W końcu! Poznaliśmy konkrety dotyczące Wrocławskiego Centrum Sportu


Budowa Wrocławskiego Centrum Sportu nabiera kształtów – co już wiemy?

7 października 2024 W końcu! Poznaliśmy konkrety dotyczące Wrocławskiego Centrum Sportu

Kilka dni temu informowałem, że nie sposób dowiedzieć się czegokolwiek na temat budowy Wrocławskiego Centrum Sportu. Po publikacji artykułu udało mi się uzyskać kontakt do prezes Fundacji Śląska Wrocław Edyty Wieruszewskiej, która w końcu udzieliła mi wyczerpujących odpowiedzi na temat tej inwestycji. Kiedy ruszą prace? Kiedy się zakończą? Na jakie dotacje może liczyć miasto? Kto odpowiada za cały projekt?


Udostępnij na Udostępnij na

Wrocławskie Centrum Sportu

Obecnie prace skupiają się na realizacji etapu l.1, którym jest budowa zadaszonego boiska piłkarskiego (D1) wraz z budynkiem szatniowo-technicznym (D2). Kolejnym etapem, na którym obecnie się skupiono ,jest etap l.4, czyli budowa czterech pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Uzyskana została Decyzja Lokalizacji Celu Publicznego. Podpisana jest umowa przyłączeniowa z firmą Tauron, trwają także prace nad przygotowaniem kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę. Dokumentacja ta zostanie złożona w Urzędzie Miasta do końca roku 2024. Kiedy można spodziewać się startu prac? Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, to prace na Żernikach powinny ruszyć w trzecim kwartale 2025 roku. Cała inwestycja ma zostać ukończona pod koniec 2027 roku.

Na jakie dotacje od Ministerstwa Sportu może liczyć Śląsk? Do tej pory przyznano dotację w wysokości 10 mln złotych na realizację etapu l.1. Jednak w tym przypadku umowa już została podpisana i aby otrzymać te fundusze, należy spełnić kilka formalnych wymogów. Pierwszy z nich mówi o tym, że do 24 sierpnia 2025 roku należy przedstawić Ministerstwu pozwolenie na budowę. Otrzymano także dotację w wysokości 8 479 600 złotych na realizację etapu l.4. Tutaj umowy jeszcze nie podpisano. W klubie wciąż czekają, aż Ministerstwo Sportu ją dostarczy.

Wrocławskie Centrum Sportu – etap l.3

Dochodzimy teraz do trzeciej, największej dotacji, która ma pokryć koszty realizacji etapu l.3, czyli budowy infrastruktury sportowej wraz zapleczem. Wniosek wpisano na listę rezerwową z możliwością maksymalnego dofinansowania w kwocie 101 500 000 złotych. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, wynika, że ten wniosek jest pierwszy na tej liście. Jeśli któryś z etapów objętych dotacją nie zostanie zrealizowany na czas, istnieje możliwość wnioskowania o zmianę daty zakończenia zadania inwestycyjnego wraz z przedstawieniem zaktualizowanego harmonogramu.

Kto odpowiada za projekt Centrum?

Na koniec zapytałem jeszcze o to, kto odpowiada za cały projekt – zarówno pod kątem zarządzania nim, jak i faktyczne projektowanie całego kompleksu. Okazuje się, że zgodnie z umową zawartą 6 grudnia 2021 roku pomiędzy WKS Śląsk Wrocław SA a Fundacją WKS Śląsk Wrocław inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem obu podmiotów. Po zakończeniu umowy z firmą projektową YOON Group prawa autorskie do projektu zostały przekazane do WKS Śląsk Wrocław SA. Niedługo dołączą też dwie inne jednostki.

W jakim celu? – By ułatwić i przyspieszyć realizację prac, do projektu w najbliższych dniach dołączą jednostki, które mają doświadczenie w budowie obiektów sportowych i infrastrukturalnych. Będą to Młodzieżowe Centrum Sportu oraz Wrocławskie Inwestycje. MCS będzie prowadzić formalne działania, natomiast Wrocławskie Inwestycje przeprowadzą już prace budowlane. Oczywiście jeżeli dostaniemy na to zgodę Ministerstwa, choć z nieformalnych rozmów wynika, że nie powinno być z tym problemu. Jeśli problem się pojawi, inwestycja pozostanie prowadzona przez Śląsk i Fundację. Wolimy jednak, by przeprowadziły ją spółki, które mają doświadczenie inwestycyjne (inwestycje sportowe – MCS, inwestycje infrastrukturalne – Wrocławskie Inwestycje).

– Bo niezależnie od obiektów sportowych konieczne jest też zbudowanie ulic dojazdowych do obiektu. Ważne jest także przeprowadzenie prac związanych z zakopaniem naziemnej obecnie linii wysokiego napięcia biegnącej przez tereny, na których powstanie przyszły „piłkarski balon”. To koszty około 30-40 mln zł, na które nie ma dotacji. Pokryje je miasto Wrocław – powiedziała mi prezes Fundacji Śląska Wrocław Edyta Wieruszewska.Inwestycję prowadzą obecnie klub WKS Śląsk Wrocław i Fundacja WKS Śląsk Wrocław. Takie były wymogi formalne, by inwestycja zdobyła dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Według konkursu dotacyjnego beneficjentem jest Fundacja, którą finansuje WKS Śląsk Wrocła – dodaje prezes Wieruszewska. Wszystko zatem wskazuje na to, że projekt budowy Wrocławskiego Centrum Sportu martwy nie jest, a jedynie postępuje bardzo powoli.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze