Benfica pokonuje Bordeaux

7 marca 2013 Benfica pokonuje Bordeaux

Benfica Lizbona w pierwszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europy pokonała na własnym stadionie Girondins Bordeaux 1:0 po samobójczym golu bramkarza Cedrica Carrasso. Pełne 90 minut rozegrał Ludovic Obraniak.

Benfica w 1/16 finału pokonała Bayer Leverkusen. W pierwszym spotkaniu podopieczni Jorge Jesusa wygrali na BayArena 1:0, a starcie na ich stadionie zakończyło się wynikiem 2:1. W ostatniej kolejce ligowej zespół z Estadio da Luz pokonał Beira Mar 1:0. W lidze Benfica zajmuje pierwsze miejsce i ma dwa punkty przewagi nad FC Porto. Natomiast Girondins Bordeaux  w pierwszym pojedynku fazy pucharowej zremisowało w Kijowie z Dynamem 1:1. Bramkę dla „Żyrondystów” strzelił Ludovic Obraniak. Na własnym stadionie podopieczni Francisa Gillota wygrali 1:0. W lidze Bordeaux  zajmuje dziesiątą lokatę. W ostatniej kolejce Girondins przegrało z Lile 1:2, mimo prowadzenia po pierwszej połowie 1:0. Faworytem dzisiejszego spotkania byli gospodarze.

Rodrigo strzelił przepiękną bramkę
Rodrigo strzelił przepiękną bramkę (fot. abola.pt)

Pierwsze minuty upłynęły na długim rozgrywaniu piłki w środkowym sektorze boiska. W 12. minucie strzał Obraniaka obronił Arthur. Minutę później doskonałą okazję mieli gospodarze. Cardozo świetnie zagrał do Rodrigo, który próbował strzelić po długim rogu, niestety niecelnie. „Żyrondyści” starali się odpowiedzieć, ale szansa Obraniaka została niewykorzystana. Polak markował strzał, zwiódł Arthura, ale w tym samym momencie piłka opuściła już plac gry. W 21. minucie Rodrigo otworzył wynik spotkania. Po zgraniu piłki od Oli Johna Rodrigo, który znajdował się na linii pola karnego, przepięknie uderzył. Futbolówka po jego strzale trafiła jeszcze w poprzeczkę, odbiła się od rąk Carrasso i wpadła do bramki. Bramka została zaliczona jako trafienie samobójcze. Gospodarze prowadzili więc 1:0.

Po bramce dla podopiecznych Jorge Jesusa spotkanie stało się mniej widowiskowe. Nie oglądaliśmy już tylu akcji podbramkowych. Goście próbowali atakować, ale bezskutecznie. W 44. minucie po raz kolejny strzelał Obraniak, jego uderzenie zostało jednak obronione przez Arthura. Do przerwy Benfica prowadziła 1:0 z Bordeaux po pięknym strzale Rodrigo z 21. minuty.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli gospodarze. W 47.minucie strzelał Cardozo, lecz futbolówkę sparował Carrasso. Gospodarze mieli przewagę, utrzymywali się przy piłce, natomiast goście nie byli w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez dobrze dysponowanego Arthura. W 68. minucie świetną akcję rozegrał Melgarejo. Wrzutka Paragwajczyka była zbyt głęboka i Rodrigo nie udało się doskoczyć do futbolówki. W 88. minucie nadeszła jedna z ostatnich szans na odrobienie strat. W sytuacji sam na sam uderzał wprowadzony na boisko kilka minut wcześniej Ben Khalfallah, jego strzał jednak został obroniony przez Arthura.

Benfica pokonała na Estadio da Luz Bordeaux 1:0. Jest to zasłużona wygrana. W przekroju całego spotkania to drużyna Jorge Jesusa zagrała lepiej i jest faworytem dwumeczu. „Żyrondyści” przed rewanżem muszą poprawić skuteczność. Obraniak rozegrał dziś dobre zawody, oddał kilka strzałów i był jedną z wyróżniających się postaci we francuskiej drużynie.