Złote Piłki i… ordery. Którzy ludzie ze świata futbolu zostali docenieni przez kraj?


Dawniej ordery i tytuły szlacheckie otrzymywali ludzie, którzy walczyli za ojczyznę. Teraz otrzymuje się je za promocję kraju na arenie międzynarodowej, propagowanie kultury fizycznej oraz działalność dobroczynną. Którzy piłkarze i trenerzy mogą pochwalić takimi osiągnięciami?


Udostępnij na Udostępnij na

Święty Iker

W listopadzie minionego roku Iker Casillas i Xavi otrzymali najwyższe możliwe odznaczenie w dziedzinie sportu w Hiszpanii – Hiszpański Order Zasług Sportowych. Jest on przyznawany osobom zasłużonym w sporcie: zarządzaniu nim oraz promocją kultury fizycznej (w czterech klasach). Najwyższy, czyli Wielki Krzyż, trafił na pierś bramkarza FC Porto. – Nie jestem pewien, czy na to zasłużyłem, ale jestem bardzo szczęśliwy. Dedykuję to odznaczenie ludziom, którzy pomogli mi w ciągu kariery, a szczególnie mojej partnerce Sarze i synowi Martinowi  – powiedział tuż po ceremonii. Xavi nie odebrał nagrody osobiście z powodu obowiązków klubowych (już wtedy był graczem Al-Sadd, a jak wiemy, Katar i Hiszpanię dzieli spora odległość).

fot. Realmadrid.com

Odznaczone „Diabły”

Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego (odznaczenie brytyjskie, które zostało ustanowione przez Jerzego V w 1917 roku), Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego oraz Kawaler Bachelor (czyli tytuł szlachecki) – tymi odznaczeniami może pochwalić się legendarny menedżer Manchesteru United, Alex Ferguson. To robi wrażenie, prawda? Również Denis Law jest odbiorcą pierwszego ze wspomnianych odznaczeń. Otrzymał je 12 marca bieżącego roku po tym, jak jego nazwisko znalazło się na noworocznej liście wyróżnionych osobistości. Oczywiście order został mu wręczony przez samego księcia Williama. 76-latek nie zasłużył sobie na to jedynie z uwagi na sportowe osiągnięcia (237 goli strzelonych w barwach United to coś niesamowitego, a przecież to jedynie ułamek jego dokonań!).

Denis Law fot. Herardscotland.com

Pod uwagę wzięto również działalność charytatywną. Szkot angażował się w zbieranie funduszy w celu wczesnego wykrywania raka oraz zapalenia opon mózgowych. Wspaniały człowiek, bez dwóch zdań!

Order Infanta Henryka

Złote Piłki i… order Infanta Henryka (ustanowiony 2 czerwca 1960 roku dla upamiętnienia 500. rocznicy śmierci Henryka Żeglarza – księcia Viseu) – m.in. to znajdziemy w gablocie Cristiano Ronaldo. Wspomniane w drugiej kolejności odznaczenie otrzymują największe w Portugalii sławy w dziedzinie kultury oraz sportu. Zawodnik Realu Madryt został uznany za symbol Portugalii. Stawiany jest także jako przykład dla następnych pokoleń. I chociaż nagrodą dla najlepszego piłkarza globu może poszczycić się garstka zawodników, owe odznaczenie zostało wręczone wielu innym ludziom sportu. Otóż oprócz Ronaldo otrzymali je m.in. Pedro Pauleta, Deco, Ricardo, Jose Mourinho, Luis Figo czy Rui Costa. To jednak oczywiście nie umniejsza jego rangi, a każdy z wymienionych Portugalczyków czuł na pewno olbrzymią dumę.

Polscy kawalerowie

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz nadany pośmiertnie Order Odrodzenia Polski I klasy – Kazimierz Górski to postać niezwykle doceniona przez nasz kraj. Ale czy można się dziwić? Dzięki niemu nasza reprezentacja odniosła historyczne sukcesy, do których uwielbiamy wracać podczas kolejnych wielkich turniejów. Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski otrzymali również m.in. Włodzimierz Smolarek (pośmiertnie) oraz Zbigniew Boniek. Legenda Juventusu może poszczycić się także najwyższym odznaczeniem we Włoszech, tj. Orderem Zasługi Republiki Włoskiej.

Cesarz futbolu i jego naśladowcy

Franz Beckenbauer został odznaczony Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Ale nie tylko. Honorowy prezes Bayernu Monachium może powiesić na piersi również Medal Konstytucji (nagroda dla najbardziej zasłużonych Bawarczyków, nadawana od 1961 roku). Wymienione tu zostały oczywiście jedynie te najważniejsze odznaczenia, bo „Cesarz” ma ich naprawdę sporo. Trzeba też wspomnieć, że tuż po wygranym mundialu w Brazylii piłkarze kadry Niemiec otrzymali odznaczenia zwane srebrnymi liśćmi laurowymi. To najwyższe wyróżnienie dla sportowców.  Tego dnia Joachim Loew otrzymał też Federalny Krzyż Zasługi. Oczywiście z rąk Angeli Merkel.

fot. Bundespraesident.de

Szewczenko, bohater Ukrainy

Ukraiński legendarny zawodnik to chyba rekordzista, jeśli chodzi o liczbę odznaczeń wśród piłkarzy. To robi wrażenie. Otrzymał on m.in. order księcia Władymira III klasy, Order Bohatera Ukrainy I i II klasy (za wkład w rozwój ukraińskiej piłki nożnej) oraz Order „Za odwagę” III klasy. Były piłkarz Dynama Kijów, a obecnie jeden z asystentów narodowej drużyny jest bardzo ważną osobistością nie tylko dla ukraińskich fanów futbolu, ale wręcz dla całego narodu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze