Transfery z 2. ligi. Kto pożegnał się z trzecim poziomem rozgrywkowym?


Dla wielu z tych piłkarzy 2. liga okazała się już za ciasna. Kto opuścił jej szeregi?

22 lutego 2022 Transfery z 2. ligi. Kto pożegnał się z trzecim poziomem rozgrywkowym?
Piotr Matusewicz / PressFocus

W 2. lidze każdej rundy pojawiają się zawodnicy, którzy udowadniają swoją wartość. Szybko zatem staje się jasne, że trzeci poziom rozgrywkowy to dla nich próg, który już dawno przeskoczyli. Kto z piłkarzy przeniósł się do wyższych klas rozgrywkowych? Są też też tacy, którzy opuścili Polskę bądź szczebel centralny. Weźmy zatem na tapet transfery z 2. ligi!


Udostępnij na Udostępnij na

Zimą eWinner 2. Liga zyskała wielu ciekawych piłkarzy, o czym pisaliśmy TUTAJ. W dużej mierze będą mieć za zadanie zastąpić tych, którzy w przerwie ligowej postanowili zmienić otoczenie. Jakub Kosecki, Szymon Lewicki czy Jakub Apolinarski spróbują nadać 2. lidze nowej jakości. A kogo przyjdzie im zastąpić?

Transfery z 2. ligi – lider traci

Przeskok o dwie ligi, wprost do PKO Ekstraklasy, czeka kilku utalentowanych młodzieżowców. Największym hitem i transferem z 2. ligi wydaje się przejście Ramila Mustafajewa do Legii Warszawa. 18-letni Rosjanin, który w Stali Rzeszów spędził 2,5 roku, podpisał z mistrzem Polski kontrakt do 30 czerwca 2025 roku. Boczny obrońca w obecnych rozgrywkach wystąpił w trzynastu meczach, w których zdobył trzy bramki. Urodzony w Machaczkale piłkarz wychował się w Warszawie, gdzie reprezentował barwy stołecznego Talentu czy GKP Targówek. Jak sam podkreślił po podpisaniu kontraktu, gra przy Łazienkowskiej była jego marzeniem. Mustafajew nadal stara się o polski paszport, wobec czego nie może występować jako młodzieżowiec w prawnym znaczeniu tego określenia.

Lider eWinner 2. ligi stracił także Dawida Olejarkę. 20-letni pomocnik, który jesienią rozegrał dziewiętnaście spotkań w barwach Stali, wiosnę spędzi na wypożyczeniu w Radomiaku Radom. Umowa zawiera opcję wykupu zawodnika przez klub z Mazowsza. W pierwszych meczach rundy wiosennej Olejarka nie zdołał zadebiutować w drużynie Dariusza Banasika.

Młodzieżowcy atakują

Jednak transfery duetu ze Stali Rzeszów to niejedyne rozwojowe ruchy młodzieżowców w tym okienku. Do PKO Ekstraklasy przeniósł się młodzieżowy reprezentant Polski, Tomasz Neugebauer. 18-latek jesienią stanowił jeden z podstawowych wyborów trenera Ruchu Chorzów, Jarosława Skrobacza. Dobra gra została dostrzeżona przez działaczy Lechii Gdańsk, z którą podpisał 3,5 letni kontrakt. Natomiast Pogoń Szczecin skróciła wypożyczenie do imienniczki z Siedlec Bartosza Klebaniuka. 19-letni golkiper wystąpił w piętnastu spotkaniach eWinner 2. ligi. Teraz czeka go trudna rywalizacja o miejsce w składzie z Dante Stipicą i Jakubem Bursztynem. Wydaje się zatem, że włączenie do pierwszego składu „Portowców” będzie tylko nagrodą, a sam piłkarz występować ma w rezerwach.

Natomiast do Fortuna 1. ligi przeniósł się Klaudiusz Krasa. 20-latek, który w przeszłości występował dla Huraganu Morąg, Legii Warszawa, a od 2018 roku Olimpii Elbląg, podpisał umowę z Resovią. Defensywny pomocnik mimo młodego wieku zdołał już uzbierać 78 występów na trzecim szczeblu rozgrywkowym! Zimą wykonał kolejny krok w swojej profesjonalnej karierze i od teraz będziemy go obserwować na zapleczu ekstraklasy.

Obrona GKS-u w rozsypce

O jeden szczebel w górę przeniósł się także inny piłkarz o statusie młodzieżowca. Kewin Komar latem zadebiutował w seniorskim futbolu w barwach GKS-u Bełchatów i doczekał się łącznie czternastu występów ligowych oraz jednego w ramach Pucharu Polski. 18-letni wychowanek bełchatowskiego klubu odmówił podpisania wygasającej latem 2022 roku umowy i już zimą przeniósł się do Puszczy Niepołomice. Mierzący 193 centymetry wzrostu nastolatek z nowym klubem związał się trzyletnim kontraktem.

Na Słowację postanowił za to powrócić lider defensywy spadkowicza z Bełchatowa. Martin Klabnik nad Wisłą spędził 4,5 roku, w trakcie których reprezentował barwy Radomiaka Radom, Chojniczanki oraz wspomnianego GKS-u Bełchatów. Jesienią wystąpił we wszystkich spotkaniach ligowych od deski do deski (jako jedyny obcokrajowiec!), a także popisał się dwoma niezwykłej urody bramkami z rzutów wolnych. Zimą 30-letni Słowak postanowił jednak powrócić do ojczyzny i związał się z FK Pohronie Ziar nad Hronom/Dolna Zdana, które występuje w tamtejszej ekstraklasie.

Hafez w Polkowicach, Radzewicz w Odrze

23-letni Egipcjanin w Hutniku Kraków spędził zaledwie dwa lata. 50 spotkań i sześć bramek sprawiły, że zimą zainteresował się nim beniaminek Fortuna 1. Ligi, Górnik Polkowice. Po udanych testach piłkarz z Czarnego Lądu został wypożyczony do pierwszoligowca z opcją wykupu. Na zmianę klubu zdecydował się także były już zawodnik (a przez chwilę pierwszy trener) KKS-u Kalisz, Marcin Radzewicz. Doświadczony piłkarz, który w tym roku skończy 42 lata, wrócił do Odry Wodzisław Śląski. Jesienią wystąpił w jedenastu spotkaniach, a łącznie w zespole z Kalisza grał przez 3,5 roku. Radzewicz w przeszłości bronił barw między innymi Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, Polonii Bytom, Arki Gdynia. Teraz swoim doświadczeniem pomagać będzie dziewiątemu zespołowi trzeciej grupy 3. ligi.

Po dwóch i pół roku w barwach Znicza Pruszków szczebel centralny postanowił opuścić słowacki defensor, Peter Drobnak. 29-latek ponownie będzie występować w Watrze Białka Tatrzańska.

To tylko niektóre transfery piłkarzy, którzy zimą opuścili 2. ligę. Kogo z nich będzie brakować najbardziej? Za kogo szkoleniowcy znaleźli najlepsze zastępstwo? Najbliższe kolejki pomogą nam znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze