Roger czyli rasizm po polsku


Roger Guerreiro od niedawna jest już Polakiem, a dokładniej posiada polskie obywatelstwo. Uzyskał je w tempie ekspresowym, tak aby mógł zagrać w kadrze na zbliżającym się EURO 2008. Jak łatwo się domyśleć, te działania miały swoich zwolenników i przeciwników. Wydaje się jednak, że wyrażać swoją opinię pozwala się tylko tym pierwszym.


Udostępnij na Udostępnij na

Białostocki wstyd

            07.05.2008 r. Białystok, mecz pomiędzy miejscową Jagielonią a Legią Warszawa. Na początku drugiej połowy na sektorze zajmowanym przez kibiców Jagi pojawił się transparent o treści:Roger – nigdy nie będziesz Polakiem”. W wyrazie Polakiem, w literę „o” wpisano krzyż celtycki, znak powszechnie używany m.in. przez neofaszystów. I to właśnie ten symbol sprawił, że o „akcji” nie można powiedzieć absolutnie nic pozytywnego. Faszyzm i wszystko co jest z nim związane (czyli rasizm również) należy zwalczać z całą stanowczością, a nie propagować. Zdumiewające, że w kraju, który tyle wycierpiał przez faszystów można znaleźć ludzi (teoretycznie Polaków), dla których fakt ten nie ma żadnegoznaczenia.

 

Wodzisław to nie Białystok

            10.05.2008 r. Wodzisław Śl., Odra podejmuje Groclin. Na trybunach pojawia się prawie identyczny transparent jak w Białymstoku. I właśnie tu „prawie” robi ogromną różnicę. Tekst na wiszącym płótnie nie zwierał nic, co mogłoby być skojarzone z faszyzmem czy  czymkolwiek zabronionym przez prawo. Mimo to delegat PZPN, który był obecny na meczu nakazał ściągnięcie transparentu, co kibice natychmiast uczynili (chcieli jeszcze wywiesić płótno z hasłem: „To jest wasza wolność słowa”, jednak nie udało im się tego zrobić – interweniowała ochrona). Ciekawe, że w Białymstoku takiej reakcji ze strony delegata zabrakło. Jest to o tyle dziwne, że na stadionie Jagielonii mieliśmy do czynienia z propagowaniem faszyzmu.

 Opinia czy Obelga

            I tu pojawia się pytanie, z czym mieliśmy do czynienia na stadionie w Wodzisławiu Śląskim? Większość doniesień prasowych sugerowała, że kibice obrazili Rogera. Ciężko się jednak z tym zgodzić, ponieważ nikt nie odnosił do koloru jego skóry, nie wyzywał go, nie naśladował odgłosów małpy (co zdarzyło się kilkakrotnie w polskiej lidze w stosunku do innych zawodników), nie wspominając o wrzucaniu bananów na boisko (jak to było w przypadku Olisadebe w Lubinie w 2000 r.). Zdanie „nigdy nie będziesz Polakiem” można  traktowaćjako sprzeciw wobec sposobu i podstawy na jakiej Roger otrzymał polskie obywatelstwo. To samo, na które Polacy zesłani do Kazachstanu wbrew ich woli, czekają po kilka lat i nie zawsze je otrzymują! Dodatkowo część kibiców może być niezadowolona z faktu, że Roger praktycznie przez cały czas był pewniakiem jeśli chodzi o wyjazd na Euro, mimo, że nie zagrał nawet sekundy w eliminacjach. Oczywiście nikt za same zasługi na taką imprezę jechać nie powinien, ale przykładowo Adrian Sikora był również wyróżniającym się zawodnikiem w OE, a nie dostał nawet jednej szansy zaprezentowania się w koszulce z orłem na piersi.

 Nie dajmy się zwariować

            Roger jest w kadrze, to fakt. Być może dzięki niemu Polska osiągnie jakiś sukces na tej prestiżowej imprezie, a rzesze polskich kibiców pokochają tego zawodnika. Część z nich już teraz popiera pomysł powołania Rogera i ciężko im się dziwić, ponieważ jest to bardzo dobry zawodnik, który perfekcyjnie potrafi pokierować grą całej drużyny. Z drugiej strony są kibice, którzy bardzo emocjonalnie utożsamiają się z kadrą, w zawodnikach widzą swoich przedstawicieli na międzynarodowych zawodach. I dla nich Roger jest bardzo wartościowym człowiekiem, ale zawsze pozostanie Brazylijczykiem z polskim paszportem, który gra w kadrze Polski ponieważ był za słaby, aby reprezentować kraj, z którego pochodzi.

            Zarówno jedni,jak i drudzy mogą mieć rację i mają prawo do wyrażania swojej opinii pod warunkiem, że nikogo nie obrażają. Zwolenników nikt nie rozlicza z ich postawy względem powołania Rogera. Tak samo powinno postępować się z przeciwnikami, którzy maja prawo do własnego zdania, a nazywanie ich rasistami jest po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze