Redakcja

Gary Neville nowym szkoleniowcem Valencii!


2 grudnia 2015 Gary Neville nowym szkoleniowcem Valencii!
Gary Neville Ea Sports 4th December 2013 Picture By Mark Robinson.

Jak podaje oficjalna strona hiszpańskiego klubu, były obrońca Manchesteru United jutro o 16:00 zostanie zaprezentowany na Estadio Mestalla jako nowy trener „Nietoperzy", będąc tym samym następcą Nuno Espirito Santo.


Udostępnij na Udostępnij na

Nuno odszedł z klubu w niedzielę po porażce 0:1 na wyjeździe z Sevillą. Był to mecz, w którym goście nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę i w dodatku zostali ukarani dwoma czerwonymi kartkami.

Gary Neville przejmie stery zespołu od szóstego grudnia. Nie zasiądzie więc na ławce trenerskiej już w ten weekend w boju z Barceloną (zrobi to jego brat), ale zadebiutuje w Lidze Mistrzów podczas starcia z Lyonem.

Prezydent Valencii, Lay Hoon Chan, tak skomentowała ten ruch w oficjalnym oświadczeniu klubu: – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się tak szybko porozumieć z Garym co do warunków naszej współpracy. On gwarantuje najwyższy poziom szkolenia dzięki swojemu doświadczeniu w pracy z reprezentacją Anglii oraz fakt, że sam przez tyle lat występował jako obrońca na tak wysokim poziomie.

A oto jak do sprawy odnosi się jej bohater: – Jestem bardzo zachwycony tym, że dostałem szansę w tak dużym klubie. Nie mogę się doczekać pracy z tą grupą utalentowanych piłkarzy i ekscytuję się na myśl o nadchodzącym wyzwaniu.

W całej historii są jednak ciekawe wątki. Neville po zakończeniu kariery piłkarskiej mocno się angażował (razem z innymi eksgraczami „Czerwonych Diabłów”) w Salford City, którym wspólnie kierowali. Udziałowcem tego zespołu jakiś czas temu został… obecny właściciel „Nietoperzy”, Peter Lim. I to połączenie okazało się kluczowe dla dziś ogłoszonej decyzji.

Co z jego dotychczasowymi obowiązkami? Od czasu zakończenia kariery piłkarskiej był przecież bardzo aktywny i do tej pory łączył rolę trenera (asystent selekcjonera kadry Anglii, Roya Hodgsona) z jednoczesną pracą jako ekspert oraz komentator w Sky Sports oraz felietonista „The Daily Telegraph”.

W kadrze nie będzie zmian i Neville nadal będzie prawą ręką Hodgsona. On do nowej posady swojego asystenta odniósł się w pozytywny sposób, zaznaczając, że jego zdaniem to idealny czas na taki ruch, i że z pewnością da Neville’owi sporo doświadczenia, co pozytywnie przełoży się na pracę dla kraju.

Jeśli chodzi o bardzo cenioną na Wyspach i nie tylko pracę w roli eksperta, to tu niestety nastąpi zmiana. Kultowy program „Monday Night Football”, w którym najczęściej do spółki z Jamiem Carragherem poddawał piłkę analitycznemu spojrzeniu, będzie kontynuowany bez 40-latka. Rola ta przysporzyła mu bardzo dużo pozytywnych opinii, wielu twierdzi (niebezpodstawnie), że dzięki swoim występom w programie jest, a raczej już był najlepszym ekspertem, a już na pewno niepodważalne jest to, że na nowo zdefiniował osobę eksperta i pokazał, że może opowiadać o piłce z bardziej merytorycznego punktu widzenia, skupiając się na tym, co dzieje się na boisku, a nie wokół niego. Poniżej przykładowy fragment tego programu.

https://www.youtube.com/watch?v=mM6wZ2kkKlk

Neville porzuci też rolę felietonisty „The Daily Telegraph”. Swój finalny, jak się okazało, artykuł poświęcił pracy Mauricio Pochettino w Tottenhamie.

Nie jest to pierwszy Anglik na stanowisku pierwszego trenera Valencii. Przed nim trzech jego rodaków miało okazję pracować na Estadio Mestalla – James Herriot (1927-1929), Rodolfo Galloway (1931-1933) oraz Jack Greenwall (1933-1934).

Jeśli ktoś jest zainteresowany osobistymi poglądami Gary’ego Neville’a na piłkę nożną, to warto o nich posłuchać w wyśmienitym wywiadzie, jaki przeprowadził z nim Graham Hunter, angielski dziennikarz zajmujący się piłką hiszpańską i mieszkający na co dzień na Półwyspie Iberyjskim.

https://www.youtube.com/watch?v=tORYCarmDPE

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze