Chrobry Głogów rusza z piątą edycją „Osiedlowego Trenera”


"Osiedlowy Trener" to projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach sportowych

14 maja 2020 Chrobry Głogów rusza z piątą edycją „Osiedlowego Trenera”

Chrobry Głogów od dawna stawia na rozwój lokalnej świadomości kibicowskiej. To istotny element każdego klubu piłkarskiego czy to w Polsce, czy też w Europie. Chrobry znany jest też ze stawiania na szkolenie i wyszukiwanie młodych talentów. Nie zawsze młode talenty same trafiają do danego klubu. Właśnie między innymi z tych powodów klub z Głogowa ruszył z akcją "Osiedlowy Trener". O co w tym wszystkim chodzi? Jak to się je? Zapraszamy!


Udostępnij na Udostępnij na

Jak trudno jest wyciągnąć dzieci na dwór w obecnych czasach, każdy wie. Mnogość znacznie „lepszych” zajęć sprawia, że dzieci i młodzież są w stanie więcej czasu spędzać w domu aniżeli na boiskach, w parkach itd. Znak czasów… Kluby muszą jednak próbować zachęcić młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu poza domem. W końcu skądś muszą brać świeży narybek do swoich akademii. Wiele dzieci i młodzieży ma także trudności z wyjściem poza rejon swojego osiedla czy podwórka. Z różnych powodów. Między innymi dzięki temu powstał projekt „Osiedlowy Trener” dający dzieciakom możliwość korzystania z obiektów Chrobrego Głogów.

Bezpłatna oferta

Chrobry Głogów projekt o nazwie „Osiedlowy Trener” realizuje już od pięciu lat. Wszystko zaczęło się w 2016, kiedy klub wygrał konkurs ogłoszony przez Gminę Miejską Głogów. Dzięki temu trenerzy biorący udział w projekcie są opłacani w głównej mierze ze środków przekazanych przez miasto. Podobnie wygląda sytuacja z zakupem nowego sprzętu, z którego później uczestnicy zajęć mają możliwość korzystać. Chrobry daje dostosowany do zajęć program zajęć, o czym zresztą mówi nam przedstawiciel klubu:

Dostosowaliśmy główne założenia zadania do strategii klubu, ale chcemy, by korzyści mieli wszyscy zainteresowani od dzieci i ich rodziców przez zarządców obiektów po gminę.Alicja Męczyńska (specjalista ds. marketingu Chrobry Głogów S.A.)

Ideą projektu jest również umożliwienie dzieciakom korzystania z treningów na dobrym poziomie. Jak wiemy, często trudno jest znaleźć zajęcia, które gwarantują wysoki poziom zaangażowania osób, które je prowadzą. „Osiedlowy Trener” nie ma tego problemu. Obecnie przy projekcie pracuje kilku trenerów. Wszystkie zajęcia odbywają się w terenie. Do wykorzystania jest osiem boisk wielofunkcyjnych, gdzie dzieci i młodzież mogą wziąć udział w treningach piłki nożnej na wysokim poziomie. Jednak zdarza się też, że trenerzy urozmaicają zajęcia i uczestnicy zajęć mają możliwość korzystania ze sprzętu do łucznictwa bądź też grają w inne dyscypliny sportowe.

Same zajęcia mają oczywiście charakter niezobowiązujący. Ci, którzy chcą wziąć udział w treningu, po prostu to robią. „Osiedlowy Trener” jest również częścią większego projektu – Akademii Piłki Nożnej Chrobrego Głogów. Dzięki temu dzieci i młodzież mają również możliwość korzystania z obiektów Chrobrego.

Wstępny skauting

Możliwość dotarcia do młodych osób i obserwowania ich na zajęciach to także dobry sposób na wynajdywanie młodych talentów. Przecież nie każdy młody zdolny idzie od razu do pierwszego bliższego klubu i zapisuje się na treningi. Czasami do młodych talentów trzeba dotrzeć, bo być może nie mają możliwości, żeby być w akademii piłkarskiej. W Głogowie zdają sobie sprawę, że to dobry sposób na „wyłowienie” zdolnych, ale też nie to jest dla klubu najistotniejsze.

Można powiedzieć, że traktujemy to jako formę skautingu, ale też obserwujemy zjawisko odwrotne, ponieważ często „głód piłki” jest tak duży wśród naszych dzieci z Akademii Piłki Nożnej, że między treningami w Chrobrym znajdują czas, by pograć z rówieśnikami pod przysłowiowym blokiem. Z relacji trenerów i po stanie, w jakim są różnego rodzaju piłki po kilku miesiącach używania, wiemy, że na głogowskich boiskach szkolnych piłka nożna zdecydowanie króluje, choć trenerzy zawsze są gotowi na alternatywę w postaci innych gier i wiemy, że z tej odmiany też jest duża frajda.Alicja Męczyńska (specjalista ds. marketingu Chrobry Głogów S.A.)

Budujące jest, kiedy możemy przeczytać, że młodzi adepci Chrobrego mają chęć grać w piłkę nie tylko na klubowych treningach, ale także poza nimi. Trzeba pamiętać, że to podwórko często okazywało się najlepszym nauczycielem charakteru i to dzięki niemu zawodnicy stawali się twardsi. Idąc do klubu, zbierali ostatnie szlify przed wypłynięciem na głębokie wody.

Chrobry ruszył z piątą edycją

11 maja ruszyła V edycja „Osiedlowego Trenera”. Pomimo fatalnej pogody na zajęciach pojawiła się masa dzieciaków gotowych w końcu pograć w piłkę. Korzyści płynące z powstania „Osiedlowego Trenera” płyną do wielu stron. Przede wszystkim do dzieciaków, klubu, ale i do dyrektorów głogowskich szkół. Niech o sukcesie tego projektu świadczą również te słowa:

Cieszymy się również z entuzjazmu, z jakim podchodzą do Trenerów Osiedlowych dyrektorzy głogowskich szkół. Mamy od nich informacje, że dzięki trenerom na obiektach jest porządek i jest bezpiecznie, a zajęcia są atrakcyjne. Alicja Męczyńska (specjalista ds. marketingu Chrobry Głogów S.A.)

Pierwsze tegoroczne zajęcia trwały pół godziny. Po tym czasie trenerzy, jak i młodzi zawodnicy do szatni schodzili przemoczeni do kości. Jednak nie to było dla nich najważniejsze. Istotny był fakt, że w końcu mogą kopać piłkę.

Oczywiście w związku z zaistniałą sytuacją trenerzy i młodzi uczestnicy zajęć musieli podjąć środki ostrożności jak chociażby dezynfekcja rąk. Zajęcia są prowadzone w mniejszych grupach, tak by zadbać maksymalnie o bezpieczeństwo. Poza dezynfekcją rąk trenerzy używają środków dezynfekujących do używanego sprzętu.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego projektu, zachęcamy do odwiedzania na Facebooku profilu Trener Osiedlowy Chrobry Głogów. Tegoroczna edycja potrwa do października.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze