Stal Stalowa Wola górą w starciu beniaminków 2. ligi

Zarówno „Stalówka”, jak i Polonia Bytom nie radzą sobie na szczeblu centralnym zbyt dobrze

24 września 2023 Stal Stalowa Wola górą w starciu beniaminków 2. ligi

Stal Stalowa Wola oraz Polonia Bytom to nowe marki w tegorocznych rozgrywkach 2. ligi. Beniaminkowie szczebla centralnego o początku rozgrywek chcieliby jednak jak najszybciej zapomnieć. Obie ekipy znajdują się w strefie spadkowej, a dobre mecze stanowią mniejszość w ich dorobku. Jak wypadli w spotkaniu pomiędzy sobą?

Ubiegłosezonowe występy Stali i Polonii na poziomie 3. ligi zostały nagrodzone wygraniem rozgrywek i awansem na szczebel centralny. Dla obu ekip jest to powrót do 2. ligi, choć droga do niej była dla nich zgoła odmienna. Trzeci poziom rozgrywkowy wielokrotnie pokazywał, że może być niezwykle przyjazny dla nowych klubów. Niestety dla kibiców z Bytomia i Stalowej Woli, ich ulubieńcy spisują się przeciętnie i plasują się w dolnej części tabeli.

Problemy pod bramką rywali

Tylko Sandecja Nowy Sącz zdobyła mniej bramek w lidze od Polonii Bytom. Podopieczni Adama Burka mają widoczny problem z finalizowaniem swoich akcji. W klasyfikacji strzelców figuruje jedynie trzech graczy śląskiego klubu: Dawid Wolny (trzy gole), Tomasz Gajda (dwa gole) i Krzysztof Ropski (jeden gol). W Stalowej Woli zabrakło tego pierwszego, pauzuje bowiem za czerwoną kartkę, którą zobaczył w meczu z Wisłą Puławy. Podobny problem dotyczy zawodników Ireneusza Pietrzykowskiego. Przed meczem z Polonią Adam Imiela, Lucjan Klisiewicz, Jakub Kowalski i Piotr Rogala dwukrotnie wpisywali się na listę strzelców. Co ciekawe, Kowalski w 10. kolejce pauzuje za nadmiar żółtych kartek. Brak dwóch strzelców – po jednym po każdej stronie – zwiastował, że kibice wielu goli mogą w tym meczu nie zobaczyć.

Bezdomna Polonia Bytom

Oprócz problemów sportowych ważnym aspektem wpływającym na grę Polonii Bytom był brak własnego obiektu. Jasne było, że Polonia zagra na nowo wybudowanym stadionie, lecz początek sezonu spędzi, jeżdżąc po Polsce. Po dziesięciu kolejkach zespół Adama Burka ma na swoim koncie zaledwie dwa mecze domowe, w których zdobył cztery „oczka”.

Natomiast z licznych delegacji bytomianie wrócili z kompletem punktów tylko raz – w meczu 1. kolejki ograli rewelację poprzedniego sezonu, Kotwicę Kołobrzeg (1:0). W tym roku 2. liga zawita do Bytomia jeszcze siedmiokrotnie i między innymi w tym włodarze beniaminka mogą upatrywać szans na poprawę sytuacji w tabeli. Wszak Polonia potrafi grać ciekawy futbol, a współpraca Dawida Wolnego, Filipa Żagla i Tomasza Gajdy pod bramką rywala cieszy oko. Mimo wszystko brakuje najważniejszego – bramek, które przełożą się na konkretną zdobycz punktową i wywindowanie klubu w górę tabeli. W ostatnich trzech kolejkach Polonia nie przegrała, a mimo to plasuje się w strefie spadkowej 2. ligi.

Stal Stalowa Wola wciąż testuje

Przed tygodniem podopieczni trenera Pietrzykowskiego przegrali z Sandecją Nowy Sącz 0:2. Przeprowadzili więcej ataków i oddali więcej strzałów od rywali, lecz ich skuteczność i celność pozostawiała wiele do życzenia. Wobec tego opiekun beniaminka poszukuje optymalnego ustawienia i ani razu nie wystawił identycznej jedenastki jak w kolejce poprzedzającej dany mecz! Pewne miejsce w bramce ma Mikołaj Smyłek, ważną rolę odgrywają także Jakub Kowalski, Piotr Rogala czy Dominik Kościelniak. Duża wymienność jest za to w ofensywie. Jej liderem ma być sprowadzony z Puszczy Niepołomice Lucjan Klisiewicz, lecz od 1. minuty grywają także Adami Imiela, Kacper Chełmecki czy Kōsei Iwao, który ostatnio jednak spadł w rankingu napastników.

Swój najlepszy mecz Stal Stalowa Wola rozegrała w 5. kolejce, kiedy to beniaminek pewnie pokonał spadkowicza. Chojniczanka Chojnice została rozgromiona na boisku rywala. Na pięć bramek Stali odpowiedziała jedynie dwoma trafieniami. W pozostałych starciach Stal nie poradziła sobie tak dobrze, a trener wciąż poszukuje recepty na poprawę wyników stalowowolan.

Mecz dla koneserów

Przejdźmy jednak do pojedynku 10. kolejki, w której do Stalowej Woli przyjechał zespół ze Śląska. Pierwsze minuty starcia Stali z Polonią zwiastowały, że czeka nas naprawdę dobre widowisko. Oba zespoły odważnie ruszyły do ataków. „Stalówka” kreowała sytuacje dzięki stałym fragmentom gry, a po stronie bytomian różnicę w grze robił Filip Żagiel. Jednak po pierwszym kwadransie tempo gry spadło, a piłkarze skupili się na walce w centralnej części boiska. To wtedy też sędzia tego spotkania pokazał kilka żółtych kartek, a murawę z powodu urazu musiał opuścił gracz gości, Dominik Konieczny. Zastąpił go Szymon Jopek, dla którego był to powrót do Stalowej Woli. 24-latek reprezentował barwy Stali Stalowa Wola w latach 2018-2022.

Przed przerwą optyczną przewagę posiadali gracze Polonii Bytom, którzy oddali groźne strzały na bramkę strzeżoną przez Mikołaja Smyłka. Najlepszą okazję miał w 30. minucie Filip Żagiel po podaniu Tomasza Gajda. Piłka minęła jednak bramkę „Stalówki”. Po drugiej stronie murawy aktywni byli Lucjan Klisiewicz i Kacper Chełmecki, lecz do szatni piłkarze schodzili z bezbramkowym remisem.

Stal Stalowa wola wygrywa

Po zmianie stron piłkarskie widowisko nie rozpieszczało widzów, a emocji na murawie było niewiele. Zmieniło się to w 57. minucie, kiedy Adrian Piekarski nieodpowiedzialnie interweniował we własnym polu karnym. Zamiast w piłkę trafił Lucjana Klisiewicza, a sędzia Karol Wójcik bez wahania wskazał na jedenasty metr od bramki. Do piłki podszedł sam poszkodowany i pewnym uderzeniem wyprowadził gospodarzy na prowadzenie.

Stracona bramka nie wpłynęła mobilizująco na przyjezdnych, którzy nie mieli pomysłu na przebicie się przez dobrze ustawioną defensywę „Stalówki”. Gdy zegar wskazywał coraz mniej czasu do zakończenia spotkania, bytomianie odważniej ruszyli ku bramce Smyłka. Piłkę meczową w 95. minucie miał Norbert Radkiewicz, lecz futbolówka po jego próbie minęła bramkę gospodarzy.

Ostatecznie Stal Stalowa Wola zgarnęła trzeci komplet punktów w czwartym domowym spotkaniu i przeskoczyła w ligowej tabeli Polonię Bytom. W następnej kolejce podopieczni Ireneusza Pietrzykowskiego zmierzą się z Olimpią Elbląg. Natomiast Polonia Bytom podejmie w roli gospodarza drużynę Stomilu Olsztyn.