko jedno spotkanie z Brazylią, ale jakie! Przegraliśmy 5:6 po dogrywce. A pierwszego w historii polskiego gola  na mundialu zdobył Fryderyk Scherfke z Warty Poznań (23. minuta – po rzucie karnym).

Ernest Wilimowski
Polska – Brazylia (mundial 1938)

Jak już było wspomniane, przegraliśmy z Brazylia 5:6. Wiemy już też, że pierwszego gola strzelił Scherfke, a kto zdobył cztery pozostałe? Ernest Wilimowski. Legendarny napastnik Ruchu Chorzów (wtedy Ruch Hajduki Wielkie) czterokrotnie pokonał brazylijskiego golkipera.

Wacław Kuchar
Pogoń Lwów – WKS Lublin

Na długo przed startem ligowych zmagań, legendarny Kuchar ustanowił pewien rekord. Strzelił sześć goli w jednym spotkaniu. Było to w roku 1922.

Ernest Wilimowski
Ruch Chorzów – Union-Touring Łódź

Popularny „Ezi” radził sobie również w rozgrywkach ligowych. 21 maja 1939 roku przeszedł do historii polskiego futbolu, strzeliwszy aż dziesięć bramek w jednym spotkaniu! Tak, dziesięć! Oczywiście rekord po dziś dzień należy do niego i raczej już nikt mu go nie odbierze.

Henryk Reyman
Wisła Kraków – Warszawianka

W pierwszym ligowym sezonie w Polsce padło kilka rekordów, m.in. pięć zdobytych goli w jednym spotkaniu. Pierwszym, któremu udała się ta sztuka, był Henryk Reyman (31 lipca 1927 roku. Wisła pokonała Warszawiankę 8:2).

Ernest Pohl
Tottenham – Górnik Zabrze

Kolejny z wielkich polskich napastników. Najlepszy strzelec w historii polskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. Tym razem jednak przypomnijmy sobie jego pięknego gola przeciwko londyńskiemu Tottenhamowi. Górnik poległ aż 8:1.

Stanisław Oślizło
Manchester City – Górnik Zabrze (finał PZP)

Pozostańmy w tematyce pucharowej. W sezonie 1969/1970 polski klub – Górnik Zabrze dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Przegrali, a jedynego gola dla Zabrzan strzelił Stanisław Oślizło.

Gerard Cieślik
Polska – ZSRR (eliminacje do MŚ)

W dniu rozgrywania tego spotkania, tj. 20 października 1957 roku, fantastyczny napastnik Ruchu Chorzów miał 30 lat na karku. Dziś jest to najlepszy wiek dla piłkarza, wtedy… niekoniecznie. Reprezentacja Polski wybiegła na Stadion Śląski w Chorzowie – Cieślik był kapitanem – i pokonała ZSRR 2:1. Dwa trafienia zaliczył właśnie Gerard Cieślik.

Włodzimierz Lubański
Rangers – Górnik Zabrze

Legenda polskiej piłki. W 1969 roku w Pucharze Zdobywców Pucharów Górnik mierzył się z Rangersami. W tamtym spotkaniu Lubański pokonał bramkarza rywali dwa razy. Jeden z nich był naprawdę piękny. Zobaczcie, jak zakręcił szkocką obroną.

Włodzimierz Lubański
Polska – Norwegia

Skoro już jesteśmy przy tym wybitnym piłkarzu, to nie sposób nie wspomnieć o jego pierwszej bramce w reprezentacji Polski. Gola zdobył w swoim debiucie w biało-czerwonych barwach. Miał wtedy 16 lat i 188 dni i do dziś jest najmłodszym debiutantem w historii pierwszej reprezentacji. Był to mecz z Norwegią w 1963 roku.

Lucjan Brychczy
Legia – Galatasaray (Puchar Europy 1969/1970)

Jeden z największych sukcesów jaki osiągnęła Legia Warszawa. Klub ze stolicy awansował do półfinału Pucharu Europy. W ćwierćfinałowym dwumeczu z Galatasaray „Legioniści” strzelili trzy gole (1:1 i 2:0). Wszystkie zdobył Lucjan Brychczy.

Włodzimierz Lubański
Polska – Anglia

Stadion Śląski. Czerwiec 1973 roku. Polska podejmowała Anglię. Lubański najpierw strzelił gola, a później… później w walce o piłkę doznał makabrycznej kontuzji. Był to mecz, który zmienił jego życie.

Jan Domarski
Anglia – Polska (eliminacje MŚ)

Pozostańmy w klimacie rywalizacji z reprezentacją Anglii. Kilka miesięcy po wygranej nad „Lwami Albionu” na Śląskim, pojechaliśmy na Wembley. Tam odnieśliśmy zwycięski remis (1:1). Piękną akcję „biało-czerwonych” zakończył Jan Domarski. Gol ten trafił na listę pięćdziesięciu najważniejszych w historii piłki nożnej.

Kazimierz Deyna
Polska – Portugalia

Kolejna legenda naszej piłki. W 1977 roku na Stadionie Śląskim zdobył swojego najsłynniejszego gola w reprezentacji – bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego – a później został wygwizdany, ponieważ był zawodnikiem Legii Warszawa.

Grzegorz Lato
Polska – Argentyna (MŚ 1974)

Polacy powrócili na turniej o mistrzostwo świata po 36 latach. Po tak długiej przerwie pierwszą bramkę dla naszej reprezentacji zdobył Grzegorz Lato (już w 7. minucie) – późniejszy król strzelców.

Jerzy Gorgoń
Polska – Haiti (MŚ 1974)

Podczas wspomnianego już mundialu w RFN, w 1974, nie tylko Lato strzelał bramki. W meczu z Haiti przy rzucie wolnym atomowym uderzeniem popisał się Jerzy Gorgoń.

Zbigniew Boniek
Polska – Meksyk (MŚ 1978)

Dzisiejszy prezes PZPN jest autorem jednego z najpiękniejszych polskich goli zdobytych podczas mistrzostw świata.

Andrzej Szarmach
Polska – Peru (MŚ 1978)

Chyba najsłynniejszy polski „szczupak”. Był to gol, który dał nam zwycięstwo nad reprezentacją Peru.

Krzysztof Surlit
Manchester United – Widzew Łódź (Puchar UEFA 1980/1981)

17 września 1980 roku. Widzew jedzie do Manchesteru, gdzie w fazie 1/32 mierzy się z „Czerwonymi Diabłami”. W 6 minucie do rzutu wolnego podszedł Surlit i popisał się swoim firmowym atomowym uderzeniem.

Zbigniew Boniek
Polska – Belgia (MŚ 1982)

Podczas tego udanego dla nas mundialu w Hiszpanii, „Zibi” zdobył cztery gole. Trzy z nich ustrzelił w spotkaniu z reprezentacją Belgii.

Włodzimierz Smolarek
Polska – Portugalia (MŚ 1986)

Smolarek jest autorem jedynego gola podczas mundialu 1986. Był ostatnim strzelcem biało-czerwonych przez 16 lat.

Leszek Pisz
Legia – Rosenborg (Liga Mistrzów 1995/1996)

Legia rozpoczęła swoją przygodę z LM od zwycięstwa 3:1 nad norweskim Rosenborgiem. Pierwszego gola w historii startów polskich drużyn w tych elitarnych rozgrywkach strzelił Leszek Pisz.

Paweł Wojtala
Brondby – Widzew (eliminacje do LM 1996/1997)

W pierwszym meczu Widzew pokonał u siebie Duńczyków 2:1 W rewanżu po 47. min. było już 3:0 dla Brondby. Ale spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2, co dawało łodzianom prawo gry w fazie grupowej LM. Bramkę  po zamieszaniu – w 89. minucie zdobył Paweł Wojtala.

Marek Citko
Widzew – Atletico Madryt (Liga Mistrzów 1996/1997)

25 września 1996 roku. Do Łodzi przyjeżdża klub z Madrytu i pokonuje łodzian 1:4. Tego jedynego gola dla Widzewa zdobył Marek Citko. Cóż to było za trafienie!

Tomasz Kulawik
Wisła Kraków – AC Parma (Puchar UEFA 1998/1999)

W drugiej rundzie Pucharu UEFA z sezonu 1998/1999, krakowska Wisła mierzyła się z przyszłym triumfatorem tych rozgrywek. W spotkaniu przed własną publicznością „Biała Gwiazda” zremisowała z włoską ekipą 1:1. Bramkę dla Wiślaków strzelił Tomasz Kulawik.

Marek Citko
Anglia – Polska

Odejdźmy trochę od tych europejskich pucharów i na chwilkę zatrzymajmy się przy naszej reprezentacji, która w 1996 roku pojechała na Wembley. Tam czekała na nas Anglia. Swoją drogą, starcia z Wyspiarzami to klasyka gatunku. Przegraliśmy tamten mecz 2:1.

Sebastian Mila
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski – Manchester City (Puchar UEFA 2003/2004)

Puchar UEFA. Sebastian Mila podchodzi do stałego fragmentu gry i…popisuje się takim oto fantastycznym uderzeniem :

Paweł Kryszałowicz
Walia – Polska (eliminacje MŚ)

W eliminacjach do azjatyckiego mundialu w 2002 roku Polacy grali jak natchnieni. 2 czerwca 2001 roku udaliśmy się do Walii, którą pokonaliśmy 2:1. Zwycięskiego gola zdobył  Kryszałowicz.

Ebi Smolarek
Polska – Portugalia (eliminacje ME)

Ostatnio minęło 12 lat od tamtego spotkania. Po dwóch trafieniach „Ebiego” Stadion Śląski „odleciał”.

Janusz Gol
Spartak Moskwa – Legia Warszawa

Doliczony czas gry. Legia walczy o europejskie puchary. I nagle jest! Janusz GOL daje awans.

Rafał Murawski
Lech Poznań – Austria Wiedeń (Puchar UEFA 2008/2009)

Kolejny mecz polskiej drużyny z kapitalnym golem w tle, który przeszedł do historii.

Mateusz Możdzeń
Lech Poznań –Manchester City (Liga Europy 2010/2011)

Kilka dni temu obchodziliśmy ósmą rocznicę tego spotkania. Lech pokonał dzisiejszego mistrza Anglii 3:1. A przepięknego gola, którego kibice pamiętać będą przez wieki, zdobył Mateusz Możdzeń. Przypomnijcie sobie to uderzenie :

Robert Lewandowski
Polska – Grecja (Euro 2012)

Mecz otwarcia mistrzostw Europy zapamiętamy na długo. Po pierwsze rozgrywane były w naszym kraju. Po drugie – suma summarum – były słabe w naszym wykonaniu. Bramkę otwierającą to spotkanie zdobył nasz najlepszy dziś strzelec w historii – Robert Lewandowski.

Jakub Błaszczykowski
Polska – Rosja (Euro 2012)

Chyba nie ma tu osoby, która nie kojarzy tego trafienia. Przypomnijmy to sobie jeszcze raz :

https://www.youtube.com/watch?v=aWloIwx3tiY

Robert Lewandowski
BVB – Real Madryt (Liga Mistrzów 2012/2013)

Był to mecz, w którym Polak po raz pierwszy zachwycił piłkarski świat. W półfinale LM sezonu 2012/2013 Lewandowski w pojedynkę rozbił „Królewskich”. Zdobył cztery gole i wyeliminował Real Madryt z rozgrywek.

https://www.youtube.com/watch?v=y4cKRIij43I

Robert Lewandowski
Bayern – Wolfsburg (Bundesliga 2015/2016)

O tym wyczynie Lewego słyszał na pewno każdy na świecie. Polak w 9 minut zdobył aż pięć goli! Tym samym pobił kilka rekordów.

Kamil Grosicki
Polska – Gibraltar (eliminacje ME)

Dla naszego „Turbo-Grosika” również znalazło się miejsce w tym zaszczytnym gronie. To, że bramka była zdobyta przeciwko amatorom nie oznacza, że traci na swojej wartości. Tak wykończyć akcję po prostu trzeba umieć.

Kamil Grosicki
Rumunia – Polska (eliminacje MŚ)

Polska pojechała do Bukaresztu i rozegrała tam jedno z najlepszych (dla wielu najlepsze) spotkań pod wodzą Adama Nawałki. Wygraliśmy 3:0, a jako pierwszy na listę wpisał się „Grosik”. Przejął piłkę w okolicach środkowych boiska, a później mijał kolejnych rywali jak tyczki, by z zimną krwią wykończyć akcję.

Arkadiusz Milik
Polska – Irlandia Północna (Euro 2016)

Bramka dająca trzy punkty podczas finałowego turnieju jest ważna. Tym bardziej, jeśli jest to trafienie, które daje Polakom pierwsze od 42 lat zwycięstwo w meczu otwarcia turnieju rangi mistrzostw świata, czy Europy.

Andrzej Szarmach
Polska- Brazylia (IO 1976)

Polska w półfinale IO w Montrealu w 1976 roku mierzyła się z Brazylią. Po dwóch bramkach Szarmacha pokonaliśmy „Canarinhos” i zameldowaliśmy się w finale MŚ.

Kazimierz Deyna
Polska – Węgry (IO 1972)

Finał Igrzysk Olimpijskich. Polska po dwóch golach Deyny pokonała Węgry 2:0 i  zdobyła złoty medal. Coś niesamowitego!

Grzegorz Lato
Polska – Brazylia (MŚ 1974)

Mecz o trzecie miejsce. Polska wygrała 1:0 po trafieniu króla strzelców tamtego mundialu – Grzegorza Laty.

Andrzej Szarmach/Stefan Majewski/Janusz Kupcewicz
Polska – Francja (MŚ 1982)

Kolejny wielki sukces naszej reprezentacji. Po raz drugi zostaliśmy brązowym medalistą mistrzostw świata. Pokonaliśmy Francję 3:2. I każdy gol z tamtego pamiętnego spotkania był naprawdę ważny.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze