Zagłębie Sosnowiec rozpoczyna nowe życie. Wrzesień miesiącem zmian


Czy seria zmian w Zagłębiu Sosnowiec pomoże odbudować zasłużony klub Zagłębia Dąbrowskiego?

26 września 2021 Zagłębie Sosnowiec rozpoczyna nowe życie. Wrzesień miesiącem zmian
Tomasz Kudala / PressFocus

Zagłębie Sosnowiec po mało przekonującym początku sezonu znajduje się w strefie spadkowej Fortuna 1. Ligi. Po dziewięciu kolejkach skompletowało tylko sześć punktów, co przy aktualnym potencjale kadrowym jest sporym rozczarowaniem.


Udostępnij na Udostępnij na

Ambrosiewicz, Szumilas, Jonczy, Sobczak czy S. Pawłowski. Nie są to nazwiska anonimowe na naszym krajowym podwórku. Z aktualną kadrą kibice Zagłębia oczekują walki o baraże, a nie o rozpaczliwą próbę utrzymania się w lidze, jak to miało miejsce w poprzednim sezonie. Pierwszych dziewięć kolejek pokazało, że wspomnienia z poprzedniego sezonu mogą się ziścić również w obecnym. Aby tego uniknąć, włodarze Zagłębia Sosnowiec dokonali kluczowych zmian, które w ostatecznym rozrachunku mają odmienić losy klubu i pomóc piąć się drużynie w ligowej tabeli. Nikt w Sosnowcu nie wyobraża sobie powtórki z rozrywki.

Nowy prezes – Łukasz Girek

Końcówka sierpnia była przełomowa, jeśli chodzi o zmiany w Zagłębiu Sosnowiec. Dotychczasowy prezes, Marcin Jaroszewski, zrezygnował z pełnionej funkcji po ośmiu latach współpracy. Sprawując tę funkcję od czerwca 2013 roku, wpisał się w karty historii Zagłębia jako najdłużej pełniący obowiązki prezesa klubu. Nowy prezes piastował funkcję wiceprezesa Fundacji Akademii Piłki Nożnej Zagłębia Sosnowiec, a od sierpnia był również dyrektorem zarządzającym w Zagłębiu SA. Po przejęciu nowych obowiązków powiedział: – Szanowni Państwo, jestem stąd. Wychowałem się w Zagłębiu Dąbrowskim i ten region mnie ukształtował. Ubolewam nad tą sytuacją, która ma miejsce. Nie rozumiem jej. Nie akceptuję i ze swojej strony mogę obiecać pełen profesjonalizm, determinację i zaangażowanie, żeby Zagłębie wróciło na należne mu miejsce. Pod każdym względem – sportowym i organizacyjnym.

Kazimierz Moskal

Dotychczasowy szkoleniowiec Zagłębia Sosnowiec, czyli Kazimierz Moskal, przestał pełnić swoją funkcję 7 września 2021 roku. Zagłębie pod jego sterami miało średnią punktów na mecz 0,91 po 31 rozegranych spotkaniach, co nie mogło zostać niezauważone przez zarząd klubu. Poprzedni sezon zakończył się udaną walką o utrzymanie. Mając na uwadze, że do 2. ligi spadł tylko GKS Bełchatów, trener Moskal nie może uznać tego za wielki sukces w swojej karierze. Sezon 2021/2022 miał wyglądać zupełnie inaczej. Po wzmocnieniach kadrowych drużyna z Sosnowca była stawiana jako kandydat do walki o baraże dające awans do ekstraklasy. Rzeczywistość na starcie rozgrywek okazała się zupełnie inna, dlatego Kazimierz Moskal nie jest już pracownikiem Zagłębia Sosnowiec.

Nowy trener – Artur Skowronek

Artur Skowronek do 28 listopada 2020 roku był szkoleniowcem Wisły Kraków. Od tamtego momentu pozostawał bez klubu. Zagłębie Sosnowiec będzie dziesiątym klubem w karierze 39-letniego trenera. Nowy prezes Zagłębia już na początku swojej pracy zapowiedział zmiany: – Wrzesień będzie miesiącem zmian, również personalnych. Chcemy przygotować cały zespół do tego w taki sposób, żeby sprawnie i profesjonalnie zarządzać całym klubem. Żeby realizować plany, cele i założenia, w związku z tym nastąpią zmiany na poszczególnych stanowiskach, w różnych obszarach. Również w obszarze sportowym.

Kazimierz Moskal nie był jednak bezpośrednim poprzednikiem Artura Skowronka. W domowym spotkaniu z Puszczą Niepołomice oraz wyjazdowym z GKS Jastrzębie ekipę z Sosnowca prowadził duet Grzegorz Bąk – Łukasz Matusiak. Grzegorz Bąk, dotychczasowy trener rezerw Zagłębia, poprowadził wspólnie z byłym asystentem Moskala sosnowiczan w dwóch spotkaniach, przegrywając u siebie i remisując na wyjeździe. Gra Zagłębia w tych dwóch meczach nie uległa jednak poprawie. Jedynym plusem tej sytuacji przejściowej było wprowadzenie nowych twarzy do zespołu oraz powrót do gry doświadczonego Szymona Pawłowskiego, który dołączył do drużyny po kontuzji. Odważnym posunięciem było umieszczenie w wyjściowym spotkaniu przeciwko Puszczy Niepołomice 19-letniego zawodnika rezerw, Kacpra Smolenia. Młody piłkarz bez kompleksów wszedł do drużyny, zdobywając sympatię kibiców. Ci kilkukrotnie oklaskiwali akcję na prawej stronie młodego piłkarza, który wykreował kolegom kilka sytuacji bramkowych, poprawnie wykonując swoje zadania defensywne.

Nowy stadion

Kolejną istotną zmianą będzie nowy stadion. Nowoczesny obiekt jest jednym z trzech obiektów sportowych, które są aktualnie budowane w Sosnowcu. Stadion będzie tworzył Zagłębiowski Park Sportowy razem z nową halą oraz lodowiskiem. Nowy obiekt pomieści 12 000 kibiców. Artur Skowronek i jego drużyna muszą jak najszybciej zmienić styl swojej gry, a na pewno efektywność. Aktualnie nawet trybuny stadionu ludowego nie są wypełnione po brzegi. Skuteczna gra dająca punkty jest w tej chwili niezbędna do przekonania kibiców, aby przychodzili na stadion i wspierali dopingiem zawodników Zagłębia Sosnowiec.

Efektowny debiut

Artur Skowronek nie musiał długo czekać na debiut. 21 września przypadł on na spotkanie pucharu polski. Przeciwnikiem był 4-ligowy Ruch Zdzieszowice. Hat-trickiem popisał się najlepszy strzelec Zagłębia – Szymon Sobczak. Dwie bramki dołożył wracający po kontuzji Szymon Pawłowski. Jedno debiutanckie trafienie dla Zagłębia dołożył Kacper Smoleń. Zawodnicy idealnie wykonali swoją pracę na tle 4-ligowca. Po meczu trener Artur Skowronek swoją wypowiedzią wlał w serca kibiców trochę optymizmu przed poniedziałkowym spotkaniem: – Myślę, że trener Korony Kielce – Dominik Nowak – niech się martwi, jaką mamy zaproponować taktykę na ten mecz. Zrobimy z naszej strony wszystko, żeby wykorzystać maksymalnie ten mikrocykl, taki trochę wydłużony, żeby w poniedziałek być zregenerowanym bardzo dobrze. Zasuwać przez pełne 90 minut, do czego dążymy, bo tego w moim odczuciu drużynie brakowało.

Czy aktualne zmiany w zespole Zagłębia Sosnowiec pomogą odbić się od dna ligowej tabeli? Obiecujący debiut w pucharze polski za trenerem Skowronkiem. W debiucie ligowym Zagłębie podejmie w Sosnowcu Koronę Kielce. Lider Fortuna 1. Ligi po ostatniej wpadce z Sandecją nie będzie łatwym rywalem. O tym przekonamy się w poniedziałek o godzinie 18:00.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze