"Kolejorz" sezon 2018/2019 rozpoczął od dużych zmian zarówno w składzie personalnym zespołu, jak i w kadrze zarządzającej pionem sportowym. Nowym dyrektorem sportowym Lecha został Tomasz Rząsa, funkcję szefa skautów objął dotychczasowy analityk Jacek Terpiłowski, a szkoleniowcem pierwszego zespołu został Ivan Djurdjević, który buduje zespół wzmocniony João Amaralem, Pedro Tibą, Dionim oraz Dimitrisem Goutasem. Przed zespołem z Poznania nowe rozdanie. Świetną okazją do zaznajomienia się z nową filozofią "Kolejorza" będzie kurs skautingowy, który Lech Poznań organizuje wspólnie ze Scouts for Football.
Wydarzenie, które odbędzie się 8 i 9 września w siedzibie Akademii we Wronkach, przyciągnie przedstawicieli środowiska piłkarskiego – będą wśród nich trenerzy, osoby już pracujące jako skauci w klubach, ale także ci, którzy styczność z piłką mieli dotychczas jedynie w charakterze kibiców.
Kurs Scouts for Football ma bowiem stanowić przepustkę do pracy w klubie piłkarskim. W temat obserwacji zawodników, pracy z arkuszem obserwacyjnym i specyfiki wykonywania zawodu skauta wprowadzą uczestników trzej prelegenci – Portugalczycy Gonçalo Feio, Nuno Félix, oraz szef skautingu Akademii Lecha Poznań – Bartłomiej Grzelak.
Prelegenci
Nuno Félix jest portugalskim skautem, który poszukuje zawodników dla niemieckiej drużyny 1. FC Köln zarówno w swoim kraju, jak i Ameryce Południowej. Z jego rekomendacji do Kolonii trafił między innymi Sehrou Guirassy, jeden z czołowych strzelców zespołu w poprzednim sezonie. Nuno Félix to skaut z doświadczeniem w pracy także dla innych niemieckich zespołów, do których należą Alemannia Aachen i Hannover 96. Swoje doświadczenie wykorzystywał również w doradztwie transferowym dla Sportingu Lizbona oraz Benfiki, gdzie dzięki jego opinii trafił César Martins. Prelegent szkolenia jest cenionym ekspertem w swoim kraju, uczestniczył w licznych wykładach i seminariach skautingowych.
Drugim z Portugalczyków, którzy przedstawią skauting uczestnikom kursu Scouts for Football, jest Gonçalo Feio, były trener młodzieży, a obecnie skaut Benfiki Lizbona w Polsce. Jest osobą bardzo dobrze znaną w Polsce, ponieważ współpracował z Henningiem Bergiem jako analityk w jego sztabie, a następnie trafił do Wisły Kraków, w której pełnił funkcję asystenta trenera Kiko Ramireza. Gonçalo Feio jest aktywnym edukatorem w zakresie skautingu oraz procesu profilowania zawodnika, co pozwala na sprawne przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej.
Bartłomiej Grzelak uchodzi za prawą rękę dyrektora Rafała Ulatowskiego w zakresie obserwacji zawodników i koordynacji zespołu skautów Akademii. Wcześniej współpracował z Zagłębiem Sosnowiec oraz Legią Warszawa, skąd trafił do „Kolejorza”. Podczas szkolenia wprowadzi uczestników w tematykę realiów pracy piłkarskiego skauta, opowie o dobrych nawykach w wykonywaniu tej profesji oraz zaprezentuje zebranym kilka szczegółów związanych z pracą dla Lecha Poznań.
Połączenie teorii z praktyką
Kurs skautingowy Scouts for Football i Lecha Poznań jest wydarzeniem skierowanym zarówno do osób, które posiadają już doświadczenie w obserwacji zawodników, jak i tych, którzy dopiero chcą zająć się skautingiem. Służyć będzie temu odpowiednio skonstruowany program szkolenia.
Pierwszego dnia zajęcia będą miały charakter teoretyczny. Nuno Félix przedstawi szczegóły związane z pracą dla klubu Bundesligi, opowie o szczegółach arkusza obserwacyjnego zawodnika i posłuży się licznymi przykładami ze swojego bogatego dorobku zawodowego. Następnie prowadzenie szkolenia przejmie Gonçalo Feio, który poruszy tematykę specyfiki obserwacji młodych zawodników w Polsce i Portugalii oraz nakreśli kluczowe aspekty pozwalające na sprawne przejście do piłki seniorskiej. Portugalczyk, który współpracował jako trener z takimi zawodnikami, jak: Sebastian Szymański, Tomasz Cywka czy Carlitos, wprowadzi uczestników w pierwsze warsztatowe zajęcia wrześniowego szkolenia. Będzie to obserwacja na żywo meczu Centralnej Ligi Juniorów pomiędzy Lechem Poznań a Wisłą Kraków.
Do notatek sporządzonych w trakcie meczu przez każdego z uczestników prelegenci powrócą podczas drugiego dnia kursu. Wtedy też pieczę nad treścią merytoryczną zajęć przejmie Barłtomiej Grzelak z Lecha Poznań, wprowadzając uczestników w filozofię Lecha Poznań, zachęci do podzielenia się swoimi obserwacjami z meczu. Będzie to z pewnością dla niektórych uczestników pierwsze zetknięcie z patrzeniem na futbol przez pryzmat analizy gry zawodników.
Zajęcia warsztatowe podczas kursów Scouts for Football zaowocowały rozpoczęciem współpracy klubu z najbardziej aktywnymi uczestnikami. Nie inaczej będzie także w przypadku szkolenia we Wronkach.
Pozostało jeszcze 5 miejsc* dla uczestników, a ich koszt wynosi 990 PLN. Dla wszystkich uczestników naszego portalu przewidziana została specjalna promocja. Pierwsze trzy osoby, które zgłoszą swój udział, powołując się na naszą redakcję, otrzymają wstęp w cenie 890 PLN. Jak się zapisać? Wystarczy zgłosić się mailowo na adres contact@footballscouting.pl
*Informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji o Scouts for Football znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.