Już niedługo poznamy zwycięzcę 61. edycji Pucharu Polski. W wielkim finale zmierzą się dwie najlepsze obecnie drużyny w Polsce. Na Stadionie Narodowym w Warszawie zagrają Lech Poznań z Legią Warszawa. Puchar Polski odzyskuje renomę. Duża w tym rola obecnego prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, a także telewizji Polsat, która w obecnym sezonie ma prawo do przeprowadzania transmisji ze spotkań PP. Przyjrzyjmy się dokładniej rozgrywkom Pucharu Polski oraz rozgrywkom pucharowym w innych krajach.
Puchar Polski
Pierwsza edycja Pucharu Polski została rozegrana w sezonie 1925/1926. Historycznym, pierwszym zdobywcą PP została drużyna Wisły Kraków. Zespół „Białej Gwiazdy” pokonał w finale 2:1 Spartę Lwów. Kolejnego zdobywcę poznaliśmy dopiero w 1951 roku. Puchar zdobył Ruch Chorzów. Aż do sezonu 1998/1999 finał był rozgrywany w formie jednego meczu. W sezonie 1999/2000 miała miejsce reforma, zgodnie z którą finał odbywał się w formie dwumeczu. Pomysł ten nie przetrwał jednak długo. Już w sezonie 2006/2007 powrócono do poprzedniego sposobu rozstrzygania zwycięzcy. W całej historii Pucharu Polski najczęściej triumfowała drużyna Legii Warszawa. „Wojskowi” wznosili w górę puchar aż 16 razy. Legia jest bezsprzecznym liderem tej klasyfikacji. Drugi w tabeli wszech czasów Górnik Zabrze wygrał rozgrywki sześć razy. Trzeci w kolejności Lech Poznań w meczu z Legią stanie przed szansą na dogonienie „Górników”. „Wojskowi” i „Kolejorz” znaleźli się po skrajnych stronach turniejowej tabelki.
Już na początku swojej drogi do finału Lech musiał zmierzyć się z silną drużyną. W 1/16 finału drużyna z Poznania odprawiła krakowską Wisłę. 1/8 finału to zwycięstwo „Kolejorza” nad Jagiellonią Białystok. Do rozstrzygnięcia tego spotkania potrzebna była dogrywka. 1/4 finału to dwumecz ze Zniczem Pruszków, zakończony zwycięstwem lechitów 6:1. W półfinale los skojarzył drużynę Macieja Skorży z rewelacją tej edycji Pucharu Polski, Błękitnymi Stargard Szczeciński. Po przegranej w Stargardzie Szczecińskim piłkarze Skorży wyszli na rewanż na „musiku”. Ostatecznie Lech wyrównał stan dwumeczu, a po dogrywce zakończył piękną pucharową przygodę Błękitnych i zapewnił sobie prawo gry w spotkaniu finałowym.
Legia swoją przygodę z Pucharem Polskim w tym sezonie rozpoczęła od starcia ze Miedzią Legnica. „Wojskowi” poradzili sobie z pierwszoligowcem bez większych problemów. 4:0 i awans do 1/8 finału i rywalizacja z Pogonią Szczecin. „Portowcy” dzielnie walczyli z mistrzem Polski. Udało im się doprowadzić do dogrywki, w której ostatecznie Legia udowodniła swoją wyższość. Ćwierćfinał to dwumecz ze Śląskiem Wrocław. Oba spotkania zakończone wynikiem 1:1. Dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia i do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było rzutów karnych. W konkursie „jedenastek” lepiej spisali się piłkarze Heninga Berga i to oni awansowali do półfinału, w którym przyszło im zmierzyć się z Podbeskidziem Bielsko Biała. Dwumecz ten legioniści wygrali bez większych problemów. Wygrane 4:1 i 2:0 zapewniły „Królewskim” udział w finale.
Puchar Niemiec
DFB-Pokal rozgrywany jest od 1935 roku. Jego pierwszą edycję wygrał 1 FC NürNberg. Najwięcej razy po to trofeum sięgał Bayern Monachium, któremu udało się to osiągnąć aż 17 razy. Sześć razy po puchar sięgał Werder Brema. Podium uzupełnia Schalke 04 Gelsenkirchen z pięcioma triumfami na koncie. W Pucharze Niemiec mecz finałowy odbywa się na, mogącym pomieścić blisko 75 000 widzów, Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Jest to tradycją od 1895 roku. W tegorocznym finale zmierzą się drużyny Borussii Dortmund i VfL Wolfsburg. W swojej drodze do finału ekipa Juergena Kloppa odprawiła z kwitkiem: Stuttgarter, St. Pauli, Dresden, Hoffenheim i obrońcę tytułu z zeszłego sezonu, Bayern Monachium. Drużyna z miasta Volkswagena w drodze do Berlina wyeliminowała: Darmstadt, Heidenheim, RB Leipzig, Freiburg i Arminię Bielefeld. Wielki finał odbędzie się, tradycyjnie, w Berlinie 30 maja.
Puchar Włoch
Coppa Italia rozgrywana jest z przerwami od 1922 roku. W finale pierwszej
edycji zmierzyły się drużyny FC Vado i Udinese. Zwycięstwo odniosła pierwsza z nich. Następna edycja miała miejsce w 1936 roku i wygrała ją drużyna AC Torino. W 1943 roku rozgrywki przerwano ze względu na wojnę. Turniej powrócił w 1958 roku i od tamtej pory rozgrywany jest bez przerwy. Najczęściej puchar za wygranie rozgrywek wznosili w górę kapitanowie AS Roma i Juventusu, czynili to oni po dziewięć razy. Tylko dwa zwycięstwa mniej ma Inter Mediolan. Finał Pucharu Włoch od 2008 roku rozgrywany jest na Stadio Olimpico w Rzymie. Wcześniej o wyłonieniu triumfatora Coppa Italia decydowały dwumecze finałowe. W tym roku na Stadionie Olimpijskim Juventus Turyn zmierzy się z Lazio Rzym. Finał zaplanowany jest na 7 czerwca, jednak w przypadku awansu Juventusu do finału Ligi Mistrzów odbędzie się on w innym terminie.
Puchar Anglii
FA. Cup to najstarsze rozgrywki piłkarskie na świecie. Turniej rozgrywany jest od sezonu 1871/1872. Jego pierwszym zdobywcą była drużyna Wanderers F.C., która 16 marca pokonała 1:0 zespół Royal Engineers A.F.C. Od 1922 roku finał tych rozgrywek odbywa się na londyńskim Wembley. W czasie jego remontu, w latach 2001–2006, mecze finałowe rozgrywane były na Millennium Stadium w Cardiff. Pierwszy finał na nowym Wembley odbył się w 2007 roku. W spotkaniu tym Chelsea pokonała po dogrywce 1:0 Manchester United. „Czerwone Diabły” razem z Arsenalem Londyn są najczęstszym, jedenastokrotnym, zdobywcą tego trofeum. „Kanonierzy” staną w tym sezonie przed szansą na dwunaste zwycięstwo w FA Cup. 30 maja zmierzą się w finale z Aston Villą. Tegoroczna edycja była wyjątkowa. Już w czwartej rundzie z rozgrywkami pożegnały się takie drużyny, jak: Chelsea, Manchester City, Tottenham czy Southampton.
Puchar Hiszpanii
Rozgrywki te od 1976 roku znane są pod nazwą Pucharu Króla. Pierwsza edycja Pucharu Hiszpanii odbyła się w 1902 roku. Copa de la Coronacion powędrowała w ręce Club de Vizcaya, który pokonał 2:1 Barcelonę. W ubiegłym sezonie Puchar Króla zdobyła drużyna Realu Madryt, która w finale pokonała odwiecznego rywala, FC Barcelona. Ciekawe jest, że dwa pierwsze miejsca w tabeli najczęstszych zdobywców tego trofeum są dwie drużyny z regionów Hiszpanii domagających się autonomii. Są nimi właśnie „Blaugrana” i Athletic Bilbao, którzy po Copa del Rey sięgnęli odpowiednio 26 i 23 razy. Obie te drużyny spotkają się także w tegorocznym finale, który odbędzie się 30 maja. Oba kluby wyraziły chęć rozegrania finału na Estadio Santiago Bernabeu, stadionie wspólnego odwiecznego rywala. Real Madryt odmówił jednak, zasłaniając się względami politycznymi. W związku z tym finał zostanie rozegrany na Camp Nou w Barcelonie.