Szwajcarzy nie musieli nawet grać w eliminacjach, aby dostać się do finałów Mistrzostw Europy, bowiem jako współgospodarz, mieli zapewniony udział w imprezie, którą zorganizują wraz z Austrią. Szwajcaria jest kraje wielce zasłużonym dla piłki nożnej. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam znajdują się siedziby FIFA i UEFA.
Szwajcaria należy do obu federacji od samego początku ich istnienia. Co więcej, prezydentem Światowej Federacji Piłkarskiej jest Szwajcar, Sepp Blatter. Najbliższe Euro będzie drugą wielką imprezą organizowaną właśnie przez Szwajcarię. Pierwszym turniejem były Mistrzostwa Świata w 1954r., gdzie złoto wywalczyła reprezentacja RFN w finale pokonując Węgry 3:2.
Helweci po raz pierwszy pojawili się na Mistrzostwach Europy w 1996r. w Anglii. Trafili wówczas do grupy z gospodarzami turnieju. Debiut nie okazał się dla nich najlepszy, gdyż odpadli już po fazie grupowej. W 2000r. nie udało im się zakwalifikować do finałów, lecz na następnej imprezie już zagościli. Również i tym razem szczęście się do nich nie uśmiechnęło, bo grupowym rywalem byli po raz kolejny Anglicy. Podobnie, jak przed ośmiu laty, Szwajcarzy zdobyli zaledwie punkt, co nie pozwoliło im na awans do dalszej fazy rozgrywek.
Teraz wydaje się, że Szwajcarzy dysponują znacznie lepszym zespołem. Wielu zawodników gra w bardzo dobrym europejskich klubach. Kadra Helwetów składa się głównie z młodych piłkarzy, którzy swoje reprezentacyjne kroki stawiali u Jakoba Kuhna już w młodszych drużynach narodowych. Sam Kobi wielokrotnie podkreślał, że jego praca z młodzieżą będzie widoczna właśnie na zbliżających się mistrzostwach. Sporym atutem „Nati” jest defensywa. W bramce stoi solidny i niezwykle doświadczony Pascal Zuberbuhler. Dostępu do jego twierdzy strzegą m.in. Phillipe Senderos z Arsenalu Londyn, Phillip Degen z Borussi Dortmund, Ludovic Magnin z VFB Stuttgart, a także Christoph Spycher, Patric Mueller, czy Stephan Lichtsteiner. Włoskie catenaccio pochodzi od szwajcarskiego systemu gry, który jest oparty na twardej obronie. Nic więc dziwnego, że właśnie linia defensywna jest uznawana za mocną stronę Helwetów. Jednak ofensywa wcale nie odbiega od obrony. Niecodzienne talenty Tranquillo Barnetty (Bayer Leverkusen) i Johana Vonlanthena (Red Bull Salzburg) wspierać będą piłkarze z niemniejszymi umiejętnościami – Gelson Fernandes, Hakan Yakin, Ricardo Cabanas i Daniel Gygax. Zawodnikiem mającym za zadanie wykańczać akcje całego zespołu jest gwiazda drużyny, Alexander Frei.
Dla Szwajcarów sporą motywacją jest z pewnością chęć dobrego zaprezentowania się przed własną publicznością. Poprzednie występy na Euro nie układały się dla nich zbyt dobrze, co również powinno pozytywnie wpłynąć na motywacje zespołu. Szwajcarzy nie wyobrażają sobie, aby mogła powtórzyć się sytuacja z lat 1996 i 2004, kiedy to nie udało im się wyjść z grupy. Aktualny skład i szkoleniowiec mogą doprowadzić Helwetów do sukcesu. Jednak niezależnie od wyniku, na stanowisku selekcjonera kadry narodowej, Jakoba Kuhna zastąpi Ottmar Hitzfeld.
Federacja piłkarska
Data założenia związku: 1895
Data wstąpienia do FIFA: 1904
Adres strony www: www.football.ch
Obecny przewodniczący: Ralph Zloczower
Obecny mistrz kraju: FC Zurich
Obecna pozycja w rankingu FIFA: 46
Kod FIFA kraju: SUI
Informacje o kraju
Powierzchnia: 41 290 km2
Ludność: 7 489 370
Nazwa oficjalna kraju: Schweizerische Eidgenossenschaft
Stolica: Berno
Większe miasta: Berno, Genewa
Waluta: euro
Domena internetowa: .ch
Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski