Futbolowe TOP11 #08. Najlepsze akcje zakończone golami


Piłka nożna to gra zespołowa, ale o tym każdy dobrze wie. Jak wygląda współpraca zawodników na boisku, to już inna sprawa. We współczesnym futbolu mamy do czynienia z trendem coraz większego przedkładania indywidualności piłkarskich nad żmudnym i skutecznym budowaniem ataków przez cały zespół.


Udostępnij na Udostępnij na

Nie jest to jednak, jak na razie, na tyle zaawansowany trend, żeby nie pozwalał nam wciąż przebierać w fantastycznych akcjach tworzonych przez piłkarskich geniuszy rozegrania, takich jak Andrea Pirlo, Cesc Fabregas czy David Silva. Żadnego z nich nie zobaczycie w dzisiejszym rankingu. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie drużyny wykonały najbardziej koronkowe akcje, to zachęcam do lektury.

 

#11 Cruz Azul (Christian Gimenez + Mauro Formica)

Po świetnej wymianie piłek zagraniami głową między Meksykaninem Gimenezem i Argentyńczykiem Formicą (aktualnie gra dla Newell’s Old Boys), ówczesny mistrz Meksyku, Cruz Azul, przypieczętował swoją efektowną wygraną nad amerykańskim Sporting Kansas City 5:1 w ćwierćfinale Ligi Mistrzów CONCACAF. Turniej ten został zresztą ostatecznie wygrany przez „La Maquinę”. W finale pokonali inny meksykański klub – Deportivo Toluca.

 

 

#10 Reprezentacja Argentyny (Esteban Cambiasso + Javier Saviola)

Ta bramka została zdobyta przez aktualnego pomocnika Olympiakosu Pireus po 26 kolejnych podaniach w jednej nieprzerwanej akcji Argentyńczyków w meczu z reprezentacją Serbii i Czarnogóry, który  zakończył się wynikiem 6:0. Było to na mundialu w Niemczech w 2006 roku. Na wielkie uznanie zasługuje nie tylko wykończenie Cambiasso, ale również piękna asysta Javiera Savioli.

 

 

#9 Sevilla FC (Jose Antonio Reyes + Diogo Figueiras + Denis Suarez)

Kilka bardzo szybkich i precyzyjnych podań wymienionych na małej przestrzeni pola karnego i przedpola między Reyesem, Portugalczykiem Figueirasem (obecnie Genoa) i Hiszpanem Suarezem (obecnie Villarreal) doprowadziło do kompletnego rozbrojenia obrony Standardu Liege, z którym to Hiszpanie mierzyli się wtedy u siebie w fazie grupowej Ligi Europy. Miało to miejsce w poprzednim sezonie. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:1, a sama Sevilla zakończyła oczywiście kampanię w drugim najważniejszym turnieju klubowym świata, zdobywając 1. miejsce.

 

 

#8 Real Madryt (Cristiano Ronaldo + Karim Benzema + Kaka)

Perfekcyjny kontratak, który może służyć jako materiał do szkoleń dla wszystkich piłkarzy, którzy kreują akcje. Przy współpracy na linii Ronaldo – Benzema – Kaka (obecnie Orlando City) „Królewskim” udało się wyjść na prowadzenie w meczu grupowym z Ajaksem Amsterdam w Lidze Mistrzów w sezonie 2012/2013, który zakończył się ostatecznie zwycięstwem gospodarzy 4:1. Real odpadł w tamtej edycji po pamiętnej dla polskich kibiców porażce w półfinałowym dwumeczu z Borussią Dortmund (4:3), z czterema golami Roberta Lewandowskiego.

 

#7 Chelsea Londyn (Didier Drogba + Frank Lampard + Deco)

Co jest niesamowitego w tej akcji? Niby niezbyt skomplikowana, jednak od momentu asysty drugiego stopnia, do momentu przekroczenia piłki na linii bramkowej, futbolówka cały czas była w powietrzu. Asysta Franka Lamparda dodaje jeszcze więcej wrażeń artystycznych do tego bezbłędnego rozegrania w meczu Chelsea przeciwko Boltonowi w sezonie 2009/2010.

 

 

#6 Arsenal Londyn (Jack Wilshere + Oliver Giroud + Santi Cazorla)

Akcja dosyć podobna do tej wykonanej przez trio zajmujące siódme miejsce, jednak odbyła się w dużo szybszym tempie, była bardziej dokładna i zupełnie nie do przewidzenia dla defensywy. Drużyna Arsena Wengera otworzyła wynik na meczu z Norwich City z finałowym rezultatem 4:1 dla „Kanonierów”. Na uwagę zwraca na pewno, instynktowne wręcz, odegranie piętką Jacka Wilshera na pełnym biegu wprost do Olivera Giroud, które to tylko pokazuje, jak klasowym, ale niestety wyczerpywanym przez kontuzje zawodnikiem jest młody Anglik.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wz-EaTwqNII

 

#5 Real Madryt (Ruud van Nistelrooy + Fernando Gago + Miguel Torres)

Fenomenalna bramka strzelona z woleja po 13 nieprzerwanych kontaktach przez przeciwnika z piłką zawodników Realu Madryt. Świetny przegląd pola u mało komu zapewne znanego Hiszpana, Miguela Torresa (asysta drugiego stopnia), który to uruchomił wbiegającego na wolne pole Fernando Gago (występujący obecnie w Boca Juniors), a ten dośrodkował piłkę odchodzącą od bramki, do której perfekcyjnie przyłożył nogę legendarny holenderski napastnik Ruud van Nistelrooy.

 

#4 Reprezentacja Japonii (Keisuke Honda + Shinji Okazaki + Atsuto Uchida + Hotaru Yamaguchi)

Akcja, której nie powstydziliby się zawodnicy Barcelony czy też reprezentacji Hiszpanii za kadencji Luisa Aragonesa czy Vicente del Bosque. Szybka wymienność pozycji, doskonały przegląd pola i gra praktycznie cały czas na jeden kontakt z piłką pozwoliły ośmieszyć Japończykom całkiem solidną linię defensywy „Oranje” złożoną z Daleya Blinda, Rona Vlaara, Stefana De Vrija oraz Daryla Janmaata. Tak wygląda tiki-taka według gracza Milanu, Leicester City, Schalke 04 i Cerezo Osaka.

 

 

#3 Manchester United (Alan Smith + Ryan Giggs + Gabriel Heinze + Michael Carrick)

Najbardziej bezbłędny w rozegraniu za kadencji Fergusona Manchester United, jaki było nam dane zobaczyć. Przy współpracy dwóch Anglików i legendarnego Walijczyka i Argentyńczyka udało się wówczas trafić po raz drugi „Czerwonym Diabłom” w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów. Mecz wygrany został ostatecznie przez gospodarzy na Old Trafford aż 7:1 (sezon 2006/2007).

 

 

#2 FC Barcelona (Andres Iniesta + Lionel Messi)

Edycja Ligi Mistrzów w sezonie 2011/2012. Mecz fazy grupowej na Camp Nou pomiędzy FC Barcelona i czeską Viktorią Pilzno. Bramka zdobyta po „tandemicznej” współpracy między hiszpańskim pomocnikiem i argentyńskim skrzydłowym. Tiki-taka w swej najczystszej postaci. Zawiera swoje wszystkie podstawowe cechy: szybkie i dokładne podania, szybkie przemieszczenie piłki pod pole karne kilkoma zagraniami i gra na małej przestrzeni boiska. Obrona czeskiej drużyny mogła tylko patrzeć i podziwiać kunszt Katalończyków.

 

 

#1 Benfika Lizbona (Nemanja Matić + Paulo Lopes + Oscar Cardozo + Lorenzo Melgarejo)

W moim mniemaniu bezkonkurencyjna akcja w dzisiejszym „TOP11” w wykonaniu czterech graczy Benfiki Lizbona w klasyku ligi portugalskiej, czyli meczu z Porto. Mecz na Estadio da Luz zakończył się wówczas remisem 2:2, a bramka, która padła po wykonaniu tej akcji, zyskała nominację do nagrody Ferenca Puskasa. Za najładniejszą bramkę sezonu.

 

 

A Wy jak myślicie, która piłkarska akcja jest najbardziej doskonała?

[interaction id=”5616747c74a791dd4b60f936″]

W następnym odcinku „Futbolowego TOP11” przyjrzymy się najlepszym bramkom Leo Messiego w historii.

Poprzednie artykuły z cyklu „Futbolowe TOP11″:

#1 Najciekawsze samobóje sezonu

#2 Najlepsze sztuczki techniczne wszech czasów

#3 Największe zmarnowane talenty

#4 Najatrakcyjniejsze piłkarskie WAGs

#5 Najciekawsze „symulki” minionego sezonu

#6 Najlepsze rzuty karne bramkarzy w historii

#7 Najlepsze gole bramkarzy w historii

 

 

Komentarze
OnlyAfc (gość) - 9 lat temu

Bramka Wilshere'a zjada je wszystkie bez problemu. Nie rozumiem w czym bramka Iniesty zasłużyła na drugie miejsce, bo Barcelona?

Odpowiedz
Mikołaj Skass (gość) - 9 lat temu

To jest Twoje zdanie i rozumiem je, bo rzeczywiście dla większości akcja Arsenalu jest najlepszą w historii futbolu, lecz mój ranking jest subiektywny, tak jak zaznaczyłem w pierwszym odcinku serii. A bramka Barcelony uplasowała się u mnie na drugim miejscu z racji faktu, iż jest idealnym, podręcznikowym wręcz przykładem na szybką wymianę podań na małej przestrzeni boiska zakończoną golem ;)

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze