Arkadiusz Reca w Spezii Calcio – długo wyczekiwany transfer doszedł do skutku


Reprezentant Polski na zasadzie wypożyczenia z obowiązkiem wykupu dołącza do Spezii Calcio

30 sierpnia 2021 Arkadiusz Reca w Spezii Calcio – długo wyczekiwany transfer doszedł do skutku
Adam Starszynski / PressFocus

Długo to trwało, ale w końcu doszło do pełnego porozumienia. Arkadiusz Reca został wypożyczony do Spezii Calcio z zapisem o obowiązkowym wykupie. 26-latek tym samym kończy nieudaną przygodę w Atalancie i co najważniejsze, zostaje na poziomie Serie A. Teraz przychodzi czas na powrót do regularnego grania i zapracowanie na ponowne powołanie do reprezentacji. Należy także mieć nadzieję, że nie przytrafi mu się trzeci spadek z rzędu.


Udostępnij na Udostępnij na


Nadszedł definitywny koniec. Arkadiusz Reca po trzech latach na dobre rozstaje się z Atalantą BC. Były zawodnik Wisły Płock nie zdołał zaistnieć w jednej z czołowych drużyn Serie A, lecz szansę na to miał jednak tylko w pierwszym sezonie. Tylko wtedy nie był wypożyczony do innego zespołu. To niestety okazało się błędem, bo nasz zawodnik zdołał uzbierać ledwie 45 minut w trzech spotkaniach ligowych. Dodatkowo dostał jedną szansę w Pucharze Włoch i kwalifikacjach do Ligi Europy.

Jego słaba sytuacja na pewno była połowicznie związana z nauką włoskiego stylu gry. Trzeba także przyznać, że Gian Piero Gasperini nie był do niego przekonany. Dla Recy taki przeskok okazał się za duży. Kolejne dwa sezony lewy defensor spędził już na wypożyczeniach w znacznie słabszych drużynach, w których nie miał problemów z regularną grą.

Transfer, na który zapracował

Reprezentant Polski wyrobił o sobie na tyle pozytywną opinię, że zainteresowanie nim latem nie było najgorsze. W pewnym momencie wydawało się nawet, że czeka go zmiana kraju. Bardzo głęboko rynek wertował Olympiakos, który potrzebował lewego obrońcy. Najkonkretniejsza była mimo wszystko Spezia Calcio, która jednak dosyć długo starała się dogadać szczegóły z Atalantą. Pojawiały się oczywiście jeszcze tematy Genoi i Fiorentiny, ale to wyglądało wyłącznie na plotki bez potwierdzenia. Drużyna z La Spezii ostatecznie zdołała sfinalizować wypożyczenie z obowiązkiem wykupu. To też oznacza, że Reca będzie miał umowę obowiązującą do 2025 roku.

Poza samą kwestią usilnego starania się o pozyskanie reprezentanta Polski z klubu dopływają pozytywne opinie o naszym zawodniku. Docenia się jego duże możliwości na lewej stronie boiska, niezależnie od tego, w jakiej formacji gra drużyna. Także i 26-latek wydaje się bardzo zadowolony z tego, że dołączył właśnie do tego zespołu.

– Przyjąłem projekt Spezii z dużym przekonaniem i cieszę się, że dołączyłem do tego klubu. Spezia bardzo mnie chciała i nie mogę się doczekać, aby dołączyć do nowych kolegów z drużyny – zapewniał.

Thiago Motta sezon rozpoczął z ustawieniem idealnie skrojonym pod Recę. Do tego na lewym wahadle w pierwszych dwóch spotkaniach zagrał nominalny prawy obrońca Salva Ferrer. To daje duże nadzieje na to, że teraz pierwszym wyborem na tę pozycję będzie nasz zawodnik. Spezia ma trochę braków kadrowych i teoretycznie największym rywalem dla Recy mógłby być Simone Bastoni, ale dla niego trener Motta znalazł miejsce w środku pola. Wiele zatem wskazuje na to, że były zawodnik Atalanty od razu dostanie pełne zaufanie i oby tę szansę wykorzystał.

Trzeci spadek z rzędu?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, Arkadiusz Reca ostatnie dwa sezony spędził na wypożyczeniach w dwóch ekipach z Serie A. Najpierw spędził rok w SPAL, a następnie w Crotone. Problem był taki, że oba te kluby prezentowały poziom bliższy Serie B i w obu przypadkach nasz zawodnik niestety zleciał z ligi.

Spadki były, owszem, ale nas najbardziej interesowała postawa Recy. I trudno umieszczać go w tej gorszej grupie zawodników, którzy nie dojeżdżali poziomem do Serie A. Wychowanek Kolejarza Chojnice miał wiele bardzo dobrych momentów, ale też trzeba przyznać, że więcej było ich w barwach Crotone. To oczywiście nie było niczym dziwnym i zarazem pokazało, że Reca w pewnym stopniu się rozwijał.

* SPAL – 26 spotkań (1930 minut), 2 asysty
* Crotone – 30 spotkań (2317 minut), 3 asysty i 4 wywalczone rzuty karne

Statystyki z drugiego wypożyczenia pokazują też, jak dobrze nasz zawodnik otrzaskał się z ustawieniem na wahadle. Ale na samych statystykach nie można oczywiście opierać oceny postawy danego zawodnika. Reca stał się w trakcie sezonu jednym z kilku najważniejszych ogniw Crotone. Cechowała go świetna wydolność, dzięki której był bardzo aktywny w wielu spotkaniach. Dodatkowo poprawił nieco grę w defensywie i w pewnym momencie miał najlepszą średnią odbiorów na mecz. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego wadą cały czas jest brak stabilizacji formy.

Mając na uwadze tych kilka pozytywnych aspektów, zainteresowanie Recą dziwić nie mogło. Jego możliwości spokojnie wystarczają na kluby z drugiej części tabeli Serie A. Martwi w tym wszystkim to, że Spezię wymienia się wśród kandydatów do spadku. To byłoby coś niebywałego, gdyby polski defensor zaliczył spadek w trzech sezonach z rzędu.

***

Regularna gra w Spezii na pewno pomoże Recy w powrocie do reprezentacji, z której wypadł przez pechowy uraz w końcówce poprzedniego sezonu. Wydaje się, że to właśnie jego predyspozycje są idealne do ustawienia preferowanego przez portugalskiego selekcjonera. Można zatem spodziewać się powołania gracza Spezii na mecze eliminacyjne w październiku. Bogactwa na lewej stronie nadal przecież nie mamy.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze