Inni też mają swoich Węgrzynów – zagraniczni piłkarscy eksperci


8 maja 2016 Inni też mają swoich Węgrzynów – zagraniczni piłkarscy eksperci

W Polsce mamy "Wieszcza", "Kazka", "Mielcara", "Kowala" czy Radka Majdana. A jak wygląda pod tym względem sytuacja w innych krajach? Którzy piłkarze okazali się nie tylko świetnymi zawodnikami, ale i charyzmatycznymi ekspertami? Przyjrzymy się pokrótce, jak to wygląda na Zachodzie.


Udostępnij na Udostępnij na

Anglia

Kraj ten doskonale potrafi opakować futbol świetnymi, wyrazistymi ekspertami. Tego zestawienia nie można inaczej rozpocząć niż od przedstawienia kultowego programu BBC „Match of the Day”, który od kilkudziesięciu lat gości na antenie.

I stale oferuje skróty wszystkich spotkań Premier League, a także doskonałe analizy. Zawdzięcza je przede wszystkim takim gościom jak charyzmatyczny, ale dysponujący też ciętym językiem Alan Shearer, dokładny i mądrze tłumaczący Danny Murphy, a także pozostali goście. W tym roku do tego grona należą również Ian Wright, Jermaine Jenas, Martin Keown, Ruud Gullit i Robbie Savage. I wreszcie on, główny prowadzący show, Gary Lineker. Już jako piłkarz był to człowiek rzucający świetnymi komentarzami, dziś w roli flagowej postaci programu również poczyna sobie bardzo dobrze. I prawdę mówiąc nikt nie wyobraża sobie tego show bez Linekera, który prowadzi show od 1999 roku. Były reprezentant Anglii to również aktywny internetowy komentator, a także ofiara swojego…wywiadu. Wystarczy bowiem spojrzeć na każdy jego tweet, pod którym w komentarzach znajdziemy słowo „shat” użyte w różnym kontekście.

A wszystko to wynika z wywiadu jaki udzielił w 2010 roku, w którym przyznał, że w trakcie mundialu 1990 istotnie…wypróżnił się na boisko.

Ale z opinią internautów wydaje się pogodzony.

Gary powiedział również, że w przypadku zdobycia mistrzostwa Anglii przez Leicester…poprowadzi on pierwszy odcinek programu w nowym sezonie bez spodni.

Prawdziwym objawieniem od pewnego czasu jest również Jamie Carragher, który prócz doskonałych felietonów, które publikuje na łamach Daily Mail, znakomicie radzi sobie w roli eksperta telewizji Sky transmitującej Premier League. Zobaczyć go można w akcji podczas poniedziałkowego Monday Football Show, w którym dzieli się swoimi spostrzeżeniami. I ma wszelkie predyspozycje, by zagościć w telewizji na wiele lat. Chyba że w pewnym momencie spróbuje podążyć drogą Gary Neville’a, który również świetnie sprawdzał się w roli gwiazdy telewizji. Fatalny epizod jego kariery w roli trenera Valencii całkowicie go jednak zdyskredytował. I do dziś krąży już o nim tylko żart, że dla Gary’ego „Sky is the limit„.

Sky to również Jamie Redknapp, który zasłynął m.in. wieloma kłótniami z Jose Mourinho. Oj, panowie nie darzyli się chyba wielką sympatią. Portugalczyk zresztą nie miał najlepszego zdania o większości ekspertów Sky.

Ważną stacją pokazującą m.in. Ligę Mistrzów jest BT Sport, w którym Lineker również prowadzi studio. Tam jednak wśród ekspertów występują m.in. Owen Hargraves, Michael Owen, Rio Ferdinand i Paul Scholes.

Niemcy

W Niemczech główną stacją transmitującą rozgrywki Bundesligi jest Sky. Trzeba przyznać, że stacja ta ładnie potrafi opakować swoją rodzimą ligę, ale także…pracowników. Bez trudu można bowiem na ich stronie odznaleźć pełny skład komentatorów i ekspertów pracujących przy transmisjach. I tak wśród byłych piłkarzy, Sky reprezentuje przede wszystkim trójka takich postaci jak Lothar Matthaeus, Christoph Metzelder, a także Dietmar Hammann. Zwłaszcza ten trzeci chętnie udziela się również w internecie, chociaż ostatnio nie popisał się przy przedsezonowych prognozach Premier League. Co jednak zwraca uwagę, eksperci Sky to nie tylko piłkarze. W telewizji tej pracuje również były sędzia, Markus Merk, doskonale znany wszystkim kibicom na całym świecie. I radzi sobie w roli pracownika telewizji doskonale.

Jeszcze lepiej natomiast oceniany jest Oliver Kahn pracujący w ZDF. Początki miał bardzo niemrawe, ale rozkręcił się z biegiem czasu tak bardzo, że w 2015 roku został na jednym z portali wybrany najlepszym piłkarskim ekspertem. Były bramkarz reprezentacji Niemiec miewał również ciekawe starcia w studiu telewizyjnym. Jednym z nich była kłótnia z Jurgenem Kloppem, z którym zresztą nie utrzymywał przyjaznych relacji. A wszystko zaczęło się od krytyki Kloppa, którą skierował do Mathiasa Sammera. Kahnowi bardzo nie spodobało się to zachowanie ówczesnego szkoleniowca BVB. I gdy obaj mężczyźni spotkali się po meczu Borussi z Zenitem doszło do pojedynku słownego.

https://www.youtube.com/watch?v=-2FuLaEI1zU

ZDF również prowadzi swoją rubrykę z komentatorami na stronie internetowej. W chwili obecnej znajdują się w niej trzy nazwiska – Simon Rolfes, Holger Stanislawski, a także Hanno Balitsh

 

Włochy

Jak Italia długa i szeroka, tak i pełno stacji sportowych, w których roi się od byłych zawodników. Pierwszą z najsłynniejszych telewizji w tym kraju jest Sky Sports, transmitujące rodzime Calcio oraz zmagania w europejskich pucharach. Lista ekspertów analizujących zmagania na tej antenie jest dość imponująca. Otwierają ją m.in. postacie, które w CV mają już zapisane epizody w roli trenerskiej, jak np. Leonardo. Ale zdecydowanie dłuższy staż pod tym względem ma były wybitny reprezentant kraju Gianluca Vialli, który po dwóch przygodach w roli szkoleniowca (najpierw Chelsea 1998-2000, potem Watford 2000-2002) postanowił rozstać się z tym fachem dołączając do ekipy telewizyjnej, w której już pracuje kilkanaście lat. Rolę kierownika drużyny na komentatora zamienił również Giancarlo Marochca.

Ale żeby nie było, że Sky to takie TVP bez nowych twarzy, w jej składzie można odznaleźć kilku innych byłych zawodników, którzy stosunkowo nie tak dawno zakończyli piłkarską karierę. Zacząć należy od Alesandro Costacturty bardzo dobrze ocenianego przez kibiców. Jeszcze bardziej szanowny przez odbiorców jest Daniele Adani, który w 2012 dostał szansę w postaci roli eksperta od meczów Argentyny i Copa Libertadores, a dziś już z powodzeniem radzi sobie w ocenianiu Serie A. Następny w kolejności jest Massimo Ambrossini, dzielący się swoimi spostrzeżeniami na antenie Sky od dwóch lat. I wreszcie, ostatni transfer to komentujący Serie A od tego sezonu Alessandro Del Piero.

Alessandro Del Piero
Kiedyś gwiazda Juventusu, dziś ekspert Sky.

Drugą stacją, która posiada prawa m.in. do hiszpańskiej Primiera Division czy Bundesligi, jest FOX Sports. I kanał ten również może się pochwalić ciekawymi personami na stanowisku „comentatori tecnici”. Listę otwiera przede wszystkim Fabio Capello, który po zakończeniu swojej kompletnie nieudanej przygody z reprezentacją Rosji postanowił na dobre już zasiąść przy mikrofonie. W tej samej stacji kolejnymi komentatorami są byli piłkarze tacy jak Fabrizio Ravanelli czy Daniele Marconi. I wreszcie od poprzedniego roku swój własny program „House of Football” posiada sam Paolo Di Canio.

Di Canio
Di Canio – prowadzący „House of Football”

Oczywiście lista włoskich ekspertów na tym się nie kończy, gdyż istnieje jeszcze wiele innych stacji telewizyjnych, w których również pracują byli zawodnicy np. Bernardo Corradi czy Christian Vieri.

Francja

We Francji sytuacja jest dość prosta, rządzi niepodzielnie Bein Sports, który zmiażdżył konkurencję w postaci Canal+. Katarczycy mają już w swoim portfolio niemal wszystkie rozgrywki ligowe, oprócz Premier League. Grono konsultantów ich stacji tworzą zaś doskonale znane ikony francuskiego futbolu. Można powiedzieć, że pewnym frontman’em tego grona jest Sonny Anderson.

Ale samo grono ekspertów jest bardzo duże i zarazem imponujące. Pozwolimy sobie wymienić tylko kilka nazwisk z tej listy. Jedną z bardziej wyrazistych postaci jest Marcel Dessaily. Obok niego w stacji pracują m.in. Robert Pires, Ludovic Giuly. Nie tak dawno do grona ekspertów dołączył również Jean Pierre Papin. A uwierzcie nam, to tylko niektóre wielkie nazwiska wzbogacające zespół Bein Sports.

Oczywiście Francja to nie tylko Bein, ale również wspomniany Canal +, TF1 oraz RTL. W tym ostatnim świetną robotę wykonuje Bixente Lizarazu tworzący świetny duet z Christophem Dugarrym. Ten drugi również udziela się w Canal Sport+.

Hiszpania

Do niedawna główną hiszpańską stacją był Canal+, lecz i na półwysep Iberyjski dotarła już katarska rewolucja, która skupiła większość praw telewizyjnych i kwestią czasu jest moment, gdy zdystansuje ona swoich rywali. Bein Sports wkroczył i ma się na tyle dobrze, lecz nad twórcami opinii musi jeszcze popracować. Póki co główne transfery nowej telewizji to odchodzący w niesławie z Barcelony Andoni Zubizaretta oraz Jorge Valdano, który po bardzo nieprzyjaznej współpracy z Jose Mourinho w Realu oraz po wydaniu książki opisującej kulisy tej relacji dziś z powodzeniem radzi sobie w telewizji. Jeśli zaś chodzi o Canal+, jednym z ekspertów stacji transmitujące La Liga jest Santiago Canizares. Generalnie jednak trzeba stwierdzić, że w Hiszpanii raczej stawiają na dziennikarzy.

 

A wy kogo chętnie widzielibyście jeszcze w polskiej telewizji? Milę? Głowackiego? A może Rzeźniczaka, który zastąpiłby Piotra Salaka przy przeglądzie internetu?

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze