Paweł Szurgociński: „Sukces sportowy na który liczymy z pewnością pomoże Sekcji Piłki Nożnej Kobiet Resovii”


Przedstawiamy kobiecą sekcję klubu z Wyspiańskiego 22

14 sierpnia 2020 Paweł Szurgociński: „Sukces sportowy na który liczymy z pewnością pomoże Sekcji Piłki Nożnej Kobiet Resovii”

Resovia zanotowała ostatnio fantastyczny wynik, meldując się w rozgrywkach 1 ligi piłkarskiej. Klub ten to jednak nie tylko futbol mężczyzn, a w jego strukturach działa także dobrze radząca sobie sekcja kobiet, która  jako jedyna w Rzeszowie zajmuje się szkoleniem dziewcząt. O drużynie, organizacji i planach opowiedział nam co nieco trener, pan Paweł Szurgociński. Serdecznie zapraszamy!


Udostępnij na Udostępnij na

Początki kobiecego piłkarstwa w Resovii sięgają 2011 roku, w którym to trener Monika Nosal – inicjatorka utworzenia drużyny i szerzenia piłkarskiej pasji wśród dziewcząt – postanowiła wcielić swój pomysł w życie. Obecnie żeńska „Reska” występuje na zapleczu ekstraligi i systematycznie się rozwija, chcąc w niedługim czasie zawitać w szeregi ekstraligi. O tym, co w klubie piszczy i jego najbliższych planach opowiedział nam trener pierwszej drużyny seniorek – Paweł Szurgociński.

Resovia Rzeszów – sekcja kobiet

– W Rzeszowie jesteśmy jedynym klubem, który zajmuje się szkoleniem w kobiecej piłce. Wiadomo w szkółkach piłkarskich są dziewczynki, które trenują i grają, ale z chłopcami. Resovia to jedyne miejsce w Rzeszowie gdzie mogą trenować w grupach dziewczęcych oraz grać w rozgrywkach ligowych dziewcząt. Piłka nożna kobiet z roku na rok rozwija się, a PZPN wspomaga kluby występujące na poziomie centralnym. Chcemy, aby jak najwięcej osób przychodziło na mecze wszystkich zespołów kobiecych Resovii. Jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalną marką w Polsce – sukces sportowy na który liczymy z pewnością pomoże Sekcji Piłki Nożnej Kobiet Resovii, aby w Rzeszowie było o nas „głośniej” – mówi Szurgociński.

 

Resovia Rzeszów – wbrew wszelkim prognozom

Resovia: Trudne przygotowania, ale niewiele przeszkód 

Ciężkie jest to pierwsze półrocze 2020 dla piłkarstwa w ogóle. Pandemia, reżim sanitarny i wszystko, co się z tym wiąże, wywróciło futbolową rzeczywistość do góry nogami. Przerwa spowodowana lockdownem dała się we znaki, ale na szczęście powoli wraca normalności i podobnie dzieje się w kobiecej Resovii, przygotowującej się do rozpoczęcia rozgrywek 1 ligi kobiet.

Resovia Rzeszów – sekcja kobiet

– Przygotowania przebiegają specyficznie ze względu na to że przez trzy miesiące dziewczyny nie mogły trenować w normalnych warunkach. Postanowiłem, że będziemy rozgrywać dużo sparingów – co jest zmianą patrząc na poprzednie przygotowania do sezonu. Nie zapominamy o przygotowaniu motorycznym, wytrzymałościowym i szybkościowym. Liczebność kadry zespołu powoduje sporą rywalizację, co daj się zauważyć na treningach i sparingach. W trzecim tygodniu przygotowań wyjechaliśmy na obóz do Białej Podlaskiej, gdzie mieliśmy świetne warunki do przygotowania zespołu do rozgrywek. Niestety, jak to w sporcie bywa, pojawiło się kilka kontuzji ale jak wspomniałem wcześniej – liczebność kadry pozwala nam uzupełnić skład od razu. Rozgrywki ligowe rozpoczynamy 15 sierpnia w Tczewie meczem z tamtejszą Pogonią – komentuje trener.

Resovia Rzeszów – sekcja kobiet

Kobieca piłka mimo, że próbuje gonić tą w męskim wydaniu, przynajmniej w Polsce na swoje „piec minut” będzie musiała jeszcze poczekać. Wszystko zmierza w dobrym kierunku, zmienia się na lepsze, ale w Wiśle wody jeszcze trochę upłynie, zanim osiągnie poziom tego chociażby z zachodniej Europy. W niektórych klubach brakuje pieniędzy, upadają – nie mając żadnej perspektywy na przetrwanie. Szkoda, dlatego cieszyć może fakt, że w Polsce żeńskim futbolem zaczyna się interesować telewizja, bo to tez może pomoc w popularyzacji tej dyscypliny sportu wśród dziewcząt. Czy w Resovii napotykają jakieś bariery?

– Moim zdaniem przeszkód jest naprawdę niewiele, cała sekcja kobiet jest wspierana przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego, zawodniczki otrzymują darmowy sprzęt, mają zapewnione wyżywienie podczas meczów wyjazdów, noclegi. Boiska treningowe również są do naszej dyspozycji, mecze rozgrywamy (1 liga kobiet) na głównym boisku, przy bardzo niesprzyjającej aurze mamy do dyspozycji sztuczne boisko. Wiadomo większe wsparcie finansowe ze strony władz Miasta Rzeszowa byłoby przydatne – w tej chwili jako jedyny klub na Podkarpaciu mamy wszystkie zespoły na poziomie centralnym. Sponsorzy robią co mogą aby wspierać kobiecy futbol w Resovii, za co jesteśmy im wdzięczni – podkreśla Paweł Szurgociński.

Szkolenie receptą na sukces 

Wiadomo, że nic z niczego raczej nie powstanie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę w Rzeszowie, gdzie już przy tworzeniu sekcji kobiet nadrzędnym celem było piłkarskie szkolenie. Przy Resovii działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego i Akademia Piłkarska, które pomagają w odpowiedniej realizacji tego przedsięwzięcia. O tym, jak to wygląda, dokładnie mówi trener Szurgociński: Jeśli chodzi o nabór nasza sekcja co roku organizuje testy naborowe we współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Resovia w Rzeszowie, gdzie zawodniczki uczą się na co dzień. Szukamy uzdolnionych zawodniczek z Podkarpacia, ale nie tylko. Szkoła jest magnesem dla dziewczyn które marzą o grze w piłkę na wysokim poziomie. Mamy zespoły w każdej kategorii wiekowej, więc każda zawodniczka (uczennica) ma możliwość gry w każdy weekendZawodniczki, które ukończyły swoją edukację w szkole średniej i kontynuują naukę np. na studiach mają możliwość gry w naszym klubie. Jeśli, któraś z zawodniczek, bez względu na wiek, zgłasza się do nas oczywiście przyglądamy się jej umiejętnościom i jeśli stwierdzimy, że będzie ona wzmocnieniem zostaje zawodniczką 1ligowej Resovii.

Resovia Rzeszów – sekcja kobiet

Mądrze budowana ma w niedługim czasie awansować do ekstraligi kobiet, tak, by to szkolenie mogło być jeszcze bardziej wydajne i efektywne. Jak wyglądają najbliższe plany sekcji?

– Tu trzeba rozdzielić dwie kwestie – rozgrywki ligowe oraz szkolenie młodzieży. Jeśli chodzi o rozgrywki to klub chce grać w najwyższej lidze na poziomie seniorskim (Ekstraliga), aby móc rywalizować z najlepszymi zespołami, pozwoli to podnieść poziom piłkarski każdej zawodniczki. Odnośnie młodszych kategorii wiekowych Juniorki U17, TrampkarkiU15, Młodziczki U13 – chcemy w tych kategoriach rywalizować o medale Mistrzostw Polski – wiemy, że umiejętności zawodniczek oraz praca trenerek w grupach młodzieżowych pozwala nam myśleć, że w niedalekiej przyszłości ten cel osiągniemy. Natomiast jeśli chodzi o szkolenie młodzieży to celem nadrzędnym jest wychowanie jak najwięcej zawodniczek, które po etapie szkolenia na poziomie Szkoły Podstawowej i pierwszych dwóch lat Liceum Ogólnokształcącego trafią do kadry pierwszego zespołu Resovii Rzeszów.

Drugim celem jest wyszkolenie zawodniczek, które będą trafiały do kadr wojewódzkich w swojej kategorii, następnie na zgrupowania Akademii Młodych Orłów (Zima, Wiosna, Lato, Jesień) zgrupowania młodzieżowych Reprezentacji Polski U15, U17 i U19. Dotychczasowa praca przynosiła wymienione powołania – kończy Paweł Szurgociński.

***

Sekcja kobiet Resovii startuje w rozgrywkach 15 sierpnia, a TUTAJ znajdziecie jej pełny terminarz. 

Komentarze
Romario (gość) - 2 miesiące temu

Tak trzymac nadal a bedzie dobrze !

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze