Weekend Polaków za granicą

Polacy występujący po za granicami naszego kraju radzili sobie w minionych meczach z różnym skutkiem. Najlepiej spisywali się Łukasz Sosin i Ireneusz Jeleń. Co ciekawe są to zawodnicy, którzy jak na razie sukcesywnie nie są powoływani na spotkania reprezentacyjne.

Za to nasz etatowy kadrowicz Euzebiusz Smolarek nie ma powodów do zadowolenia. Ebi pewnie doskonale pamięta swój poprzedni sezon i nie udany występ na ME, którym zawiódł nas wszystkich. W letnim okresie przeprowadził się do Boltonu i miało być lepiej. Miało… Piłkarz w zeszłym tygodniu zagrał 56 minut z Arsenalem, później musiał zejść bo był bezproduktywny. Kolejny mecz Bolton rozgrywał w tą sobotę z Manchesterem United. Polak wszedł na boisko w 74 minucie i ponownie nic szczególnego nie pokazał.

Tomasz Kuszczak nie wystąpił w tym meczu. Powodem absencji jest kontuzja, ale czy młody bramkarz United, ma w ogóle szanse na zdetronizowanie doświadczonego Edwina Van Der Sara? Ten sezon, miał być dla Tomka inny. Podpisał nowy kontrakt, występować miał częściej. Niestety zaczyna być tak samo.

Inny bramkarz naszej kadry Artur Boruc zaliczył przyzwoity występ. Jego Celtic wygrał z Aberdeen 3:2. Przy utracie żadnej z bramek nie można winić Artura. Polak został ukarany w tym meczu żółtym kartonikiem, ale to było już pod koniec mecz za wyraźną „grę na czas”

We Francji chwalony jest Ireneusz Jeleń. Auxerre wygrało 3:0 z Le Havre. Polak wpisał się na listę strzelców w 49 minucie, a grał prze 77 minut spotkania. Na ostatnie 120 sekund w tym meczu został wprowadzony Dariusz Dudka.

Dobre wieści nadchodziły z Niemiec. Kuba Błaszczykowski ponownie znalazł się w wyjściowym w składzie Borussii Dortmund. Jego klub pokonał na własnym stadionie VFB Stuttgart 3:0 w meczu 6. kolejki niemieckiej Bundesligi. Błaszczykowski popisał się kilkoma świetnymi rajdami, a po jednym w 36 minucie był bliski strzelenia bramki. Trener Dortmundu po ostatnich kilku spotkaniach widzi w Kubie nawet gwiazdę Bundesligi!

Na razie nie wiemy jak spisze się wiecznie nie powoływany na mecze kadry – Artur Wichniarek. Arminia Bielefeld zaczyna mecz dziś o 17. Spodziewamy się kolejnego dobrego występu. Chciałoby się w podobnym tonie mówić o Jacku Krzynówku. Jednak nasz utalentowany zawodnik nie ma szans na występy w Wolfsburgu. Nadchodzący mecz, także rozpoczynający się o 17 na pewno tego nie zmieni. Miejmy nadzieje, że uda mu się wyjechać do Kataru, gdzie zainteresowanie nim wykazują właściciele jednego z klubów tamtejszej ligi. Jak historia z Jackiem Bąkiem pokazuje kadra dla Krzynówka z odległego Kataru wcale nie byłaby zamknięta.

Wciąż w dobrej dyspozycji jest Łukasz Sosin. W meczu pomiędzy Anorthosisem Famagusta, a AEL Limassol Polak strzelił swoją trzecią bramkę w tym sezonie. Famagusta wygrała swój mecz 2:0.

W piątek dobry występ w barwach Aalborga zaliczył Marek Saganowski. Polak strzelił jedną bramkę w pucharze Danii. Jego strzał w padł do siatki w 85 minucie, czym wyrównał wynik meczu. Aalborg po dogrywce wygrało 3:2.

Jednak czy warto cieszyć się z bramek strzelanych przez naszych kadrowiczów w meczach, gdzie poziom gry jest często słabszy niż w lidze polskiej?