Rzecz o pośrednich rzutach wolnych


23 czerwca 2009 Rzecz o pośrednich rzutach wolnych

Od dawna wiadomo, że większość fanów piłki nożnej ma spore problemy, jeśli chodzi o różnicę między rzutem wolnym bezpośrednim a pośrednim. Jednak, gdy taką osobę o to zapytamy, to oczywiście odpowie nam, że zna się zarówno na piłce jak i na zasadach gry. W naszym kraju jest wielu specjalistów w dziedzinie piłki nożnej (wystarczy wyjść na ulicę), ale tak naprawdę większość z nich tylko uważa, że się zna, a w rzeczywistości ich wiedza ogranicza się jedynie do obejrzenia meczu w tv.


Udostępnij na Udostępnij na

Ale zacznijmy od początku…

Pod koniec rundy wiosennej piłkarskiego sezonu w Polsce postanowiłem wybrać się na pobliskie boisko drużyny z Klasy A (przedostatnia klasa rozgrywek w naszym kraju), aby obejrzeć  mecz, w którym w pierwszym składzie gra większość znanych mi osób z najbliższego otoczenia.

Rzut wolny bezpośredni
Rzut wolny bezpośredni (fot. ridgelysoccer.org)

Mecz, jak to mecz, raz się wygrywa, raz przegrywa. Tutaj długo utrzymywał się remis, ale w pewnym momencie rozległ się gwizdek powolnie biegającego sędziego z wielkim brzuchem. Z tego, co zdążyłem usłyszeć sędzia mówił do zawodników mniej więcej tak: – Rzut wolny pośredni, za wejście nakładką w polu. Dla mnie decyzja ta okazała się trafna, bo na własne oczy widziałem tę sytuację. Jednak najbardziej zdziwiło mnie to, co usłyszałem potem z ust jednego z przyjezdnych: – A co to za różnica czy pośredni czy bezpośredni? I tak nie będziemy strzelać na bramkę.

To właśnie zdanie sprowokowało mnie do napisania tego tekstu. Dlatego dla tych, którzy nie widzą różnicy śpieszę z wyjaśnieniem.

Rzut wolny bezpośredni

Wielu mówi na taką sytuację po prostu „rzut wolny” – jest dyktowany drużynie przeciwnej, gdy ktoś dopuszcza się faulu w polu gry, do których zalicza się m.in. celowe kopanie zawodnika, podstawianie nogi, plucie, ciągnięcie za koszulkę, skakanie na przeciwnika, popychanie itp. Dodatkowo rzut wolny bezpośredni jest dyktowany, gdy zawodnik umyślnie dotknie piłkę ręką (dostaje dodatkowo kartkę, w zależności od sytuacji, czerwoną lub żółtą).

Jeżeli do któregoś z powyższych przewinień dochodzi w polu karnym zawodnika, który się tego dopuścił, to dyktowany jest rzut karny dla ekipy przeciwnika.

Z  bezpośredniego rzutu wolnego zawodnik może od razu strzelać na bramkę przeciwnika bez konieczności dotknięcia piłki przez innego gracza. Jeżeli jednak będzie wykonywać rzut wolny bezpośredni w stronę swojej własnej bramki i piłka do niej wpadnie, to jeśli będzie to robić spoza pola karnego, zostanie podyktowany rzut rożny dla przeciwnika, jeżeli natomiast piłka wpadnie do własnej bramki po strzale z rzutu wolnego wykonywanego z własnego pola karnego, to wtedy strzał jest powtarzany.

Rzut wolny pośredni

Taka sytuacja następuje, gdy: bramkarz trzyma piłkę w rękach dłużej niż 6 sekund, zawodnik przez przypadek dotknie piłkę ręką (oczywiście poza polem karnym, inaczej jest rzut karny), golkiper weźmie piłkę w ręce drugi raz po uprzednim wypuszczeniu jej (bez podania do zawodnika), gdy bramkarz złapie piłkę w ręce po podaniu nogą od swojego zawodnika z pola. Dodatkowo sędzia ma prawo podyktować rzut wolny pośredni, gdy zawodnik drużyny przeciwnej podniesie nogę zbyt wysoko (ponad biodro przeciwnika) lub wejdzie na boisko bez zgody sędziego oraz dopuści się nakładki.

Przykładowy rzut wolny pośredni wykonywany w polu karnym:

Dodatkowo, co może wydawać się śmieszne, sędzia dyktuje rzut wolny pośredni, gdy dwóch lub więcej piłkarzy z tej samej drużyny kopie się lub dochodzi do bójki wewnątrz jednej ekipy.

Z rzutu wolnego pośredniego nie może paść gol, bramka jest zaliczona wówczas, gdy jakiś inny zawodnik dotknie ją przed wpadnięciem do bramki np. rykoszet.

Jeżeli piłka wpadnie zaraz po strzale do bramki, jest ona oczywiście niezaliczona, a sędzia nakazuje wtedy wznowienie gry przez bramkarza.

Myślę, że w ten sposób przybliżyłem trochę państwu podział miedzy rzutami wolnymi.

Komentarze
~... (gość) - 16 lat temu

Nawet jeżeli ktoś nie jest wielkim znawcą piłki
kopanej to po samych nazwach rzutów wolnych można się
domyśleć jak trzeba je wykonywać. Wystarczy tylko
trochę ruszyć głową...

~yyyyy no ja ;D (gość) - 14 lat temu

No oczywiście że można domyślić się po nazwach
, ale nie każdy wie w jakich sytuacjach dyktuje się
rzut wolny pośredni . Artykuł bardzo mi się
przydał , dziękuje . ;]

~kibic (gość) - 14 lat temu

Mam pytaniee czy jest uznany gol p rzucie pośrednim
jeśli kopnieta piłka przez zawodnika wpadnie do
bramki dotykając jedynie bramkarza

~mario (gość) - 13 lat temu

tak nawet przy dotknięciu bramkarza , bramka jest
uznana . jest nie uznana jak nikogo nie dochnie a
wpadnie

~mkopec (gość) - 13 lat temu

Piszesz, że jeśli zawodnik przez przypadek dotknie
piłkę ręką to jest rzut wolny pośredni.
Chciałbym się dowiedzieć z jakiego punktu
regulaminu to wynika

~que (gość) - 13 lat temu

"(...) Jednak najbardziej zdziwiło mnie to, co
usłyszałem potem z ust jednego z przyjezdnych: –
A co to za różnica czy pośredni czy bezpośredni?
I tak nie będziemy strzelać na bramkę.

To właśnie zdanie sprowokowało mnie do napisania
tego tekstu. Dlatego dla tych, którzy nie widzą
różnicy śpieszę z wyjaśnieniem(...)"

I co cię tak zdziwiło? Przecież jeśli nie mieli
zamiaru strzelać na bramkę to nie ma różnicy
jaki rzut wolny wykonywali.

@ mkopec
gdy przypadkowo dotknie się piłki ręką gra jest
kontynuowana - autor wymyślił sobie, że przy
przypadkowym dotknięciu piłki ręką dyktowany jest
rzut wolny.

~mijijs (gość) - 13 lat temu

Nie zawsze przy celowym dotknięciu sędzia musi
pokazać karteczkę ;)

~bloody (gość) - 13 lat temu

jezeli ręka odstaje od ciała, tj, nie przylega
ściśle do tułowia albo wzdłóż albo w "temblak"
i zmieni w jakimkolwiek stopniu tor lotu piłki (w
praktyce - dotknie jej) to jest rzut wolny. Bez
wzgledu na to czy było to celowe zagranie ręką czy
przypadkowe ciapciaku.

~Robak (gość) - 11 lat temu

niznacie sie na pilce lamusy

~bułka (gość) - 11 lat temu

lubie placki

~Ha, Gay! (gość) - 11 lat temu

Barca Mistrzem !!!

on (gość) - 11 lat temu

to wkońcu po nieumyślnym dotknięciu piłki ręką przez zawodnika jest pośredni czy bezpośredni bo jesteś niezdecydowany w tej kwesti...;p

Łukasz (gość) - 7 lat temu

Nie wiem kto pisał ten artykuł ale niech mi wytłumaczy JAKIM CUDEM PO DOTKNIĘCIU PIŁKI REKA PO ZA POLEM KARNYM JEST DYKTOWANY RZUT WOLNY POŚREDNI?!! Zagranie czy dotknięcie piłki ręka przez zawodnika jest karane rzutem wolnym lub karnym jeżeli zagranie ma miejsce w polu karnym.

Michał Krzeszowski - 7 lat temu

W 2009 roku tak było, ale do dnia dzisiejszego przepisy się pozmieniały. A artykuł jest właśnie z 2009 roku, pozdrawiam :)

Najnowsze