Marhaban Qatar: Koniec mistrzostw, do widzenia


Znamy nowego mistrza i wicemistrza świata. Podsumowujemy ostatni dzień mundialu

19 grudnia 2022 Marhaban Qatar: Koniec mistrzostw, do widzenia
Danielle Parhizkaran – USA TODAY Sports/SIPA USA/PressFocus

Przez ostatnie 29 dni najważniejsze wiadomości z mistrzostw świata przedstawialiśmy w naszym codziennym cyklu "Marhaban Qatar". Dziś możemy powiedzieć "Mae Alsalama, Qatar!", choć konsekwencje mundialu pewnie przez jakiś czas będą się jeszcze za nami ciągnęły. Finał był prawdziwą ucztą zwieńczoną rzutami karnymi. Argentyna sięgnęła po złoto, Francja została ze srebrem.


Udostępnij na Udostępnij na

Złota Argentyna

36 lat czekała na mistrzostwo świata Argentyna. Trzecie w historii złoto zdobyła po pełnym dramaturgii finale. Mimo absolutnej kontroli przez większość spotkania wypuszczała trofeum ze swoich rąk dwukrotnie, najpierw tracąc dwubramkowe prowadzenie w minutę podczas ostatniego kwadransa regulaminowego czasu gry, potem ponownie podarowując rywalowi gola z rzutu karnego na około 180 sekund przed ostatecznym gwizdkiem w dogrywce. Kilkukrotnie była bardzo bliska całkowitej kapitulacji, ale koniec końców wydarła najcenniejszy łup rzutami karnymi, które wykonała bezbłędnie.

Srebrna Francja

A „Trójkolorowi”? „Trójkolorowi” bezpośrednio ustąpili z tronu mistrza świata. Kiedy wydawało się, że są bardzo daleko, nagle się przybliżali. Kiedy wydawało się, że są już bardzo blisko, znowu się oddalali. Mimo katastrofalnej pierwszej połowy lub… nawet pierwszej godziny meczu w ich wykonaniu później pokazali, że zasłużyli, aby w tym finale grać i udowodnili, że są klasową drużyną. Dobrze, że tak się stało, dla całego futbolu. Możemy zatem powiedzieć, że godnie oddali Puchar Świata i mogą dzisiaj trzymać głowy wysoko w górze.

Leo Messi – mistrz świata i MVP turnieju

Sukces Argentyńczyków bezsprzecznie nosi twarz Lionela Messiego, prawdopodobnie najwybitniejszego piłkarza w historii piłki nożnej, który dopisał sobie wczoraj ten najbardziej upragniony tytuł, tym samym wygrywając już wszystko, co było do wygrania i osiągnięcia w karierze zawodniczej. 35-latek zakończył imprezę z siedmioma golami i trzema asystami na koncie, a bramki nie zdobył jedynie w meczu z… Polską.

Korona pocieszenia dla Kyliana Mbappe

Wielkie słowa uznania należą się także liderowi Francuzów. To 23-letni Kylian Mbappe został królem strzelców mundialu, rzutem na taśmę wyprzedzając Leo Messiego. Jednocześnie dokonał fenomenu, zostając drugim piłkarzem w historii obok Geoffa Hursta, który zdobył hat-tricka w finale mistrzostw świata. Rywalizacja o Złotego Buta mistrzostw między klubowymi kolegami z pewnością zapisze się w annałach jako jedna z najbardziej zażartych walk, a aktualnie najszybszy zawodnik świata, który do kolekcji obok złotego kruszca dołożył srebro, tym miesiącem znów nie dał złudzeń, do kogo będą należeć następne lata w piłce.

Profesura polskich sędziów

Polacy bardzo żywiołowo przyjęli wieść, że ich rodacy będą arbitrami wielkiego finału pomiędzy Argentyną a Francją. Wtedy jeszcze był to jednak połowiczny sukces, bo zostać tak wyróżnionym to jedno, a sprostać temu wyzwaniu to drugie. Po meczu możemy z całą śmiałością ocenić, że „biało-czerwony” zespół złożony z Szymona Marciniaka, Tomasza Listkiewicza, Pawła Sokolnickiego i Tomasza Kwiatkowskiego stanął na wysokości zadania.

Podejmowano poprawne i odważne decyzje oraz świetnie panowano nad przebiegiem tego starcia. Zdaniem całego międzynarodowego piłkarskiego środowiska był to znakomity występ, nieodbiegający od jakości prezentowanej przez głównych aktorów tego spektaklu. Gratulujemy! Jesteśmy dumni!

Dariusz Szpakowski – drugiego takiego nie będzie

Zgodnie z zapowiedziami mundial w Katarze był dwunastym, ostatnim dla legendy polskiej komentatorki – Dariusza Szpakowskiego. Jego pierwszy i ostatni turniej na antenach TVP to dwa ostatnie złota Argentyny. W erze Maradony i erze Messiego. Przed rokiem 71-letni dziennikarz skomentował swoje ostatnie mistrzostwa Europy, a teraz nadszedł i czas na koniec z mistrzostwami świata.

Jednak jak przyznaje Szpakowski: – To mój ostatni finał mistrzostw świata, ale jeszcze nie odkładam mikrofonu. Przepraszam za wszelkie pomyłki, potknięcia, przejęzyczenia. Bycie w państwa domach było zaszczytem, przyjemnością i też wyróżnieniem. A my dziękujemy raz jeszcze! I obiecujemy, że będziemy pamiętać!

Wyróżnienia dla Martineza i Fernandeza

Po ostatnim spotkaniu mistrzostw świata dodatkowymi nagrodzonymi, którzy odebrali za swoje dokonania wyróżnienia, byli zawodnicy zwycięskiej kadry Lionela Scaloniego. Emiliano Martinez, który został ostatecznym bohaterem podczas konkursu „jedenastek”, wygrał Złotą Rękawicę dla najlepszego bramkarza imprezy.

Golkiper Aston Villi nie tylko wybronił strzały Comana i Tchouameniego, ale i był sprawcą tego, że do rzutów karnych w ogóle doszło, kiedy interwencją mundialu przy sytuacji Kolo Muaniego w ostatniej sekundzie wybronił Argentynie remis. Tydzień wcześniej również odegrał znaczącą rolę, gdy w ćwierćfinale obronił „jedenastki” van Dijka i Berghuisa i przyczynił się do awansu „Albisceleste” do 1/2 finału.

Z kolei miano najlepszego młodego piłkarza turnieju przypadło Enzo Fernandezowi. 21-letni pomocnik był największym impulsem, jaki dostała jego reprezentacja w trakcie tych mistrzostw. Od bramki z Meksykiem oraz asysty z Polską piłkarz Benfiki Lizbona był podstawowym elementem układanki mistrzów Południowej Ameryki i od tej niedzieli świata.

Polska po Katarze

Najważniejsze pytanie, jakie będzie tliło się przez najbliższy czas w naszych sercach, brzmi: jak mistrzostwa świata wpłyną na życie reprezentacji Polski? Choć niektórzy z nas mają prawo odczuwać dumę, bo osiągnęliśmy najwięcej od dawien dawna i wielu z nas pierwszy raz widziało na własne oczy kadrę „Orłów” w fazie pucharowej, to i tak trzeba szukać czegoś innego, a przede wszystkim czegoś stabilizującego sytuację także tę pozaboiskową. Kto zostanie nowym selekcjonerem? Jak uda się przygotować Polaków na Euro 2024 w Niemczech i mistrzostwa świata 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku? Czekamy z niecierpliwością na przyszłość.

***

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że byliście z nami i tak chętnie śledziliście nasze materiały podczas mundialu w Katarze. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu także poza sezonem piłki reprezentacyjnej, aktywnego uczestnictwa w szerzeniu zainteresowania i dyskusji o futbolu w naszym kraju oraz oddawania się tej wspaniałej pasji. Łączy nas piłka!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze