Rozsprzedany Ajax traci punkty

W pierwszym niedzielnym spotkaniu 5. kolejki Eredivisie FC Groningen zremisowało na własnym stadionie z Ajaksem Amsterdam 1:1. Gole zdobywali Lasse Schone oraz Genero Zeefuik.

162 mecze, 33 gole, trzy mistrzostwa Holandii oraz superpuchar i puchar kraju – to dorobek Christiana Eriksena w barwach klubu z Amsterdamu. Duńczyk, podobnie jak Toby Alderwireld, pożegnał się w ostatnich godzinach z Ajaksem. Frank de Boer został pozbawiany szkieletu drużyny, która i tak w ostatnich spotkaniach nie prezentuje się najlepiej.

Goście zaczęli bardzo spokojnie. Piłkarze Ajaksu zdawali sobie sprawę, że bez kilku ważnych ogniw nie będą w stanie przez cały mecz dominować. W 18. minucie Lasse Schone oddał strzał z mniej więcej 25 metrów i pokonał Bizota, dając amsterdamczykom prowadzenie. Duńczyk miał wystarczająco dużo miejsca, aby przyjąć, poprawić sobie piłkę i uderzyć na bramkę. Pierwsza połowa nie należała do najciekawszych. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, a piłkarze obydwu drużyn nie potrafili przedostać się pod bramkę swoich rywali i stworzyć sobie żadnej stuprocentowej sytuacji.

Z początkiem drugiej połowy do głosu zaczęli dochodzić piłkarze Groningen. W 55. minucie po rzucie rożnym do piłki najwyżej wyskoczył Eric Botteghin, jednak kapitalną interwencją popisał się w tej sytuacji Kenneth Vermeer. W 76. minucie gospodarze wyrównali stan rywalizacji. Po strzale głową Botteghina piłkę przed siebie wypuścił bramkarz Ajaksu, dopadł do niej Zeefuik i wpakował futbolówkę do siatki. Groningen zwietrzyło swoją szansę na zgarnięcie kompletu punktów i ruszyło do coraz śmielszych ataków. Wtedy zrobiło się miejsce dla gości na kontrataki i ostatni kwadrans toczony był w bardzo szybkim tempie. W ostatnich sekundach spotkania Filip Kostić zmarnował świetną sytuację. Po kontrataku młody Serb trafił w słupek. Ostatecznie spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem.