Czy Olimpia Grudziądz utrzyma pozycję lidera, czyli kto awansuje do II ligi?


W drugiej grupie III ligi największe szanse na awans ma Olimpia Grudziądz. Grupa pościgowa ma zamiar pokrzyżować jej plany

16 maja 2023 Czy Olimpia Grudziądz utrzyma pozycję lidera, czyli kto awansuje do II ligi?
Wikipedia

Olimpia Grudziądz to klub znany kibicom na szczeblu centralnym. Występujący od dwóch lat w III lidze grudziądzanie są na dobrej drodze, by wrócić do II ligi. Na przeszkodzie może im jednak stanąć debiutant na czwartym stopniu rozgrywkowym – Gedania Gdańsk. Kto wywalczy awans na samym finiszu rozgrywek?


Udostępnij na Udostępnij na

Olimpia Grudziądz w ostatnich piętnastu latach zadomowiła się w I oraz II lidze, dwukrotnie zajmując miejsca w czołowej szóstce na zapleczu ekstraklasy. Jednak dwa lata temu Olimpia pożegnała się ze szczeblem centralnym, walcząc do końca ze swoją imienniczką z Elbląga. Pechowo dla Olimpii zakończył się również ubiegły sezon. Przed ostatnią kolejką zespół miał dwa punkty przewagi nad Kotwicą Kołobrzeg, lecz porażka ze Świtem Skolwin (0:1) oraz wygrana kołobrzeżan odarły z marzeń Olimpię. Natomiast w obecnym sezonie przed decydującą fazą mają pięć punktów przewagi nad sensacyjnym wiceliderem.

Gedania Gdańsk to debiutant – biorąc pod uwagę nową historię klubu – na tym szczeblu rozgrywkowym. W sezonie 2021/2022 spadkobiercy najstarszego gdańskiego klubu, założonego w 1922 roku, bez problemu wygrali rozgrywki IV ligi. Przebojem wdarli się szczebel wyżej i do końca rozgrywek mogą walczyć o kolejną promocję z rzędu.

Olimpia wróci do II ligi?

Zespół trenera Bogusława Baniaka jest w zdecydowanie lepszej sytuacji przed ostatnimi kolejkami. Pięć punktów przewagi pozwala im na chwilę nieuwagi, lecz w Grudziądzu nikt nie będzie chciał powtórzyć ubiegłorocznej sytuacji. W ostatnich tygodniach piłkarze Olimpii grają niezwykle skutecznie, a ostatnią ligową porażkę zanotowali w marcu. Ostatnie siedem kolejek to pasmo zwycięstw i remisów. Natomiast ostatnie cztery rundy spotkań to wygrane z KP Starogard Gdański, Bałtykiem Gdynia i Unią Swarzędz. W miniony weekend podopieczni trenera Baniaka rywalizowali z innym zespołem z czołówki, rezerwami Pogoni Szczecin. Mimo optycznej przewagi lider nie był w stanie ograć rezerw ekstraklasowego klubu.

Gedania zaskoczy rywali?

W tym samym czasie Gedania zdobyła zaledwie 50 % punktów. Stało się to dzięki wygranym z Bałtykiem Gdynia oraz Pogonią Nowe Skalmierzyce. Zwycięstwa były przeplatane porażkami z KP Starogard Gdański oraz Unią Swarzędz. Podopieczni Krystiana Ryczkowskiego tracą wobec tego pięć punktów do rywali. W ostatnich tygodniach formą strzelecką imponuje pomocnik Bartosz Zalewski, który na listę strzelców wpisał się w czterech meczach z rzędu. Jednak oprócz pościgu za faworyzowaną Olimpią gdańszczanie muszą uważać na Pogoń II Szczecin oraz Polonię Środa Wielkopolska, które tracą odpowiednio jeden i dwa punkty. Finisz w tej grupie III ligi może dostarczyć wielu emocji. Tym bardziej że duet walczący o awans będzie rywalizować z tymi samymi rywalami.

Olimpię Grudziądz czekają wyjazdowe starcia z Zawiszą Bydgoszcz (5. miejsce w tabeli) i Cartusią (12. miejsce w tabeli). Natomiast na własnym obiekcie lider podejmie Polonię Środa Wielkopolska oraz Błękitnych Stargard (11. miejsce w tabeli). Ponadto podopieczni Bogusława Baniaka dopiszą sobie komplet punktów za mecz z Unią Janikowo, która wycofała się z rozgrywek. Także gdański zespół Krystiana Ryczkowskiego czeka pauza oraz trzy punkty na koncie bez gry. W najbliższy weekend Gedanię czeka niezwykle ważny test – wyjazdowy mecz z rezerwami Pogoni. Rezultat tego pojedynku może wiele wyjaśnić w aspekcie potencjalnego awansu którejś z drużyn.

Oprócz tego beniaminek III ligi zagra z Zawiszą Bydgoszcz, Cartusią oraz Polonią Środa Wielkopolska. Natomiast w ostatniej kolejce, 17 czerwca o godzinie 17, Gedania Gdańsk oraz Olimpia Grudziądz wyjdą naprzeciw siebie na murawę, by być może zmierzyć się w decydującej bitwie o awans. To właśnie wtedy całosezonowa walka dwóch ekip może zostać skwitowana sukcesem bądź bolesną porażką. A może Olimpia zapewni sobie awans wcześniej? Czy trio pościgowe utrzyma tempo lidera, a może odpadnie tuż przed finałowym podjazdem? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Atak z drugiego rzędu

Nie można bowiem lekceważyć młodej drużyny szczecińskiej Pogoni oraz Polonii Środa Wielkopolska. Ich strata do Gedanii jest minimalna, a przy odrobinie boiskowego szczęścia po ich stronie oraz pechu Olimpii realnie mogą włączyć się do walki o awans. Tym bardziej że Polonia Środa Wielkopolska ma przed sobą spotkania zarówno z Olimpią, jak i Gedanią. Na ich konto zostanie dopisany również komplet punktów za mecz z Unią Janikowo. Oprócz tego zespół trenera Pawła Juszczyka czekają mecze z Błękitnymi Stargard, Cartusią i Stolem Gniewino. Wydaje się zatem, że Polonia do szczęścia potrzebuje wiele. Musi bowiem ograć dwóch głównych rywali oraz liczyć na ich potknięcia. Jednak dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe.

Także rezerwy Pogoni Szczecin mogą być kolejnym zespołem, który jako druga drużyna zawita na szczebel centralny. Młodzi piłkarze po starciu z Gedanią zmierzą się jeszcze ze Stolem Gniewino, Świtem Skolwin, Unią Solec Kujawski, Sokołem Kleczew oraz Vinetą Wolin. Jako jedyni wyjdą na murawę jeszcze sześć razy, lecz ich kalendarz wydaje się najłatwiejszy. Nie licząc najbliższej kolejki, ominą ich starcia z ligową czołówką.

Sześć spotkań do końca i czterech pretendentów do awansu. Olimpia Grudziądz zajmuje obecnie pole position i mając w pamięci wydarzenia sprzed roku, będzie chciała zapewnić sobie awans jak najszybciej. Zespół Bogusława Baniaka ma wszystko we własnych umiejętnościach, lecz rywale z pewnością powalczą do ostatniej akcji.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze