Carlo Ancelotti w Realu Madryt. Jak ocenić ten ruch Florentino Pereza?


Włoch wraca do „Królewskich” po 6 latach

2 czerwca 2021 Carlo Ancelotti w Realu Madryt. Jak ocenić ten ruch Florentino Pereza?

Wczorajsza wiadomość informująca o powrocie Carlo Ancelettiego na ławkę trenerską Realu Madryt była co najmniej zaskakująca. Nazwisko Włocha wcześniej nie pojawiało się w mediach, ale powrót stał się faktem. Carlo podpisał 3-letni kontrakt, po 6 latach wraca do stolicy Hiszpanii. Dlaczego Florentino Perez zdecydował się na taki ruch?


Udostępnij na Udostępnij na

Po odejściu Zinedine’a Zidane’a w mediach pojawiało się wiele potencjalnych kandydatów. Najwięcej mówiło się o Massimiliano Allegrim, jednak ten ostatecznie podpisał kontrakt z Juventusem. W grę wchodzili także Antonio Conte i Mauricio Pochettinno. Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Informacje o Ancellotim pojawiły się w mediach w poniedziałek późnym wieczorem, a we wtorek około godziny 19 klub oficjalnie poinformował o zatrudnieniu zastępcy „Zizou”, co wywołało wiele kontrowersji i było dużym zaskoczeniem.

Zdobywca „La Decimy”

Do Madrytu wraca trener, który podczas swojego dwuletniego pobytu zdobył cztery trofea. Na jego koncie znajduje się Liga Mistrzów, Puchar Króla, klubowe mistrzostwo świata i Superpuchar Europy. Jego podopieczni zanotowali znakomitą serię 22 zwycięstw z rzędu, a podczas całego pobytu Ancelotti wygrał prawie 75% spotkań – imponujący wynik. Inne statystyki również prezentują się świetnie: średnio 2.36 punktu na mecz, 2.71 strzelonych goli na mecz czy seria ośmiu czystych kont z rzędu. Poprzedni pobyt Carlo w Madrycie zapamiętamy głównie z fantastycznego tercetu BBC, a także ze zdobycia „La Decimy” – upragnionego dziesiątego triumfu „Królewskich” w Lidze Mistrzów zdobytego po zwycięstwie 4:1 nad Atletico Madryt w Lizbonie, po pamiętnym golu Sergio Ramosa z 93. minuty.

Co ciekawe, aż 8 z 18 zawodników, którzy byli w kadrze na tamto spotkanie, dalej jest w klubie. Przeciwnicy Ancelottiego sugerują, że Carlo będzie chciał stawiać na graczy ze starej gwardii. „Drugie życie” w zespole mieliby otrzymać chociażby Isco, Marcelo czy wracający z wypożyczenia Gareth Bale. Te przypuszczenia wydają się zupełnie nieuzasadnione. To, że Włoch stawiał na nich, kiedy byli w optymalnej dyspozycji, nie znaczy, że teraz dostaną drugą szansę. Carlo będzie stawiał na tych, którzy przekonają go swoją postawą na boisku.

Czy dokona rewolucji?

Po odejściu Zidane’a w Madrycie potrzebowali trenera, który będzie umiał dobrze zarządzać szatnią, dogada się z największymi gwiazdami, co często nie należy do najłatwiejszych zadań, a także poradzi sobie z presją. Po nieudanych ruchach z zatrudnieniem Rafy Beniteza czy Julena Lopeteguiego wydaje się, że Florentino Perez nie chciał ryzykować, postawił na kogoś wcześniej sprawdzonego, osobę, do której ma duże zaufanie, i ściągnął Włocha z Evertonu.

Przed Ancelottim stoi bardzo trudne zadanie. Oczekiwania są duże, a Włoch musi przebudować skład i poradzić sobie z ewentualnym odejściem Sergio Ramosa. Doniesienia z ostatnich dni każą sądzić, że jest ono coraz bardziej prawdopodobne. Real czeka wielka rewolucja kadrowa. Po nadchodzącym sezonie kończy się kontrakt: Marcelo, Modricia, Isco, Varane’a, Nacho, Carvajala, czy Benzemy. Pod znakiem zapytania dalej stoi przyszłość Lucasa Vazqueza czy wcześniej wspomnianego Raphaela Varane’a. Ancelotti będzie musiał wkomponować do drużyny młodzież. Możliwe, że więcej szans dostaną prezentujący się obiecująco w poprzedniej kampanii Antonio Blanco czy Miguel Gutierrez.

Carlo Ancelotti – czy to dobre posunięcie?

Zatrudnienie Carlo Ancelottiego na stanowisku trenera Królewskich jest ruchem dość zaskakującym. Nic nie wskazywało na to, że to Włoch zostanie wybrany. Florentino Perez nie chciał ryzykować, postawił na zaufanego trenera. Zatrudnienie Antonio Conte czy Maurrcio Pochettino budziłoby jeszcze więcej wątpliwości. Na ten moment trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała druga kadencja Ancelottiego. Jedno jest pewne, stoi on przed trudnym zadaniem dodania drużynie świeżości, wprowadzenia tam nowych nazwisk, odmłodzenia kadry. Czy jest to odpowiedni trener do takich zadań? Na jego korzyść przemawia to, że ma doświadczenie w pracy w Madrycie, zna liderów szatni „Los Blancos”. Niepokoić fanów Realu może pobyt Włocha w Napoli, który nie należał do najbardziej udanych.

Czy zatem fani Realu Madryt powinni się cieszyć z powrotu Carlo? Po nieudanych eksperymentach z Benitezem czy Lopeteguim na pewno mogą być spokojniejsi, że ich drużynę obejmuje ktoś, kto wcześniej był w Madrycie, co więcej, radził sobie bardzo dobrze. Z drugiej strony, nie ma gwarancji, że drugi pobyt będzie wyglądał tak samo dobrze jak pierwszy. Po odejściu z Madrytu Ancelotti nie odnosił wielu sukcesów.

Zatrudnienie Carlo Ancelottiego było niemałym zaskoczeniem, wszystko działo się bardzo szybko, klub nie zwlekał długo z oficjalnym przedstawieniem nowego szkoleniowca. Trudno powiedzieć, jakie są szanse na powodzenie tego ruchu. Ancelotti stanie przed trudnym zadaniem, ale chyba nikt w Madrycie nie ma wątpliwości, że Włoch zdecydowanie jest w stanie się z nim uporać.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze