O nich będzie głośno: Nowa wschodząca gwiazda Lecha Poznań? Kornel Lisman – sylwetka piłkarza


Kornel Lisman dołączył w tym sezonie do seniorskiej drużyny „Kolejorza”

16 lutego 2024 O nich będzie głośno: Nowa wschodząca gwiazda Lecha Poznań? Kornel Lisman – sylwetka piłkarza
Wojciech Szubartowski / Press Focus

Przed startem rundy wiosennej do pierwszej drużyny Lecha Poznań dołączył Kornel Lisman. 17-latek ma za sobą udany epizod w młodzieżowym składzie „Kolejorza”, w którym błyszczał pod względem dryblingu. Na łamach portalu prezentujemy sylwetkę nowego ofensywnego talentu klubu ze stolicy Wielkopolski.


Udostępnij na Udostępnij na

Kornel Lisman to urodzony w 2006 roku ofensywny pomocnik Lecha Poznań, którego szeregi zasilił na lutowym zgrupowaniu. Piłkarz zaczynał swoją przygodę z futbolem w juniorskiej drużynie Pogoni Szczecin w 2015 roku, a po kilku latach przeniósł się do FASE Szczecin. Tam wyróżniał się bramkostrzelnością w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów do lat 17. Między innymi dzięki temu otrzymał propozycję dołączenia do drugiego zespołu seniorskiego Lecha Poznań.

Kilka miesięcy w akademii klubu z Poznania i dwie bramki w 15 meczach wystarczyły, by Lisman trafił do głównej kadry trenera Mariusza Rumaka podczas przerwy zimowej obecnych rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Patrząc na dotychczasowe dokonania 17-latka w grze ofensywnej, można spodziewać się jego obiecującego rozwoju w Lechu.

Warunki fizyczne obrońcy, umiejętności gracza ataku

Kornel Lisman ma warunki fizyczne charakterystyczne dla stopera lub środkowego napastnika z racji nieprzeciętnego wzrostu. Mimo to przeważnie występuje na pozycji prawego pomocnika, ponieważ jedną z jego mocnych stron jest skuteczny drybling w przeprowadzaniu akcji bocznymi strefami boiska.

W związku z tym często wykorzystuje szybkość z piłką na skrzydle, aby znaleźć przestrzeń do dośrodkowania lub strzału. Jednocześnie może wygrywać pojedynki główkowe w powietrzu przy okazji stałych fragmentów gry. Czyni go to uniwersalnym zawodnikiem formacji ofensywnej, który jest w stanie poradzić sobie na wielu pozycjach, co potwierdza fakt, że w lidze juniorskiej czasami był wykorzystywany jako napastnik. Być może pod opieką sztabu szkoleniowego Lecha będzie mógł rozwinąć skrzydła w różnych rolach na boisku.

Zbigniew Zakrzewski z Akademii Lecha Poznań tak opisywał nowo pozyskanego zawodnika, kiedy Lisman znalazł się w drugim zespole „Kolejorza”: – Kornel to bardzo ciekawy zawodnik, który wzbudził nasze zainteresowanie nie tylko świetnymi indywidualnymi statystykami, a nawet bardziej niecodzienną charakterystyką na pozycji skrzydłowego. Jest dynamicznym graczem, który nie ma problemów z wygrywaniem pojedynków z przeciwnikiem, a ponadto jego mocną stronę stanowi element finalizacji.

W nawiązaniu do lutowego zgrupowania Lecha w Turcji sam 17-latek podkreślał, że nie odstaje pod względem szybkości, dryblingu i odwagi od pozostałych piłkarzy klubu z Poznania. Ponadto wspominał o aspektach gry, które w jego przypadku wymagają dopracowania: – Jeśli chodzi o cechę, której może brakować, to na pewno doświadczenie, tego się nie da oszukać. Starszy zawodnik często wie, że nawet stając naprzeciwko szybszego czy zwinniejszego rywala, może mu łatwo odebrać piłkę, wstawiając w odpowiednim momencie nogę. Powiedziałbym też, że muszę pracować nad grą w obronie, to taki element, który mocno poprawiłem od chwili przyjścia do Lecha, ale w dalszym ciągu mam na tym polu rezerwy. Wcześniej myślałem, że zawodnik ofensywny musi tylko atakować i strzelać, teraz już podchodzę do sprawy zupełnie inaczej.

Kornel Lisman na drodze do PKO BP Ekstraklasy

Urodzony w stolicy województwa zachodniopomorskiego Kornel Lisman początkowo szlifował umiejętności piłkarskie w Akademii Pogoni Szczecin. Jako 14-latek w 2020 roku trafił do FASE Szczecin, w którym przykuł uwagę Lecha, zdobywając 31 goli w sezonie 2022/2023.

Podczas reprezentowania FASE rywalizował również z drużyną juniorską „Kolejorza”, kończąc spotkanie z dwoma golami na koncie. W tej konfrontacji młody pomocnik wykorzystał „jedenastkę” oraz szansę na uderzenie z okolic pola karnego, czym uwydatnił swój potencjał.

Rozgrywki 2023/2024 Lisman rozpoczął już w barwach Lecha II Poznań, występującego w II lidze. Jak podkreślał po rundzie jesiennej trener rezerw poznańskiego klubu Artur Węska, 17-latek zaliczył na tyle udany epizod na tym szczeblu rozgrywkowym, że zrezygnowano z tymczasowego przeniesienia go do zespołu U-19.

Lisman nie musiał długo czekać, by zostać docenionym przez pierwszą drużynę Lecha, i już jesienią 2023 roku mógł wybrać się ze składem „Kolejorza” na mecz towarzyski z Wartą Poznań. Natomiast w lutym sztab szkoleniowy podjął decyzję o zaproszeniu Lismana i czterech innych zawodników młodszego zespołu na zgrupowanie poprzedzające inaugurację rundy wiosennej PKO BP Ekstraklasy. Ostatecznie ze wspomnianego grona jedynie 17-letni skrzydłowy został włączony do podstawowej kadry poznańskiego klubu.

Rywalizacja o miejsce w składzie

Zdaniem Mariusza Rumaka były gracz FASE Szczecin optymalnie wykorzystał swój czas i błyskawicznie wkomponował się w skład. W spotkaniu 20. kolejki obecnego sezonu najwyższej klasy rozgrywkowej pomiędzy Lechem a Zagłębiem Lubin Lisman znalazł się w kadrze meczowej. Nie pojawił się jednak na boisku, dlatego najbliższa szansa na debiut 17-latka przypadnie na wyjazdowy mecz z Jagiellonią.

Mimo nietuzinkowego potencjału należy również pamiętać, że młody gracz potrzebuje czasu, by na dobre zagościć w rotacji „Kolejorza”. Na konfrontację z liderem PKO BP Ekstraklasy mają wrócić ważni zawodnicy ofensywni, Alfonso Sousa i będący w formie Kristoffer Velde. Tym samym pojawienie się nowego skrzydłowego na murawie stadionu w Białymstoku stoi pod znakiem zapytania. Kontrakt Kornela Lismana obowiązuje do czerwca 2025 roku.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze