Ruch przypieczętował awans

26 lipca 2012 Ruch przypieczętował awans

Zawodnicy Ruchu Chorzów po raz drugi pokonali drużynę Metalurga Skopje i awansowali do III rundy eliminacji Ligi Europy. Tydzień temu w pierwszej kolejce „Niebiescy” pokonali piłkarzy ze stolicy Macedonii 3:1, a dziś na stadionie przeciwnika zwyciężyli 3:0.

Czy piłkarze Ruchu Chorzów wreszcie awansują do fazy grupowej Ligi Europy?
Czy piłkarze Ruchu Chorzów wreszcie awansują do fazy grupowej Ligi Europy? (fot. Rafał Rusek /iGol.pl)

Pogoda na pewno nie była sprzymierzeńcem piłkarzy. Termometry dziś w Skopje wskazywały aż 31 stopni Celsjusza. Co ciekawe, mecz nie był rozgrywany na stadionie klubu ze stolicy Macedonii, tylko w oddalonym o 30 km Kumanowie. Przyczyną takiego przebiegu zdarzeń było wczorajsze spotkanie w eliminacjach do Ligi Mistrzów między Vardarem Skopje a BATE Borysów. Mecz ten potraktowano bardziej prestiżowo, dlatego Ruch zmuszony był dziś grać na Milano Arenie.

Ruch zaczął z animuszem, o czym świadczy choćby to, że w ciągu pierwszych pięciu minut Gobar Straka dwa razy dośrodkowywał piłkę z rzutu rożnego. Pierwszy strzał na bramkę Pavlovica oddał Arkadiusz Piech, lecz znacznie chybił. Ofensywne nastawienie Ruchu zostało nagrodzone już w 9. minucie, po kolejnym rzucie rożnym bramkę zdobył Łukasz Janoszka, tym razem dośrodkowywał nie Straka, a Marek Zieńczuk. Piłkarze Metalurga nie zdążyli otrząsnąć się po stracie pierwszej bramki, a „Niebiescy” zadali drugi cios. Wspomniany wcześniej Straka zaskoczył Pavlovica strzałem z 40 metrów. Ruch po 15 minutach meczu prowadził już 2:0.

W drugiej części piłkarze Ruchu nieco odpuścili i to Macedończycy przejęli inicjatywę. Zawodnicy Metalurga nie potrafili jednak stworzyć sobie dogodnych sytuacji bramkowych, najgroźniejszy strzał na bramkę Peskovica oddał w 42. minucie Cvetan Curlinov. Piłkarze Ruchu mogli być zadowoleni z przebiegu pierwszej części gry, skutecznie wypunktowali rywala i ze spokojem udali się na przerwę.

Początek drugiej połowy to dalej ostrożna gra Ruchu, piłkarze z Chorzowa nie musieli się spieszyć i cierpliwie czekali na okazję do kontry. Najgroźniejszy z Macedończyków, czyli Curlinov znów przypomniał o sobie defensorom Ruchu i w 48. minucie ponownie oddał groźny strzał. Kilka minut później Peskovic wykazał się dużymi umiejętnościami, broniąc strzał Ljubomira Stevanovicia. Pomimo tego iż to piłkarze Metalurga atakowali, bramkę zdobyli ponownie „Niebiescy”. Na listę strzelców wpisał się niezawodny Arkadiusz Piech, który świetnie wykorzystał znakomite zagranie od Macieja Jankowskiego.

Ostatnie pół godziny nie przyniosło żadnych zmian, zawodnicy Metalista atakowali, lecz nie nie udało mi się zdobyć choćby honorowego trafienia. Sfrustrowany takim stanem rzeczy był bez wątpienia Goran Dragović który otrzymał czerwoną kartkę za faul na Arkadiuszu Piechu.

Ruch zdecydowanie pokonał Metalurga. Piłkarzom „Niebieskich” nie przeszkodził nawet upał panujący w stolicy Macedonii. Zawodnicy Ruchu udowodnili, iż to im należał się ten awans i ze spokojem mogą oczekiwać następnego przeciwnika w eliminacjach do Ligi Europy.