Prasa po ceremonii otwarcia mistrzostw


13 czerwca 2014 Prasa po ceremonii otwarcia mistrzostw

Rozpoczęcie brazylijskiego mundialu w Sao Paulo należało do jednego z tych kolorowych, barwnych, karnawałowych spektakli, które przyszło oglądać widzom na całym świecie. Poza nami. W Polsce, z powodów technicznych, „Telewizja Polska” nie była w stanie pokazać tej ceremonii na żywo, a jedyne, co mogliśmy obejrzeć, to studio, w którym komentatorzy zagłuszali puszczaną z odtworzenia Jennifer Lopez.


Udostępnij na Udostępnij na

Największą atrakcją czwartkowej imprezy, zwiastującą początki najbardziej oczekiwanego turnieju piłkarskiego na świecie, była ogromna Brazuca na środku boiska, dookoła której tancerze wykonywali przeróżne akrobacje. Zwieńczona występem Claudii Leitte, Jennifer Lopez i Pitbulla, którzy wspólnie zaśpiewali oficjalny hymn mistrzostw, była bardzo barwną ceremonią. Co na ten temat sądzi prasa?

Przegląd Sportowy – Fiesta w cieniu protestów

Wielkie show nawiązujące do natury (tancerze przebrani za drzewa  jakby żywcem wyjęte z Władcy Pierścieni  kwiaty i inne rośliny) i kultury Brazylii (tradycyjne tańce z różnych części kraju, występy mistrzów capoeiry). Publiczność była ewidentnie zachwycona, co i rusz wiwatując na cześć artystów.

Barbara Bardadyn bardziej skupia się na wydarzeniach poza stadionem. Powołując się na lokalne media, przypomina, że w samym Sao Paulo odbyły się cztery manifestacje anty-mundialowe w dniu otwarcia mistrzostw, w czasie których ranne zostały dziennikarki CNN. Protesty są oczywiście skutkiem wydawania pieniędzy na organizację turnieju, zamiast skupić się na poprawie sytuacji gospodarczej w Brazylii.

Sport.pl  Dlaczego TVP nie pokazała ceremonii otwarcia mundialu?

Nie mogło obyć się bez kąśliwego komentarza portalu spółki Agora. Podczas przedmeczowego studia, które miało transmitować także ceremonię otwarcia, Jacek Kurowski zdecydowanie odrzucał możliwość tego, aby komplikacje powstały w skutek błędu stacji i że to cała Europa ma problemy z dostępem do południowoamerykańskiej transmisji. Sport.pl uważa jednak inaczej.

Strona cytuje wpisy zagranicznych korespondentów na Twitterze, którzy jasno określają, że poza granicami naszego kraju nie było najmniejszych problemów. Ani niemieckie ZDF, ani brytyjskie ITV żadnych komplikacji nie odnotowało, a stacji, które transmitowały wydarzenia ze stadionu, było zdecydowanie więcej.

Fakt.pl  Kiedyś śpiewała Maryla Rodowicz, dzisiaj śpiewa Jennifer Lopez

Tabloid przypomina czytelnikom najlepsze, według autora, piosenki zagrzewające do wspaniałej gry. Wśród pięciu najlepszych utworów nie mogło zabraknąć Maryli Rodowicz, która ze swoją piosenką Futbol prowadziła do boju reprezentantów w Niemczech w roku 1974. W zestawieniu pojawia się także Gloryland, Ricky Martin z La Copa de la Vide, a także Shakira oraz aktualny hymn mistrzostw, We Are One w wykonaniu Pitbulla, J-Lo i Claudii Leitte:

Dail Mail  bezsensowne ceremonie otwarcia

Poza granicami Polski prasa wypowiada się w innym tonie na temat otwarcia imprezy na brazylijskich stadionach. Daily Mail”, odpowiednik polskiego Faktu”, pisze, że nie ma rzeczy bardziej bezsensownej niż ceremonia otwarcia mistrzostw świata. Oczywiście to, że zdaniem autora, jest ona bezcelowa, nie przeszkodziło w stworzeniu obszernego artykułu, w którym pisze o tym, że Brazylia bezpiecznie zaplanowała występy artystów:  Setki kręcących się bezcelowo w kółko członków ekipy, reprezentujące te same, stare, szablonowe zagrania, które mają tyle samo wspólnego z prawdziwą duszą Brazylii, ile tancerze Morrisa mają z sercem Anglii. Dalej autor w tym samym tonie wypowiada się na temat pozostałych elementów ceremonii.

The Guardian  Muzyka, pasja i Jennifer Lopez

Tancerze, słodkie dzieciaki i ludzie udający piłki dołączają do J-Lo i Pitbulla, by rozpocząć turniej z klasą

Korespondentka Guardiana, Hadley Freeman, tak napisała krótko rozpoczynając tekst, w którym, w swoim stylu, również krytykuje.

Najbardziej oberwało się piosence We Are One, która nazwana została śmieciem, przez autorkę artykułu. Podobnie jak w przypadku Przeglądu Sportowego, Guardian również wzmiankuje o protestach, jakie miały miejsce przed ceremonią. 300 osób protestowało przeciwko temu, jak wydawane pieniądze trafiają na murawy, a nie, przykładowo, do szkół.

Marca  Ceremonia otwarcia mistrzostw świata 2014 oparta na naturze i tańcu

Marca cytuje reżysera ceremonii, wyjaśniającego, dlaczego tak, a nie inaczej wyglądało otwarcie turnieju:  Taniec to jeden z trzech skarbów ludności Brazylii, z wieloma korzeniami i wariantami. Drugim skarbem jest bujna roślinność, a trzecim  futbol, który odzwierciedla szczęście.

W artykule nie pojawia się, jak przy okazji kilku innych tytułów, złośliwość i uszczypliwość względem organizatorów, a tylko suche fakty, mające na celu przedstawić to, jak wiele planowania zajęło przygotowanie spektaklu. Największą atrakcją, według Marcy, była gigantyczna piłka na środku stadionu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze