Futbolowe TOP11 #19. Najgorsze transfery roku 2015


9 stycznia 2016 Futbolowe TOP11 #19. Najgorsze transfery roku 2015

Okres styczniowy to czas, w którym piłka nożna w dużej mierze kręci się wokół transferów. Warto przy tej okazji pochylić się nad tą tematyką w kolejnym odcinku "TOP11".


Udostępnij na Udostępnij na

Z tego też powodu, jak i również z racji chęci dokonania przeze mnie kilku podsumowań niedawno zakończonego roku 2015, w dzisiejszym odcinku „Futbolowego TOP11” dokonam subiektywnego (a jakże!) zestawienia jedenastki  najgorszych „transakcji kart zawodniczych” dokonanych między klubami w minionym roku.

#11 Denis Thomalla (RB Leipzig -> Lech Poznań)

Denis Thomalla w barwach Red Bull Leipzig
Denis Thomalla w barwach Red Bull Leipzig (fot. Hitradio-rtl.de)

Na honorowym ostatnim miejscu w zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. 400 tysiące euro wyrzucone w błoto – tak w skrócie można chyba określić transfer 23-letniego Niemca o polskich korzeniach (rodzina Thomalli pochodzi z Opola). Niestety w przypadku rosłego napastnika, który zawitał do Poznania z 2 Bundesligi, nie powtórzył się „casus Mirosława Klosego” (również pochodzi z Opola). Sądzę nawet, iż rekordzista rozgrywek mistrzostw świata mógłby poczuć się poważnie obrażony za jakiekolwiek porównanie do byłego młodzieżowego reprezentanta Niemiec. Nie bójmy się tego powiedzieć – tak beznadziejnego napastnika w Lechu nie widziano od czasów Joëla Tshibamby. Thomalla w 13 meczach rozegranych do teraz dla „Kolejorza” zaliczył zaledwie jedną asystę i zmarnował niejedną ”stuprocentową” sytuację bramkową.

#10 Shola Ameobi (Gaziantep BB -> Crystal Palace)

Shola Ameobi w barwach Gaziantepu BB
Shola Ameobi w barwach Gaziantepu BB (fot. Themag.co.uk)

Jeden z najdziwniejszych ruchów transferowych w tym TOPie, wykonany zapewne z sentymentu Alana Pardew do 34-letniego aktualnie Nigeryjczyka, który to występował w barwach Newcastle United jeszcze za jego kadencji. Występujący w pierwszej połowie sezonu 2014/2015 dla drugoligowego tureckiego klubu z miasta Gaziantep Ameobi na sam koniec stycznia (29) 2015 roku został przygarnięty do londyńskiej ekipy na zasadzie wolnego transferu (miesiąc wcześniej rozwiązał kontrakt z Turkami). Dla ”Orłów” wystąpił w czterech meczach w rozgrywkach pucharowych, nie trafił ani razu do siatki. W czerwcu włodarze klubu z Selhurst Park poszli po rozum do głowy i rozwiązali kontrakt nigeryjskim napastnikiem.

#9 Victor Ibarbo (Cagliari -> Watford)

Victor Ibarbo w barwach Cagliarii
Victor Ibarbo w barwach Cagliarii (fot. Wikipedia.org)

25-letni kolumbijski skrzydłowy w ostatnim dniu okienka transferowego, 1 września, zeszłego roku trafił na całosezonowe wypożyczenie do beniaminka Premier League za 1,4 mln funtów. Zaliczył on jak na razie zaledwie trzy niepełne mecze w koszulce Watfordu i cały rok 2015 może zaliczyć do naprawdę fatalnych, jeśli chodzi o swoją karierę (na wypożyczeniu w Romie też nie radził sobie dobrze).

#8 Hatem Ben Arfa (Newcastle United -> Hull City)

Hatem Ben Arfa w barwach Newcastle
Hatem Ben Arfa w barwach Newcastle (fot. Footballersborntoday.wordpress.com)

Wybitny technicznie Francuz o tunezyjskich korzeniach, delikatnie rzecz ujmując, nie zrobił kariery na wypożyczeniu w swoim ostatnim klubie z Premier League. Wypożyczony do Hull z Newcastle na cały sezon 2014/2015 grał tak źle (osiem meczów bez strzelonej bramki), że klub postanowił rozwiązać zobowiązanie wobec niego już w grudniu 2014 roku. Na całe szczęście dla ofensywnego pomocnika reprezentacji Francji wydaje się, iż zaczyna przeżywać on swoją drugą młodość w barwach OGC Nice, dla którego w 19 meczach trafiał już 8-krotnie.

#7 Roberto Firmino (TSG 1899 Hoffenheim –> Liverpool FC)

Roberto Firmino w barwach Hoffenheim
Roberto Firmino w barwach Hoffenheim (fot. Wikipedia.org)

Brazylijski ofensywny pomocnik, ukazując się z dobrej strony na turnieju Copa América, skusił Liverpool z Brendanem Rodgersem na czele do sprowadzenia go na Anfield za jedną z większych kwot transferowych w historii klubu, bowiem 28,7 mln funtów! Po 17 występach Firmino i zaledwie jednej strzelonej przez niego bramce stwierdzenie, że były to dobrze wydane pieniądze byłoby ogromnym wręcz nadużyciem.

#6 Radamel Falcao (AS Monako –> Chelsea Londyn)

Pamiętajmy, ze Radamel Falcao wciąż oficjalnie jest zawodnikiem Monako.
Pamiętajmy, ze Radamel Falcao wciąż oficjalnie jest zawodnikiem Monako (fot. Wikipedia.org)

Kolumbijczyk na początku aktualnego sezonu został wypożyczony do „The Blues” za niezwykle dużą, jak na ten rodzaj zobowiązania w futbolu, kwotę, bo aż 5,81 mln funtów za sezon. Chelsea zapewniła sobie również opcje transferu definitywnego po zakończeniu umowy o wypożyczenie. Wszystko wskazuje jednak na to, że „El Tigre” albo niebawem wróci do Monako, albo (jak podają najnowsze transferowe plotki) skieruje się do MLS. To wszystko dlatego, że prezentuje on wyjątkowo słabą dyspozycję. W dziewięciu występach w niebieskich barwach w tym sezonie trafił tylko raz do siatki rywali.

#5 Andrej Kramarić (HNK Rijeka – Leicester City)

Andrej Kramarić w barwach Rijeki
Andrej Kramarić w barwach Rijeki (fot. Mojarijeka.hr)

24-letni chorwacki napastnik przeszedł do rewelacji aktualnego sezonu Premier League za rekordową sumę dla klubu, czyli 9 mln funtów (najdroższy transfer Leicester) w zeszłorocznym styczniowym okienku transferowym. Znajdujący się w cieniu Vardy’ego, Ulloi i Okazakiego Kramarić rozegrał w tym roku zaledwie 15 spotkań dla „Lisów”, strzelił tylko dwie bramki. Zdecydowanie za mało jak na pieniądze, które zostały na niego przeznaczone.

#4 Nelson Oliveira (Benfika Lizbona -> Swansea City)

Nelson Oliveira w barwach Benfiki
Nelson Oliveira w barwach Benfiki (fot. Benfica73.blogs.sapo.pt)

Portugalski 24-letni napastnik wypożyczony do walijskiej drużyny z lizbońskiego klubu na drugą część sezonu 2014/2015 był bardzo źle widziany przez fanów „Łabędzi”, gdyż w 10 występach dla klubu zdobył tylko jedną bramkę. Fani Swansea uważali też jednak, że Oliveira może przynosić ich drużynie pecha, gdyż w 9 z 10 meczów, w których wystąpił, jego drużyna przegrywała! Bez większego żalu Garry Monk pożegnał się z reprezentantem Portugalii na koniec zeszłego sezonu.

#3 Seydou Doumbia (CSKA Moskwa -> AS Roma)

Seydou Doumbia w barwach CSKA
Seydou Doumbia w barwach CSKA (fot. Wikipedia.org)

Iworyjski napastnik skusił Rudiego Garcię do postarania się o jego zakup swoimi niesamowitymi statystykami strzeleckimi. W 96 występach dla moskiewskiego klubu trafił 81 razy. Roma podpisała ostatecznie z Doumbią 4,5-letni kontrakt i zapłaciła za niego 14,4 mln euro. Fenomenalny w Rosji, zupełnie nie potrafił się jednak dostosować do warunków Serie A, przez co jego magia prysła. W 13 meczach rundy wiosenno-letniej trafił tylko dwa razy, przez co został on wypożyczony do swojego poprzedniego klubu w letnim okienku transferowym, gdzie ma odzyskiwać swoją bramkostrzelność.

#2 Marko Marin (Chelsea Londyn -> Anderlecht Bruksela)

Marko Marin w barwach Chelsea(to tak niespotykany widok ;) )
Marko Marin w barwach Chelsea(to tak niespotykany widok ;) ) (fot. Sportskeeda.com)

Będąc wiecznie wypożyczany zawodnikiem przez Chelsea, nie masz za bardzo co liczyć na przyszłe występy dla londyńczyków. W przypadku 26-letniego ofensywnego pomocnika jest to jednak pewne w 100 procentach. Dlaczego? Marin swój ostatni dobry okres w futbolu zaliczył w barwach Werderu Brema w latach 2009-2012. Od momentu transferu do „The Blues” jest regularnie wypożyczany do kolejnych klubów, gdzie zawsze pokazuje się z najgorszej strony. W Anderlechcie rozczarowano się nim do tego stopnia, że postanowiono zakończyć okres jego wypożyczenia dokonanego w styczniu zeszłego roku dwa miesiące przed czasem zawartym w umowie! W sześciu meczach dla drużyny z Brukseli Niemiec o bośniacko-serbskich korzeniach nie zaliczył ani jednego gola i asysty. Od sierpnia występuje w Trabzonporze (kolejne wypożyczenie), lecz i tam nie prezentuje wysokiej formy (1 bramka w 11 spotkaniach).

#1 Juan Cuadrado (Fiorentina -> Chelsea Londyn)

Cuadrado w barwach Fiorentiny
Cuadrado w barwach Fiorentiny (fot. Kickbola.blogspot.com)

Przykry to dla mnie wybór, ale niestety bardzo zdolny kolumbijski skrzydłowy w pełni zasłużył sobie na pierwsze miejsce w dzisiejszym zestawieniu. Kupiony przez Chelsea za 26 mln funtów w 15 spotkaniach dla klubu ze Stamford Bridge nie zdobył ani jednej bramki, a zaliczył tylko jedną asystę. Na całe szczęście dla niego i wszystkich fanów futbolu, w bieżącym sezonie gra na wypożyczeniu dla Juventusu Turyn, gdzie sprawuje się na tyle dobrze, że Massimiliano Allegri chciałby po zakończeniu rozgrywek zatrudnić go na stałe. Jest to o tyle prawdopodobne, iż po powrocie do Chelsea Cuadrado musiałby rywalizować o miejsce w składzie z jednym z lepszych aktualnie graczy „The Blues” – Willianem.

A Wy jak uważacie? Który transfer zeszłego roku wypada najbardziej fatalnie w Waszych oczach?

[interaction id=”569037e98089e8dd059c0454″]

To tyle na dziś. Jeszcze dziś najprawdopodobniej pojawi się w ramach mojego cyklu zestawienie TOP 11 tych najlepszych transferów roku 2015.

Poprzednie artykuły z cyklu „Futbolowe TOP11”:

#1 Najciekawsze samobóje sezonu

#2 Najlepsze sztuczki techniczne wszech czasów

#3 Największe zmarnowane talenty

#4 Najatrakcyjniejsze piłkarskie WAGs

#5 Najciekawsze „symulki” minionego sezonu

#6 Najlepsze rzuty karne bramkarzy w historii

#7 Najlepsze gole bramkarzy w historii

#8 Najlepsze akcje zakończone golami

#9 Najlepsze gole Messiego

#10 Najlepsze piłkarskie reklamy

#11 Najlepsze gole Cristiano Ronaldo

#12 Najlepsze gole Zlatana Ibrahimovica

#13 Najdziwniejsze transfery wszech czasów

#14 Najzabawniejsze bramki w historii piłki

#15 Najbardziej szokujące transfery

#16 Najlepsze bramki roku 2015

#17 Najlepsze gole w ostatnich minutach meczu

#18 Najlepsze bramki wszech czasów

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze