Sevilla fabryką piłkarzy Barcy. Komu Katalończycy zawdzięczają najwięcej? TOP 7


O tym, że Barcelona chętnie pozyskuje piłkarzy Sevilli, wiadomo już od dawna. Pierwszy transfer na linii Sevilla – "Barca" miał miejsce 27 lat temu. Od tego momentu z drużyny „Sevillistas” do „Dumy Katalonii” bezpośrednio dołączyło siedmiu zawodników. Kto odegrał największą rolę w Barcelonie?


Udostępnij na Udostępnij na

7. Aleix Vidal (lipiec 2015 – teraz)

http://i57.tinypic.com/2ai0c9y.jpg

Źródło: Esestaticos.com

O tym piłkarzu w Barcelonie na razie nie możemy nic powiedzieć. Pomocnik trafił do „Dumy Katalonii” latem tego roku, ale z powodu zakazu transferowego nałożonego na klub pierwszy oficjalny mecz będzie mógł rozegrać dopiero w styczniu. Z zespołem nie miał okazji czynnie triumfować w żadnych rozgrywkach.

Tytuły z Sevillą: 1 Puchar Ligi Europy

Tytuły z Barceloną:

6. Ricardo Serna (grudzień 1988-1993)

Ricardo Serna
Ricardo Serna (fot. Jugadoresfcbarcelona.cat)

W wieku 18 lat rozpoczął swoją piłkarską karierę w Sevilli i sześć lat później przeniósł się do Barcelony. To kolejny piłkarz, który najlepsza lata gry spędził właśnie w Katalonii. W „Blaugranie” rozegrał 123 spotkania i zdobył dwie bramki. Najczęściej występował na środku obrony. W ostatnich latach swojego pobytu w Barcelonie nie grał już tak często w pierwszym składzie, bo powoli musiał ustępować miejsca swojemu rodakowi „Nando”, który przeszedł wtedy do „Barcy”. Serna był w zespole, kiedy Katalończycy zdobywali swój pierwszy tytuł Ligi Mistrzów, ale nie zagrał w finałowym spotkaniu. Na początku sezonu 1992/1993 przeniósł się do Deportivo La Coruna, które rozpoczynało swój wielki okres w historii klubu nazywany „Superdepor”. W sezonie 1993/1994 Deportivo zdobyło swój pierwszy ligowy tytuł.

Tytuły z Sevillą:

Tytuły z Barceloną: 2 mistrzostwa Hiszpanii, 1 Puchar Króla, 1 Puchar Europy (LM), 1 Superpuchar Europy, 2 Superpuchary Hiszpanii

5. Ivan Rakitić (lipiec 2014 – teraz)

Rakitić w Barcelonie po zaledwie jednym rozegranym sezonie mógł cieszyć się ze zdobycia potrójnej korony. Chorwat nie ma jednak w Katalonii łatwego zadania, bo do klubu przyszedł, żeby odciążyć Xaviego, a zastąpienie takiej klasy piłkarza to nie lada wyzwanie. W ubiegłym sezonie Rakitić w lidze w pierwszej jedenastce zagrał w 23 spotkaniach i strzelił pięć bramek. Osiem razy asystował też przy golach kolegów z zespołu. W Lidze Mistrzów popisał się dwoma trafieniami i zagrał w finale.

Tytuły z Sevillą: 1 Puchar Ligi Europy

Tytuły z Barceloną: 1 mistrzostwo Hiszpanii, 1 Puchar Ligi Mistrzów, 1 Superpuchar Europy, 1 Superpuchar Hiszpanii, 1 Puchar Króla

4. Fernando Munoz Garcia „Nando” (lipiec 1990-1992)

Nando
Nando (fot. Bdfutbol.com)

„Nando” swój najlepszy okres w karierze przeżywał właśnie w Barcelonie. Nie trafiłby jednak do tego klubu, gdyby nie jego dobra postawa w Sevilli, w której barwach debiutował w Primera Division. Wiosną 1990 roku znakomita forma bocznego obrońcy przykuła uwagę Johanna Cruyffa. Przybycie „Nando” do „Dumy Katalonii” zbiegło się w czasie z narodzinami słynnej drużyny marzeń. Z Barceloną Hiszpan świętował zdobycie pierwszego w historii klubu Pucharu Europy (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów). Katalończycy na Wembley pokonali w dogrywce Sampdorię po golu Ronalda Koemana w 112. minucie. Nando rozegrał cały mecz. Występy w Barcelonie zapewniły mu też pierwsze powołanie do reprezentacji Hiszpanii. Co ciekawe, obrońca w swojej karierze otrzymał tylko cztery czerwone kartki i wszystkie za czasów gry w „Dumie Katalonii”. Po dwóch latach w Barcelonie przeszedł do odwiecznego rywala „Barcy” – Realu Madryt.

Tytuły z Sevillą:

Tytuły z Barceloną: 2 mistrzostwa Hiszpanii, 1 Puchar Europy (LM); 1 Superpuchar Hiszpanii

3. Adriano (lipiec 2010 – teraz)

http://i60.tinypic.com/bi2hrc.jpg

Źródło: Rpp.com.pe

Tak rzadko widujemy go na boisku, że niektórzy mogli już zapomnieć, iż nadal gra w Barcelonie. Luis Enrique wciąż widzi go jednak w swojej drużynie, chociaż obrońca ma problemy z sercem. Brazylijczyk spędza obecnie swój piąty rok w Katalonii, do której trafił po czterech latach gry w Sevilli. W Barcelonie najwięcej występował w sezonie 2011/2012. Chociaż z drużyną wywalczył dwa tytuły Ligi Mistrzów, nigdy nie udało mu się zagrać w finale tych rozgrywek. Teraz w klubie odgrywa rolę wiecznego rezerwowego. Jako jeden z nielicznych może jednak poszczycić się sporą liczbą tytułów zdobytych zarówno w Sevilli, jak i Barcelonie.

Tytuły z Sevillą: 2 Puchary Króla, 1 Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy, 2 Puchary Ligi Europy

Tytuły z Barceloną: 3 mistrzostwa Hiszpanii, 3 Superpuchary Hiszpanii, 2 Puchary Króla, 2 Puchary Ligi Mistrzów, 2 Superpuchary Europy, 1 klubowe mistrzostwo świata

2. Seydou Keita (lipiec 2008-2012)

http://i61.tinypic.com/120jeb9.jpg

Źródło: Sport.es

Do „Dumy Katalonii” dołączył z Sevilli w tym samym okresie co Dani Alves. Jako pierwszy Malijczyk w historii grał w Barcelonie i był pierwszym transferem Pepa Guardioli w klubie. Keita debiutował w drużynie „Barcy” w meczu eliminacji Ligi Mistrzów przeciwko Wiśle Kraków (4:0). Pierwszy sezon w klubie zakończył z potrójną koroną i już mógł pochwalić się występem w finale Ligi Mistrzów (wygranym z Manchesterem 2:0). Keita to piłkarz z klasą, który często w rozmowach z dziennikarzami powtarzał, że nie jest zwolennikiem mówienia zbyt dużo. Swoje racje woli udowadniać na boisku.

Tytuły z Sevillą: Superpuchar Hiszpanii

Tytuły z Barceloną: 3 mistrzostwa Hiszpanii, 3 Superpuchary Hiszpanii, 2 Puchary Króla, 2 Puchary Ligi Mistrzów, 2 Superpuchary Europy, 2 klubowe mistrzostwa świata

1. Dani Alves (lipiec 2008 – teraz)

Chociaż teraz gra tego zawodnika częściej może irytować, niż cieszyć, to Dani Alves w historii swojej gry dla Barcelony osiągnął naprawdę dużo. Spośród wszystkich piłkarzy, którzy przeszli z Sevilli do „Dumy Katalonii”, to Brazylijczyk może się pochwalić największą liczbą tytułów i występów w klubie. Joan Laporta na prezentacji Alvesa powiedział, że „Barca” zakontraktowała najlepszego prawego obrońcę na świecie. Przez pierwsze lata jego gry w drużynie można rzeczywiście było pokusić się o takie stwierdzenie. Sevillę Brazylijczyk opuszczał jednak, płacząc rzewnymi łzami, bo z tym zespołem także wiele osiągnął i wiele mu zawdzięczał.

W Barcelonie na Alvesa czekały jednak jeszcze lepsze czasy. W sumie zdobył z klubem aż trzy potrójne korony i grał w dwóch finałach Ligi Mistrzów. Dla „Barcy” rozegrał w sumie 350 spotkań. Debiutował, podobnie jak Keita, w meczu eliminacji Ligi Mistrzów z Wisłą Kraków.

Tytuły z Sevillą: 2 Puchary Ligi Europy, 1 Superpuchar Europy, 1 Puchar Króla, 1 Superpuchar Hiszpanii

Tytuły z Barceloną: 5 mistrzostw Hiszpanii, 3 Puchary Króla, 4 Superpuchary Hiszpanii, 3 Puchary Ligi Mistrzów, 3 Superpuchary Europy, 2 klubowe mistrzostwa świata

[interaction id=”560e623074a791dd4b2f891a”]

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze