Hutnik Kraków z nowym stadionem?


Krystalizuje się koncepcja modernizacji obiektu przy ulicy Ptaszyckiego

27 października 2023 Hutnik Kraków z nowym stadionem?
Marcin Kądziołka/Hutnik Kraków

Występujący w 2. lidze Hutnik Kraków zadomowił się w środku tabeli, chociaż jak wiadomo, plany klubu są dużo bardziej ambitne. Zespół z Nowej Huty, wsparty przez inwestora (firma Cognor Holding), robi systematyczne postępy właściwie na każdej płaszczyźnie. Rozwija się akademia, zazębia pierwsza drużyna, prężnie działa zarząd, a brakuje tylko jednego… nowego stadionu, ale i ten powoli ma powstawać. Jak ma przebiegać modernizacja obiektu na Ptaszyckiego?


Udostępnij na Udostępnij na

Hutnik Kraków zajmuje ósme miejsce w tabeli eWinner 2. Ligi, mając sześciopunktową stratę do lidera. Choć piłkarze trenera Bobli grają w kratkę, to w dalszym ciągu liczą się w walce o promocję. Aby jednak do tego doszło, drużynie potrzeba kilku wzmocnień i odrobinę więcej konsekwencji. Jak sportowo prezentuje się HKS?

– Wyniki i miejsce Hutnika jest w tym momencie na miarę potencjału kadrowego (środek tabeli). Wyniki w kratkę, jak 80% ligi… Natomiast ogólnie oceniam ten początek w miarę pozytywnie. Niektórych meczów szkoda, bo tych punktów mogło być nieco więcej, ale na ten moment – dwa punkty do barażów, pięć nad strefą spadkową to solidna sytuacja.

Krzysztof Porebski / PressFocus

Jasny punkt w klubie? Myślę że stabilizacja z tyłu, a jeśli mam wymienić bardziej personalnie, to Wenger, który jest gwarantem solidności w bloku defensywnym. Ogólnie Hutnik nie traci dużo bramek, szczególnie u siebie, a w tej lidze to podstawa, by myśleć o czymkolwiek więcej niż utrzymanie. W ofensywie pozytywem można określić Rakelsa, który widać, że ma dużą ochotę do gry. Daje gole i asysty, jego transfer można na ten moment określić jako dobry. Brakuje trochę konsekwencji, braku nerwowych ruchów i potrzeba 4-5 jakościowych zawodników z ligową przeszłością ściągniętych w zimie – charakteryzuje dla nas Maciek Szcześniewski, zaznajomiony z sytuacją klubu dziennikarz Ligowiec.org.

Hutnik Kraków z nowym stadionem (jaki jest plan?)

Kiedy pod koniec roku Hutnik Kraków nawiązał ścisłą współpracę ze stalowym potentatem, firmą Cognor Holding, na „Suchych Stawach” wyjrzało długo wyczekiwane słońce, a po wielu, wielu słabszych latach nadeszła też nadzieja na dużo lepszą przyszłość. Klub z Nowej Huty chce wrócić do ekstraklasy, chociaż jak mówił prezes Artur Trębacz, trzeba robić to spokojnie i małymi kroczkami… i tak właśnie się dzieje.

Marcin Kądziołka/Hutnik Kraków

Drużyna robi systematyczne postępy, zespoły młodzieżowe należą do ścisłej czołówki w kraju, klub rozwija się choćby na płaszczyźnie marketingowej, ale wciąż nie ma… obiektu z prawdziwego zdarzenia. Od lat mówi się o potrzebie modernizacji stadionu przy ulicy Ptaszyckiego, domagali się tego kibice i włodarze, jednak w zarządzie miasta dopiero teraz usłyszano ich głos. Powstała koncepcja modernizacji „Suchych Stawów” i choć wszystko odbywa się raczej mozolnie ze strony miasta, to idzie do przodu i zmierza w dobrym kierunku. Plan zakłada budowę nowoczesnego obiektu na 8 tysięcy miejsc, spełniającego wszystkie potrzebne standardy i wymogi.

Nowe centrum Hutnika będzie też miejscem, gdzie znajdą się usługi komercyjne, muzeum klubu i budowane ma być z uwzględnieniem wpływu na środowisko (wykorzystanie ekologicznych materiałów etc).

– W 2023 roku na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie została opracowana koncepcja modernizacji Stadionu Miejskiego KS Hutnik wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Ptaszyckiego 4A w Krakowie.

Koncepcja zakłada przebudowę istniejącej infrastruktury sportowej i dostosowanie jej do obecnych standardów oraz wymagań licencji PZPN dla ekstraklasy oraz UEFA kategorii 3.

Na stadionie, który składa się z czterech w pełni zadaszonych trybun, zmieści się ok. 8 tysięcy miejsc na widowni. W trybunach zlokalizowane zostaną szatnie wraz z zapleczem sanitarnym dla zawodników, gości, trenerów i sędziów. Powstanie tzw. strefa zarządzania klubem, tj. pomieszczenia administracyjno-klubowe z salą konferencyjną i salami szkoleniowymi, a z myślą o najmłodszych: strefa rodzinna – tj. sala dla małych dzieci. Dodatkowym atutem będą pomieszczenia komercyjne, w tym sklepik klubowy, muzeum klubu, pomieszczenia gastronomiczne.

Koncepcja zakłada również konieczność uwzględnienia na dalszym etapie prac projektowych rozwiązań mających wpływ na pasywność obiektu i ochronę środowiska poprzez zastosowanie np. fotowoltaiki, pompy ciepła, zbiornika retencyjnego, co bezpośrednio przełoży się na koszty przyszłej eksploatacji.

Kolejnym etapem w celu realizacji ww zamierzenia inwestycyjnego będzie ogłoszenie postępowania przetargowego w trybie ustawy prawo zamówień publicznych na wykonawcę dokumentacji budowlanej i wykonawczej dla przebudowy stadionu miejskiego KS Hutnik po zabezpieczeniu w budżecie Miasta Krakowa środków finansowych przeznaczonych na ten cel – komentuje rzeczniczka Zarządu Infrastruktury Sportowej miasta, Anna Nowosielska.

Na jakim etapie są prace?

Nowy stadion dla Hutnika to powinien być – i to od dawna – priorytet dla władz miasta. Klub z bogatą historią, zasłużony, taki, którego siedziba mieści się w największej dzielnicy Krakowa. Zespół z oddanym gronem wspierających go kibiców musi mieć obiekt nawiązujący do czasów obecnych. Akademia, wypuszczająca w świat utalentowanych wychowanków, musi mieć gdzie uczyć. Długo tak wśród władz miejskich nie myślano, a zdarzało się także, że wcześniejsze koncepcje negowano. Teraz, na szczęście, się to zmieniło i w niedalekiej przyszłości HKS może zyskać nowy, piękny dom.

Dopiero po studium wykonalności, kiedy będzie już potwierdzone, że koncepcja w opracowywanym zakresie jest możliwa do zrealizowania i nie ma żadnych uwarunkowań, które mogą blokować inwestycję w założonym kształcie, wszystko będzie się krystalizować.prezes Artur Trębacz

– Jest opracowany i już zaakceptowany projekt koncepcyjny, opracowana teraz zostanie dokumentacja na tej bazie, która będzie analizowana przez jednostki miejskie w kontekście studium wykonalności. Dopiero po studium wykonalności, kiedy będzie już potwierdzone, że koncepcja w opracowywanym zakresie jest możliwa do zrealizowania i nie ma żadnych uwarunkowań, które mogą blokować inwestycję w założonym kształcie, wszystko będzie się krystalizować – charakteryzuje dla nas prezes klubu, pan Artur Trębacz.

Komentarze
JaCie (gość) - 1 rok temu

Witam ponoć,Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma wpisanej modernizacji. Formalnie ten stadion jest własnością miasta, więc to miasto jest za niego odpowiedzialne. Jest to informacja, potwierdzona u jednego z radnych miasta

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze