W 33. kolejce PKO Ekstraklasy zadebiutował Jędrzej Hanuszczak. Pierwszy w lidze zawodnik z rocznika 2008 stał się również drugim najmłodszym piłkarzem w historii najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Kim jest młody gracz Warty Poznań? Jakie ma mocne strony i co go czeka w najbliższej przyszłości? M.in. takie pytania zadaliśmy jednemu z trenerów Warty Poznań.
Warta Poznań i debiut
Jędrzej Hanuszczak grę w jakimkolwiek klubie zaczął w wieku dziewięciu lat. Jego pierwszą drużyną była LPFA Piątkowo-Poznań, skąd po dwóch latach, czyli w roku 2019, trafił do juniorskich zespołów Warty Poznań. Tam harmonijnie się rozwijał, grając chociażby w CLJ. O jego codzienną pracę, a także wejście do pierwszego zespołu i przygotowania do debiutu zapytaliśmy Daniela Ledziona – trenera, który pracował z Jędrzejem przez dwa lata, a obecnie znajduje się w sztabie szkoleniowym pierwszego zespołu.
– Było mi dane obserwować jego wejście do seniorów, ponieważ jestem asystentem w pierwszym zespole i jednym z moich zadań jest opieka i wprowadzanie młodych zawodników do seniorów. Jędrzej od pierwszego treningu zaprezentował się na tyle dobrze, że zdecydowaliśmy się zapraszać go częściej, a po kilku jednostkach podjęliśmy decyzję, że zostanie z nami na dwa pełne tygodnie treningowe przed meczami z Radomiakiem oraz Piastem.
Zapadła też decyzja o zgłoszeniu go do rozgrywek ekstraklasy, zaczęliśmy też planować jego debiut. Najpierw żeby oswoić go z atmosferą meczu, spędził z nami czas przed Radomiakiem. Wspólny posiłek z zespołem, odprawa przedmeczowa, był z zawodnikami w szatni oraz na rozgrzewce. A tydzień później otrzymał już szansę debiutu.
Na pierwszy trening został zaproszony w dniu 24 kwietnia 2023 r. Daniel Ledzion dla iGola
– Chcieliśmy nagrodzić Jędrka za to, że wyróżnia się na tle chłopców z akademii, za jego ciężką pracę oraz za to, że dobrze zaprezentował się w zespole seniorów. Wcześniej zanotował też powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski i tam też pokazał się z dobrej strony, a w jednym z meczów zdobył bramkę. Jego debiut jest nagrodą za dotychczasową pracę, ale także ma stanowić motywację dla niego i dla pozostałych chłopaków z akademii do jeszcze cięższej pracy, aby nie tylko pojawić się na poziomie ekstraklasy, ale także się na nim utrzymać. O ile to pierwsze jest trudne, o tyle drugi cel jest o wiele trudniejszy do osiągnięcia. Trzymam kciuki, żeby mu się to udało i wspólnie w klubie wraz z innymi trenerami będziemy go w tym wspierać.
Jaki to piłkarz?
Jędrzej Hanuszczak to zawodnik, którego, jak dużą część młodych polskich piłkarzy, co widać po naszej reprezentacji do lat 17, cechuje dobre wyszkolenie techniczne. 15-letni pomocnik jest do tego mobilny, przygotowany fizycznie i odważny w swojej grze. Bardzo dobrze zapowiada się na przyszłość, bo na tle rówieśników jest wręcz wybitny. Musimy jednak pamiętać, że tydzień temu Hanuszczak pisał egzamin ósmoklasisty i cała kariera przed nim.
On ma 15 lat, a dajemy czas, co zresztą jest normalne, piłkarzom dużo starszym. Warto spojrzeć chociażby na Filipa Marchwińskiego, który w Lechu debiutował, mając 17 lat, a na poważnie wystrzelił w wieku 21. Wcześniej zawodził. Wracając już do młodego zawodnika z zielonej części Poznania, o charakterystykę jego gry również zapytaliśmy trenera Daniela Ledziona:
– Mocną stroną Jędrka są wysokie umiejętności techniczne, jakość przyjęcia, podania piłki czy strzału, a także bardzo wysoki poziom rozumienia gry, szczególnie w działaniach w fazie atakowania oraz duża kreatywność. Potrafi znaleźć nieszablonowe rozwiązanie, jest też odważny w działaniach, nie boi się pojedynków jeden na jeden. Z aspektów pozasportowych, które są dla nas równie ważne, Jędrzej jest bardzo świadomym zawodnikiem, poukładanym, wie, czego chce i robi wszystko, aby to osiągnąć.
Przy wsparciu rodziców dba o odpowiednią dietę, regenerację czy – kiedy jest na to czas – także o dodatkowy trening motoryczny. Ponadto jest inteligentnym człowiekiem, co widać na boisku, ale także w szkole. To zdolny uczeń i ma jedno z lepszych świadectw w całej akademii Warty Poznań.
Jędrzej jak na swój wiek jest dobrze rozwinięty fizycznie, ale oczywiście jeszcze potrzebuje trochę czasu, aby być w pełni gotowym na regularną rywalizację z seniorami. Chcemy go do tego przygotowywać stopniowo. Nie oczekujemy, że będzie na to gotowy z dnia na dzień. Szkolenie to proces, jesteśmy cierpliwi.
Co go czeka niedługo?
Młody piłkarz debiutujący w końcówce sezonu bardzo często generuje dużo zapytań. Co z nim będzie, czy nie pójdzie na wypożyczenie itd. Chociaż akurat wysyłanie 15-latka na wypożyczenie byłoby bardzo głupie, to Jędrzej Hanuszczak nie jest odosobnionym przypadkiem. Może zastanawiać, jak dalej będzie wyglądał jego kontakt z pierwszym zespołem, pod czyim okiem będzie trenował i jakie aspekty ma do poprawy. O to także zapytaliśmy trenera Ledziona:
– Rozpocznie przygotowania do sezonu wraz z pierwszym zespołem, gdzie poza treningami będzie miał możliwość pokazania się w meczach kontrolnych. Chcemy też, aby Jędrek pojechał na zgrupowanie wraz z zespołem seniorów. Po zgrupowaniu będziemy podejmować dalsze kroki. Na tym etapie przewidujemy, by Jędrzej funkcjonował w systemie rotacyjnym w pierwszym zespole oraz w zespole U-17, który będzie rywalizował na poziomie Centralnej Ligii Juniorów U-17.
Jędrzej musi dalej pracować nad grą w fazie bronienia, m.in. nad takimi aspektami jak utrzymywanie odległości w formacji i między formacjami, zamykanie środka boiska czy powrót pod piłkę. Widać u niego w ostatnim czasie duży postęp w tym aspekcie i to m.in. dzięki tej widocznej zmianie otrzymał on szansę treningów w pierwszym zespole, a w konsekwencji debiutu na poziomie ekstraklasy. Widać u niego coraz większą dojrzałość, zrozumienie tego, że aby funkcjonować na wysokim poziomie, piłkarz musi też bardzo dobrze bronić i ta przemiana jest widoczna w meczach na poziomie CLJ, na poziomie młodzieżowej reprezentacji Polski oraz w pierwszym zespole.
🇵🇱 15-letni Jędrzej Hanuszczak został dziś drugim najmłodszym piłkarzem w historii Ekstraklasy!
ROCZNIK 2008 💪
👏👏👏 pic.twitter.com/10WbKD8uLh
— Transfery Piłkarskie (@Transfery_) May 22, 2023
– Wiemy, nad czym Jędrzej ma pracować, ponieważ obserwujemy go na co dzień w treningach pierwszego zespołu, ale także w treningach czy meczach na poziomie CLJ U-15 lub U-17. Jestem w ciągłym kontakcie z trenerem Patrykiem Chabowskim, który prowadzi zespół U-15, oraz Kamilem Szulcem, trenerem zespołu U-17. Sam też prowadziłem Jędrzeja w dwóch sezonach, więc wspólnie wyszczególniliśmy aspekty deficytowe u niego i nad nimi wspólnie pracujemy. Kilka minut w meczu z Piastem nie zmieniło jego oceny, dodało do niej jedynie pewne spostrzeżenia związane np. z radzeniem sobie ze stresem, reakcją na kibiców, zainteresowanie mediów itd.