Transfery w 3. lidze: podsumowanie transferów 2024, cz. 2


Trzecioligowcy kontynuują pracę przed rundą wiosenną i szukają wzmocnień

30 stycznia 2024 Transfery w 3. lidze: podsumowanie transferów 2024, cz. 2
Zbigniew Harazim/zbyszkofoto.pl

Przygotowania do startu rundy wiosennej na czwartym szczeblu rozgrywkowym wkraczają w decydującą fazę. Do startu gry w 3. lidze pozostał miesiąc, a sztaby wszystkich drużyn pracują nad tym, by jak najlepiej przygotować swoje zespoły do rozgrywek. Czuwają również prezesi i dyrektorzy sportowi, którzy sprawili, że transfery w 3. lidze potrafią zaskoczyć!


Udostępnij na Udostępnij na

W pierwszej części naszego zimowego mini-cyklu, w którym poruszamy temat transferów w 3. lidze, podsumowaliśmy pierwsze dwa tygodnie roku. O transferach z tego okresu przeczytacie tutaj. Teraz nadszedł czas na podsumowanie kolejnych ruchów do oraz z klubów na czwartym szczeblu rozgrywkowym. Kto się wzmacnia, a kto stracił ważne ogniwa?

Transfery w 3. lidze: grupa pierwsza

W grupie zrzeszającej kluby z województwa mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wzmacniają się głównie drużyny z dolnej części tabeli. Na górze zaś panuje względny spokój. Rezerwy Legii Warszawa zakontraktowały 26-letniego napastnika Macieja Radaszkiewicza, który do listopada był graczem ŁKS-u Łomża. Trzeci w tabeli GKS Bełchatów podpisał kontrakt z 20-letnim pomocnikiem Mateuszem Malcem, który jesienią zagrał w czterech meczach drugoligowej Skry Częstochowa.

Ciekawych wzmocnień dokonała szósta w tabeli Lechia Tomaszów Mazowiecki. Sztab zespołu z województwa łódzkiego wzmocnił Michał Adamczewski. 44-latek to trener przygotowania motorycznego, w przeszłości związany m.in. z Miedzią Legnica, Lechią Gdańsk, Koroną Kielce, Wisłą Kraków czy Jagiellonią Białystok. Natomiast na boisku zobaczymy Grzegorza Płatka, który przeniósł się z Podhala Nowy Targ.

Pruszków na Skierniewice zamienił za to 22-letni pomocnik Mateusz Cegiełka. Mający 72 występy na poziomie 1., 2. oraz 3. ligi pomocnik wzmocnił drugą linię tamtejszej Unii. Natomiast 30-letni bramkarz Michał Leszczyński, który również ma za sobą grę na szczeblu centralnym (Stomil Olsztyn, Wisła Puławy, Radunia Stężyca) podpisał kontrakt z GKS-em Wikielec.

Z 3. ligi do ukraińskiej ekstraklasy?

W treningach Broni Radom nie bierze udziału Piotr Owczarek. 21-letni pomocnik został zaproszony na testy przez ukraińską Worskłę Połtawa, która przebywa na obozie w Turcji. Jesienią były gracz Olimpii Grudziądz zagrał w 15 meczach, w których zdobył jedną bramkę. Urodzony 1 października 2002 roku zawodnik piłkarskie szlify zbierał w Legii Warszawa i Escoli Varsovie. W 2020 roku przeniósł się do Rakowa Częstochowa, gdzie spędził jeden sezon. Równie krótko trwały jego przygody z Pogonią Grodzisk Mazowiecki i Olimpią Grudziądz. Takie testy z pewnością są zaskoczeniem, lecz pokazują, że dobrymi występami w 3. lidze można zaistnieć również za granicą.

Aktywni w Legionowie i Łomży

Niezwykle aktywne na rynku transferowym są dwa kluby grupy pierwszej, które zimę spędzają w strefie spadkowej. Legionovia Legionowo postawiła na zagranicznych piłkarzy. Kontrakty z klubem podpisali znani nad Wisłą 32-letni stoper Donatas Nakrošius oraz 19-letni grecki napastnik Dimitros Kalamvokis, który ostatnio występował w Siarce Tarnobrzeg. Natomiast w linii pomocy zobaczymy innego Litwina, Emila Andriuskevicia, który jest reprezentantem kraju do lat 19. To nie koniec wzmocnień „Novii”. Nowym nabytkiem klubu został również 19-letni Joseph Arumala. Gracz z Nigerii może grać na obu skrzydłach, a także jako cofnięty napastnik.

Równie ciekawie wyglądają dalsze transfery ŁKS-u Łomża. Beniaminka 3. ligi wzmocnili dwaj byli gracze Olimpii Grudziądz. Mowa o bramkarzu Adrianie Olszewskim oraz napastniku Patryku Winsztalu. Łomżanie skorzystali również z problemów Podhala Nowy Targ, podpisując umowy z dwójką byłych zawodników tego klubu. Wiosną za zdobywanie bramek dla ŁKS-u ma odpowiadać Hubert Antkowiak, a dogrywać mu piłki ma Filip Karmański. Czy te ruchy transferowe sprawią, że Legionovia i ŁKS utrzymają się w 3. lidze?

Transfery w 3. lidze: grupa druga

W grupie drugiej panuje większy spokój transferowy. Świt Skolwin oraz Zawisza Bydgoszcz porozumiały się w sprawie wcześniejszych przenosin Macieja Koziary do Świtu. Lidera tej grupy wzmocnił również Krzysztof Ropski. 27-letni napastnik występował ostatnio w drugoligowej Polonii Bytom.

Natomiast Zawisza Bydgoszcz wzmocnień poszukała w Siedlcach. Walczący o powrót na szczebel centralny klub wzmocnili Paweł Łydkowski oraz Kamil Włodyka. Pierwszy z nich to 24-letni stoper, który oprócz Pogoni występował również dla KKS-u Kalisz. Natomiast Włodyka to zawodnik, który zaistniał w ekstraklasie. Zagrał w niej 37 razy, a także wywalczył brązowy medal wraz z Ruchem Chorzów.

Swoich piłkarzy straciła za to Flota Świnoujście. Z klubem pożegnali się Davis Boateng, Krystian Peda (Wybrzeże Rewalskie Rewal) oraz Krzysztof Bątkowski (Sv Siedenbollentin). Sokół Kleczew wypożyczył za to mającego za sobą debiut w PKO BP Ekstraklasie Jakuba Wejmana. Urodzony w 2005 roku lewy obrońca bądź pomocnik przychodzi z Warty Poznań. Duży ruch zapanował na linii Stolem Gniewino – Wikęd Luzino. Do beniaminka z Luzina przenieśli się Mateusz Wachowiak, Wiktor Patrzykąt oraz Marcin Staniszewski. Stolem wypożyczył za to z Legii Warszawa 18-letniego pomocnika Fryderyka Misztala.

Ciekawego transferu dokonała także Unia Solec Kujawski. Nowym graczem tego klubu został Andrew Szapowalow. Jego mama jest Jamajką, a ojciec to Polak pochodzenia ukraińskiego. 20-letni pomocnik spędził ostatnie lata w Kanadzie, a Unia będzie jego pierwszym klubem na Starym Kontynencie.

Transfery w 3. lidze: grupa trzecia

Na południu Polski panuje jeszcze większy spokój niż na północy. Lider tej grupy – Rekord Bielsko-Biała – wzmocnił swoją linię defensywną. Półroczny kontrakt z klubem podpisał 30-letni Krystian Wrona, który ostatnie 2,5 roku spędził w Stali Rzeszów. Ze szczebla centralnego zejść postanowił również Dominik Budzik. 27-letni prawy obrońca został wypożyczony z Polonii Bytom do Pniówka Pawłowice Śląskie. Na podobny ruch zdecydował się były już zawodnik Olimpii Grudziądz. 22-letni Sebastian Olszewski wzmocnił Stilon Gorzów Wielkopolski.

Na kolejny krok w swojej karierze zdecydował się Jakub Kuczera. Zawodnik, który błyszczał w barwach ROW-u Rybnik na Spodek Cup 2024, został nowym napastnikiem Unii Turza Śląska. 20-latek ma na swoim koncie 22 występy w 2. lidze oraz 54 spotkania w 3. lidze, gdzie zdobył 20 goli. W swoim piłkarskim CV ma takie kluby, jak: Garbarnia Kraków, Odra Wodzisław Śląski czy Polonia Bytom. Jesienią trafiał osiem razy do bramki rywali.

Swojego napastnika straciła za to Warta Gorzów Wielkopolski. Po zaledwie półrocznym pobycie w klubie kontrakt rozwiązał Kamil Walków. 29-latek jesienią strzelił 4 bramki w czternastu występach.

Transfery w 3. lidze: grupa czwarta

Wieczysta Kraków dokonywała już hitowych transferów i również w trwającym okienku kontynuuje swoją taktykę. Linię pomocy – już i tak bogatą – wzmocnili dwaj gracze, którzy jesienią biegali po… murawach PKO BP Ekstraklasy. Michał Trąbka to 26-letni pomocnik, za którego trzecioligowiec miał zapłacić Stali Mielec 1,5 miliona złotych! Były zawodnik m.in. ŁKS-u Łódź jesienią zagrał w 18 meczach, w których zdobył jedną bramkę. Drugim nowym pomocnikiem zespołu Sławomira Peszki został Tomasz Swędrowski. Jeden z najlepszych zawodników Ruchu Chorzów minionej jesieni zdobył 4 gole w 19 meczach. Ruchy te wywołały wiele kontrowersji. Jednak spójrzmy na sprawę realnie. Czy ktoś z nas odmówiłby takiej podwyżce, jaką obaj gracze otrzymają w Krakowie?

W wyścigu wzmocnień aktywna pozostaje także Avia Świdnik, czyli bezpośredni konkurent Wieczystej w walce o awans. Do drużyny prowadzonej przez Łukasza Mierzejewskiego dołączył Eryk Galara. Urodzony w 2000 roku pomocnik ostatnie pół roku spędził w Sandecji Nowy Sącz, dla której zagrał 11 razy.

Ruch w Białej Podlaskiej i Krośnie

Dwóch transferów do klubu w ostatnich tygodniach dokonało Podlasie Biała Podlaska. Linię obrony wzmocnił 25-letni Sebastian Krawczyk z Pogoni Siedlce, a za zdobywanie goli odpowiadać ma Ezana Kahsay. 29-letni napastnik w Polsce występował już m.in. dla Motoru Lublin, Bałtyku Gdynia czy Chełmianki Chełm. W barwach tej ostatniej w sezonie 2021/2022 zdobył 16 goli. Natomiast Wiślanie Jaśkowice to nowy klub wychowanka Cracovii Roberta Ożóga. 24-letni pomocnik ma za sobą debiut w ekstraklasie.

Duży ruch panuje również w ostatniej drużynie tej grupy. Karpaty Krosno wzmocnili już ukraiński napastnik Dmytro Sula oraz trzech młodych zawodników.  18-letni Jakub Wlaźlik gra w ataku, a ostatnio reprezentował barwy Wisły Puławy.  Rywalizację w bramkę wzmocnił 20-letni Dominik Pasterczyk, linię pomocy 19-letni Mikołaj Nasalski z rezerw Motou Lublin. Czy te ruchy pozwolą Karpatom zakończyć sezon na bezpiecznym miejscu?

***

Do startu rozgrywek 3. ligi pozostał miesiąc. W pierwszy weekend marca piłkarze siedemdziesięciu dwóch drużyn ponownie wybiegną na murawę, by powalczyć o ligowe punkty. Obecnie sztaby szkoleniowe testują i obserwują obecnych zawodników, a także kandydatów do gry w swoich drużynach. Która z ekip potrzebuje waszym zdaniem wzmocnień? Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze