Liga Narodów: zbliżają się rozstrzygnięcia w fazie grupowej


Przed nami Liga Narodów – przeglądamy najciekawsze spotkania w nadchodzącym okienku

21 września 2022 Liga Narodów: zbliżają się rozstrzygnięcia w fazie grupowej
timesofmalta.com

Przed nami jedno z ostatnich zgrupowań przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Katarze. Spotkania Ligi Narodów będą dobrą okazją, aby doszlifować różne schematy, dokonać odpowiedniej selekcji i rozpocząć przygotowania mające na celu trafienie z formą na mundial. Z jednej strony zespoły mogą potraktować te mecze po macoszemu. Z drugiej – niektóre spotkania będą decydujące dla ostatecznego układu tabeli. Liga Narodów jest uznawana jako turniej towarzyski, lecz nadal dzieje się w niej wiele ciekawych rzeczy.


Udostępnij na Udostępnij na

Sytuacja kilku drużyn jest niezwykle ciekawa, a najbliższe dni przyniosą nam odpowiedź na kilka pytań. Zapraszamy więc na krótki przegląd najciekawszych pojedynków oraz drużyn, które muszą poprawić swoją grę.

Liga Narodów: Liga A – Francja musi się przebudzić

Najciekawszą sprawą wydaje się postawa mistrzów świata z 2018 roku. Liga Narodów rozpoczęła się dla „Trójkolorowych” wyjątkowo źle: od niespodziewanej porażki z Danią. Następnie nie dali rady pokonać Chorwacji oraz Austrii, notując z nimi remisy. W czerwcu z kolei zostali pokonani przez wicemistrzów świata, dając sobie strzelić bramkę z rzutu karnego już w 5. minucie.

Tym samym Francuzi, będąc w stosunkowo łatwej grupie, po czterech meczach nie mają jeszcze na swoim koncie wygranej. Obecne zgrupowanie jest więc pod tym kątem dla nich niezwykle istotne. Jeśli nie wygrają z Austriakami bądź Duńczykami, mogą spaść do Ligi B, co dla drużyny o takiej renomie byłoby katastrofą. Taki obrót spraw mógłby mieć bardzo negatywne skutki  pod względem mentalnym przed mundialem, a już teraz słyszy się o zaskakujących ruchach Kiliana Mbappe, który odmówił sesji zdjęciowej ze względu na zmodyfikowanie rozporządzenia o prawach do wizerunku piłkarzy.

W jeszcze trudniejszej sytuacji znajduje się reprezentacja Anglii. Podopieczni Garetha Southgate’a znajdują się na ostatnim miejscu w grupie z Niemcami, Włochami i rewelacyjnymi Węgrami, którzy przed rozpoczęciem zmagań byli z góry skazani na pożarcie. Co więcej, Madziarzy rozegrali już z „Synami Albionu” dwa spotkania – oba przez Anglików przegrane, z czego jedno aż 0:4, i to na własnym stadionie.

Piątkowe spotkanie Anglii z Włochami będzie więc kluczowe w kontekście tego, która z wielkich drużyn będzie musiała zejść pięterko niżej. Nawet remis przekreśla szanse Wyspiarzy na pozostanie w elicie.

We wszystkich grupach w ciągu najbliższych dni dojdzie do bezpośrednich pojedynków drużyn, które walczą o awans do fazy play-off. Dania zmierzy się z Chorwacją, Hiszpania z Portugalią, Węgry z Niemcami (przy czym Włochy wciąż liczą się w walce o wyjście z grupy), a Holandia z Belgią. 

Liga Narodów: Liga B – nadal wiele niewiadomych

Tak naprawdę w Lidze B jedyną w pełni oczywistą sprawą jest fakt, że zdyskwalifikowana Rosja spadnie do Ligi C. Albania, Izrael oraz Islandia mogą być więc spokojne o swój byt. Nie wiadomo jednak, która z tych drużyn będzie miała przywilej zagrania z najlepszymi drużynami w Europie w kolejnej edycji. W najkorzystniejszym poleżeniu znajdują się „Niebiesko-biali”, którzy z pięcioma punktami przewodzą stawce. Czeka ich już tylko jedno spotkanie – na własnym stadionie z Albańczykami.

Wrześniowe zmagania w Lidze Narodów rozpocznie starcie Ukrainy ze Szkocją. Podopieczni Oleksandra Petrakova jeszcze nie mieli okazji zagrać z Wyspiarzami w tegorocznej edycji turnieju, lecz na początku czerwca zmierzyli się w półfinale europejskich baraży do mistrzostw świata. Górą byli nasi wschodni sąsiedzi, wygrywając 3:1. 

W dobrej sytuacji znajdują się również Bośnia i Hercegowina, a także Norwegia. Obie reprezentacje przewodzą w swoich grupach. Oczywiście różnice punktowe są niewielkie, lecz mając na uwadze fakt, że ekipy te zmierzą się z najsłabszymi drużynami, kibice z tych krajów mogą być dobrej myśli. Szczególnie Norwegowie, którzy mają aż trzy punkty przewagi nad drugą Serbią, a dodatkowo zmierzą się ze Słowenią – outsiderem, zgromadziła jak dotąd bowiem zaledwie dwa „oczka”.

Liga Narodów: Liga C – Grecja z pewnym awansem, Turcja w zasadzie też 

W Lidze C mamy już pierwsze rozstrzygnięcie. Wszystko za sprawą Greków, którzy już zapewnili sobie zwycięstwo w swojej grupie. Wszystko za sprawą kompletu zwycięstw po czterech meczach po starciu z Cyprem, Irlandią Północną oraz dwukrotnie z Kosowem. Równie dobrze poradziła sobie reprezentacja Turcji. Ona także uzyskała komplet zwycięstw, mierząc się z Luksemburgiem, Wyspami Owczymi i Litwą. 

Całkiem niezłe zaliczki mają również drużyny Kazachstanu i Gruzji. Pierwsza z nich przewodzi w swojej grupie z 10 punktami, mając za swoimi plecami Słowację, Azerbejdżan i Białoruś. Nasz grupowy rywal na Euro 2020 stawiany był przed rozpoczęciem zmagań w roli faworyta, lecz dwie porażki z Kazachami mocno utrudniły zadanie. Słowacy muszą więc liczyć na zgubienie przez „Jastrzębie” punktów.

Wyjątkowo dobrze radzi sobie również wspomniana reprezentacja Gruzji. Zawodnicy prowadzeni przez Willy’ego Sagnola po czterech meczach mają na swoim koncie 10 punktów. Pokonali Macedonię Północną, Gibraltar i Bułgarię, a także odnieśli remis z tymi ostatnimi. W piątek czeka ich starcie z kopciuszkiem tej grupy, więc niewiele wskazuje na to, aby Gruzini oddali 1. miejsce.

Liga D – bez większych niespodzianek

Najsłabsza liga ma znacznie mniej zespołów, bo tylko siedem, które podzielone zostały na dwie grupy. W pierwszej z nich na 1. miejscu znajduje się Łotwa. „Czerwono-biało-czerwoni” z kompletem zwycięstw są już praktycznie pewni awansu do wyższej ligi. Za ich plecami znajdują się Mołdawia, która ma pięć „oczek” mniej, a także Andora i Liechtenstein.

W drugiej trzyzespołowej grupie na 1. miejscu znajduje się Estonia. Ma ona jednak tylko dwa rozegrane spotkania. Niewiele wskazuje na to, aby doszło do niespodzianki – jej przeciwnikami są Malta i San Marino. W ciągu najbliższych kilku dni czekają ją rewanże z obydwoma zespołami, lecz jakakolwiek strata punktów będzie odebrana jako spora niespodzianka.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze