Athletic pokonał Valencię

10 marca 2013 Athletic pokonał Valencię

W spotkaniu 27. kolejki Athletic Bilbao pokonał na własnym stadionie Valencię 1:0. Bramkę na wagę wygranej strzelił w drugiej połowie Iker Muniain.

Valencia po odpadnięciu z Ligi Mistrzów musi się skupić na walce o zajęcie czwartego miejsca, które da możliwość wystąpienia w Champions League w następnym sezonie. Przed tym spotkaniem podopieczni Ernesto Valverde zajmowali szóstą lokatę ze stratą dwóch punktów do czwartej Malagi. Athletic po 26 meczach plasował się na 14. miejscu i nadal musiał walczyć o utrzymanie w Primera Division.

Po pierwszej połowie był remis
Po pierwszej połowie był remis (fot. athletic-club.com)

Pierwsze minuty spotkania należały do gospodarzy. To oni utrzymywali się przy piłce i starali się zagrozić bramce Valencii. Po początkowej przewadze Athleticu mecz się wyrównał. Obie drużyny próbowały zdominować środek boiska, ale bezskutecznie. W 22. minucie dobry strzał oddał Ibai Gomez, ale uderzenie zostało obronione przez Guaitę. W 39. minucie rzut wolny dla gospodarzy na gola mógł zamienić Gomez, po jego strzale piłka trafiła jednak w poprzeczkę i na tablicy wyników nadal widniał wynik bezbramkowy. Do przerwy w Bilbao Athletic remisował z Valencią 0:0. Mecz nie obfitował w sytuacje podbramkowe.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków gości. W 49. minucie mocno strzelał Feghouli, ale świetną interwencją popisał Iraizoz. Minutę później po raz kolejny próbowali zawodnicy z Estadio Mestalla, lecz znów nie udało się pokonać bramkarza gospodarzy, tym razem strzelał Piatti. Valencia nadal przeważała, ale nie była w stanie zdobyć bramki. Nie pomogło wprowadzenie Roberto Soldado, dobre zawody rozgrywał Iraizoz.

Iker Muniain zapewnił swojej drużynie zwycięstwo
Iker Muniain zapewnił swojej drużynie zwycięstwo (fot. athletic-club.com)

W 79. minucie Athletic wyszedł na prowadzenie. Do piłki odbitej przez Mathieu doszedł Muniain i mocnym strzałem pokonał Guaitę. Valencia miała szansę na wyrównanie. Jonas zagrał do wolnego Soldado, który był w sytuacji sam na sam z bramkarzem gospodarzy, ale nieczysto uderzył i futbolówka poszybowała nad poprzeczką. Takiej sytuacji nie sposób było nie wykorzystać. Soldado mógł się poprawić, ale po ograniu Iraizoza piłkę zabrał mu Ekiza. To nie był  dzień napastnika Valencii, w kolejnej akcji uderzył zbyt mocno i futbolówka poleciała wysoko ponad bramką.

Athletic pokonał Valencię i dzięki temu zwycięstwu oddalił się od strefy spadkowej. Jego przewaga nad 18. Mallorcą wynosi osiem punktów. Valencia po porażce zajmuje szóstą lokatę. Do miejsca, które daje udział w Lidze Mistrzów, podopieczni Ernesto Valverde tracą dwa punkty. Mecz w drugiej połowie mógł się podobać. Obie ekipy do końca walczyły – kto wie, jeśli Soldado wykorzystałby choćby jedną okazję, Valencia mogła ten pojedynek zremisować, a nawet wygrać.