Sympatycy Cracovii zbierają fundusze, aby wykupić wystawiony przez jeden z domów aukcyjnych na sprzedaż Puchar Galicji – pierwsze trofeum zdobyte przez klub w 1913 roku. Okaz ten, tak jak wiele innych cennych pamiątek, nie tylko tych sportowych, zaginął – uważano, że bezpowrotnie. Odnalazł się, a teraz można go kupić – pasiaści fanatycy dążą do tego, by trofeum wróciło tam, gdzie jego prawowite miejsce.
Puchar przyznany za mistrzostwo Galicji w 1913 roku do niedawna jeszcze uważany był za bezpowrotnie zaginiony, tak jak wiele innych pamiątek. Nie tylko tych sportowych, które „rozpłynęły się” na przykład podczas wojen. Wspomniane trofeum odnalazło się jednak nie tak dawno temu, kiedy zostało wystawione na aukcji – zablokowanej wówczas przez Ministerstwo Kultury. Teraz wraca, a kibice Cracovii chcą zrobić wszystko, by je odzyskać!
„Pasy” we wspomnianym 1913 roku zagrały w mistrzostwach Galicji, w których rywalizowały z Wisłą Kraków i Pogonią Lwów, a o ostatecznym zwycięstwie zdecydowały derby z największym rywalem, mające miejsce dokładnie 9 listopada – z meczem tym wiąże się ciekawa historia, ponieważ w ekipie Wisły zagrało kilku nieuprawnionych piłkarzy (sprowadzonych z Czech) i koniec końców Cracovii przyznano walkower, a nagrodą był puchar, o który teraz cały ten ambaras.
Już wkrótce.https://t.co/5wzn9gXlpt pic.twitter.com/tuhJuwfVhC
— STOWARZYSZENIE CRACOVIA OLDSCHOOL (@CRACOVIAOLDSCH1) November 28, 2023
– Okazały srebrny puchar, zdobyty przez Cracovię na Pierwszych Mistrzostwach Galicji w 1913 roku, stanowi unikatowy zabytek o wyjątkowej wartości muzealnej, jako jedna z nielicznych, do dziś zachowanych tej wagi pamiątek, związanych z początkiem historii polskiej piłki nożnej. Unikatowy zabytek został wykonany przez Koch & Bergfeld – jedną z najsłynniejszych niemieckich firm złotniczych, wykonawcę pucharu Ligi Mistrzów UEFA.
Pierwsze Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej odbyły się w r. 1913. Zatwierdzoną przez FIFA imprezę zorganizował powstały dwa lata wcześniej Związek Polski Piłki Nożnej. Przed założeniem ZPPN polskie kluby należały bezpośrednio do austriackiej federacji (ÖFV). Stąd też organizacja, z której w 1919 roku powstał PZPN, posiadała ważne znaczenie dla tworzenia się polskiej społeczności sportu. Jej działalność przerwał wybuch I wojny światowej, stąd też przewidziana na rok 1914 druga edycja rozgrywek nie doczekała się zakończenia.
Finał Pierwszych Mistrzostw Galicji miał dość nieprzewidziany przebieg, zaś ich wynik do dziś budzi kontrowersje. Wzięły w nim udział dwa najstarsze istniejące do dziś kluby w Polsce – Cracovia i Wisła (powstałe w roku 1906). W ostatnim meczu, rozegranym 9 listopada 1913 roku, na boisku wygrała Wisła 1:0. Jednak orzeczono walkower 5:0 dla Cracovii bo w drużynie Wisły wystąpili nieuprawnieni zawodnicy ze Sparty Praga (Pek i Spindler).
Srebrne trofeum, które otrzymała Cracovia, zostało zasponsorowane przez redakcję IKC-a, o czym pisali fundatorzy: Od szeregu lat utarł się zagranicą zwyczaj, iż ważniejsze zawody sportowe rozgrywane bywają o nagrody honorowe, ofiarowywane przez dzienniki światowej sławy (jak Matin, New York Herald, Excelsior i i.), instytucye przemysłowe, lub też osoby prywatne. Zwyczaj ten przyniósł wielką korzyść dla sportów. Nagrody honorowe dla zwycięzców zrodziły bowiem szlachetną rywalizację, która przyczyniła się do postawienie sportu na wyższym poziomie.
Idąc za przykładem pism zagranicznych, ofiarowała nasza Redakcya srebrny puhar (!)trzykrotnym zdobywcom mistrzostwa Galicyi w zawodach footbalowych. Nagroda ta będzie wędrowną a otrzyma ją ten klub, którego drużyna trzy razy w ogóle, a dwa razy z rzędu zdobędzie mistrzostwo Galicyi. Niechaj nagroda ta przyczyni się do jak najpiękniejszego rozwoju polskiego sportu – możemy przeczytać na stronie internetowej domu aukcyjnego, na której wystawiony jest puchar.
Puchar musi wrócić do „Pasów” – działa stowarzyszenie „Cracovia Oldschool”
– Już wcześniej kontaktowaliśmy się z Ministerstwem Kultury, które zablokowało wcześniejszą aukcję, próbowaliśmy dotrzeć do właściciela i robimy wszystko, żeby odzyskać ten puchar. Cracovia zdobyła go jako jedyna i chcielibyśmy, żeby wrócił do klubu. Teraz do końca nie wiadomo także, czy do tej licytacji dojdzie – może być jak poprzednio – jednak musimy być przygotowani, a przecież dodatkowo chcieć go mogą także jakieś osoby prywatne i mogą także brać udział w aukcji. Gdyby się udało, to trafiłby na jedną z głównych pólek w planowanym muzeum klubu.
Cały plan się wykluwa, mamy swoje środki – 50 kilka tysięcy złotych, ale też w dalszym ciągu liczymy na pomoc. Z tyłu głowy pojawiają się także pytania, na przykład czy ten puchar jest oryginalny. Ministerstwo pewnie tego nie weryfikowało, dlatego będziemy chcieli zrobić to my, tak, by mieć tę 100-procentową pewność. W razie czego jest przewidziane okienko czasowe na unieważnienie aukcji – komentuje dla nas członek zarządu stowarzyszenia „Cracovia Oldschool”, Tomasz Siemieniec.
Jak widać, stowarzyszenie chce, aby zguba wróciła do klubu, a do całego tematu podchodzi także bardzo racjonalnie, wielotorowo i z rozmów, które udało nam się przeprowadzić, wynika, że mocno mu na tym temacie zależy.
Puchar zdobyty przez Cracovię na Pierwszych Mistrzostwach Galicji w 1913 roku wraca ponownie na aukcję!🏆⚪️🔴⚪️🔴⚪️🔴⚪️🎩
Walczymy dalej!💪💪💪https://t.co/T9mxA5dAv1 pic.twitter.com/hLfC8lN6jE— STOWARZYSZENIE CRACOVIA OLDSCHOOL (@CRACOVIAOLDSCH1) November 27, 2023
***
Jeżeli ktoś chciałby pomóc sympatykom Cracovii w zbiórce, może to zrobić tutaj:
Numer konta do wpłat: 62 1870 1045 2083 1074 9370 0004
Tytuł przelewu: DAROWIZNA PUCHAR