Najlepsi reprezentanci Polski w 2022 roku


W reprezentacji Polski na przestrzeni roku zaprezentowało się wielu graczy

31 grudnia 2022 Najlepsi reprezentanci Polski w 2022 roku
Paweł Andrachiewicz / PressFocus

Piłkarsko 2022 rok był dla reprezentacji Polski bardzo niejednoznaczny. Z jednej strony awans na mundial pod wodzą nowego selekcjonera, utrzymanie w najwyższej dywizji Ligi Narodów oraz wyjście z grupy na mistrzostwach świata, z drugiej strony kiepski styl i gra, która nie mogła się podobać. Na koniec jeszcze afera premiowa i zakończenie pracy Czesława Michniewicza przypominające wygnanie. Na podstawie tego roku postanowiliśmy wybrać najlepszą dziesiątkę naszych reprezentantów.


Udostępnij na Udostępnij na

Wybór został dokonany na podstawie ocen pomeczowych wystawianych reprezentantom Polski przez naszych redaktorów po każdym spotkaniu, w zestawieniu decydowała średnia ocen. Oceny są w skali szkolnej, a więc od 1 do 6. Postanowiliśmy, że weźmiemy pod uwagę tylko tych zawodników, którzy otrzymali oceny minimum pięć razy.

10. Karol Świderski (2,95)

Piłkarz na co dzień występujący w MLS pokazywał się w 2022 roku z dobrej strony. Choć na placu gry pojawił się tylko pięć razy, był to dla niego w reprezentacji Polski udany rok. Choć może czuć niedosyt, zwłaszcza związany z liczbą spotkań, które rozegrał, to może być z siebie zadowolony, bo gdy wchodził na boisko, nie zawodził. Do siatki rywala trafiał dwukrotnie w meczach z Walią, oba te spotkania wygraliśmy jedną bramką. Świderski ma w sobie „to coś”, co sprawia, że jest niebezpieczny. Potrafi się odnaleźć w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, a i obecność Roberta Lewandowskiego na boisku nie przeszkadza mu w grze.

9. Jakub Kamiński (2,96)

Dla skrzydłowego Wolfsburga był to naprawdę bardzo udany rok. Mistrzostwo Polski i transfer do Bundesligi, w której odnalazł się i jest podstawowym piłkarzem swojego klubu. W reprezentacji Polski pierwszy gol, wyjazd na mundial i występ w każdym spotkaniu na katarskim turnieju. Ogólnie w 2022 roku wystąpił w siedmiu meczach reprezentacji i grał na tyle solidnie, że znalazł się na dziewiątym miejscu spośród 34 graczy, którzy otrzymali od nas oceny za grę w narodowych barwach.

8. Kamil Glik (3,15)

W tym momencie dochodzimy do średniej oceny na poziomie minimum trzy. Kamil Glik jest już naprawdę bardzo blisko końca kariery w narodowych barwach i z pewnością trzeba się przygotować na to, że moment jego odstawienia jest blisko. Jednak w 2022 roku raczej nas nie zawodził, zwłaszcza na mundialu. Stoper Benevento w 2022 roku zanotował również swój 100. występ w reprezentacji Polski.

6. Bartosz Bereszyński (3,28)

Bartosz Bereszyński był bez wątpienia jednym z najlepszych reprezentantów Polski w trakcie mistrzostw świata. Gdybyśmy brali pod uwagę tylko spotkania katarskiego czempionatu, z pewnością znalazłby się wyżej. Jednak liczył się każdy mecz w 2022 roku, a w niektórych przypadkach już tak kolorowo nie było, choć patrząc z osobna na każdą ocenę, nie ma wielkiej rozbieżności i raczej miniony rok w wykonaniu prawego obrońcy był równy.

6. Robert Lewandowski (3,28)

Dokładnie taką samą średnią ocen co Bartosz Bereszyński zanotował Robert Lewandowski, a więc obaj uplasowali się ex aequo na szóstym miejscu. Pomimo dwóch bramek zdobytych podczas katarskiego mundialu jego występy nie powalały na kolana. Lewandowski nie prezentował się tak, jak powinien. Można jednak po części obarczać za ten stan rzeczy Czesława Michniewicza, za którego graliśmy futbol niesamowicie prymitywny, a jak wiemy, trudno jest się w nim odnaleźć zawodnikowi ofensywnemu.

5. Jan Bednarek (3,31)

W tym momencie dochodzimy do zawodnika, który na pewno nie znalazłby się w takim zestawieniu, gdyby nie decydowały o nim oceny pomeczowe. W końcu Jan Bednarek przestał grać po zmianie drużyny, co przełożyło się na brak występów w trakcie mundialu. Piłkarz wypożyczony do Aston Villi miał na swoim koncie w 2022 roku w reprezentacji zarówno występy bardzo złe, jak i dobre. Nawet w czerwcu nikt nie wyobrażałby sobie mundialu bez niego, a Bednarek w Katarze pojawił się na boisku na zaledwie trzy minuty.

4. Krzysztof Piątek (3,35)

Dochodzimy do drugiego, jednocześnie ostatniego piłkarza, który miałby nikłe szanse na znalezienie się w takiej jedenastce, gdyby nie oceny pomeczowe. Na 13 meczów naszej reprezentacji w 2022 roku napastnik Salernitany otrzymał od nas ocenę pięciokrotnie. Sprawiło to, że zmieścił się w wymaganiach rankingu, a że po pojawieniu się na boisku nie grał źle – znalazł swoje miejsce w pierwszej dziesiątce. Strzelił też dwie bramki, spędzając na boisku 172 minuty.

3. Piotr Zieliński (3,46)

Piotr Zieliński w wielu zestawieniach składających się z najlepszych reprezentantów Polski w 2022 roku z pewnością znalazłby się wysoko. Pomijając to, że konkurencja nie była zbyt wymagająca, sam Zieliński też zagrał kilka naprawdę dobrych meczów. W niektórych występach można było zobaczyć tego Piotrka z Napoli. Nie można też zapomnieć o liczbach, ponieważ pomocnik lidera Serie A zdobywał je w ważnych momentach. Był autorem pierwszego gola w zremisowanym meczu z Holandią oraz w wygranych ze Szwecją i Arabią Saudyjską. Zwłaszcza te dwa ostatnie trafienia miały więc wielkie znaczenie.

2. Jakub Kiwior (3,64)

Jakub Kiwior bez wątpienia zasłużył na miejsce w tym zestawieniu, choć debiut w reprezentacji zaliczył dopiero w trzecim meczu czerwcowego zgrupowania. Już ma na koncie dziewięć występów w narodowych barwach i w większości z nich zaprezentował się dobrze, co też widać po solidnie prezentującej się średniej ocenie. Najgorsze spotkanie zaliczył w rywalizacji z Francją w 1/8 finału mistrzostw świata, ten mecz był dla niego również jedynym, w którym nie przebywał na murawie od 1. do 90.minuty.

1. Wojciech Szczęsny (4,75)

Bez wątpienia najlepszy piłkarz w reprezentacji Polski w 2022 roku. Ile razy nas uratował, trudno byłoby zliczyć. Do tego fenomenalny występ podczas mistrzostw świata i te dwa karne obronione w fazie grupowej. Nie zapomnijmy też o dobitce po rzucie karnym w meczu z Arabią Saudyjską, w naszej skali ta parada zasługuje na więcej niż sześć. Cały rok był dla niego świetny, choć nie zagrał we wszystkich meczach.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze