Polacy za granicą: Żyro robi furorę w Anglii, gole Grosickiego i Majewskiego

18 stycznia 2016 Polacy za granicą: Żyro robi furorę w Anglii, gole Grosickiego i Majewskiego
Grzegorz Rutkowski

Weekend, a dla niektórych cały tydzień, był kolejnym udanym dla polskich zawodników grających na obczyźnie. Doskonałe wejście do składu Wolverhampton zaliczył Michał Żyro. Kamil Grosicki znów okazał się superrezerwowym, a Radosław Majewski zdobył swoją pierwszą bramkę w tym sezonie w barwach greckiego AS Veria. Ponadto Kamil Glik wywalczył rzut karny dla swojej drużyny.

Michał Żyro wspaniale rozpoczął swoją piłkarską przygodę w Anglii. Po trzech meczach w barwach Wolverhampton ma na koncie trzy bramki. We wtorek w pojedynku z Fulham dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, a w weekend dołożył jedno trafienie w starciu z Cardiff. Nie błysnął za to Łukasz Fabiański, który w środowym meczu z Sunderlandem wpuścił cztery gole, był winowajcą przy jednym z nich.

We Włoszech mieliśmy kolejny „polski” mecz. Na Stadio Olimpico rywalizowały zespoły AS Roma i Hellas Werona. W barwach gospodarzy dobrze w bramce spisywał się Wojciech Szczęsny. Natomiast występujący w drużynie gości Paweł Wszołek był jednym z najlepszych zawodników na boisku, wywalczył rzut karny dla swojej drużyny. Tej samej sztuki dokonał także Kamil Glik w meczu przeciwko Frosinone. Polska reprezentacja w Serie A powiększyła się o jednego zawodnika. Jest nim Thiago Cionek, który został nowym zawodnikiem Palermo.

We francuskiej Ligue 1 na boisko powrócił Kamil Grosicki. W wyjazdowym meczu z Troyes Polak pojawił się na murawie w 76. minucie i już po pięciu minutach zdobył bramkę dla Rennes. Był to jego szósty strzelony gol w tym sezonie, piąty po wejściu z ławki rezerwowych.

Jeśli chodzi o pozostałych Polaków, na wyróżnienie na pewno zasługuje Łukasz Teodorczyk. Popisał się on hat-trickiem zdobytym w 26 minut w sparingu ze Skenderbeu Korcza. Radosław Majewski wpisał się po raz pierwszy w tym sezonie na listę strzelców w barwach AS Veria w greckiej Superleague Ellada. Kolejną bramkę w Pucharze Turcji dla Rizesporu zdobył Patryk Tuszyński. Na boiska powrócili także polscy piłkarze występujący w holenderskiej Eredivisie, już bez Sebastiana Stebleckiego, który wrócił do Polski.

ANGLIA:

Bartosz Białkowski (Ipswich Town) – całe mecze z Leeds (2:1) oraz Preston (1:1) na ławce rezerwowych

Piotr Malarczyk (Ipswich Town) – całe mecze z Leeds (2:1) oraz Preston (1:1) na ławce rezerwowych

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers) – 83 minuty i dwie bramki w meczu z Fulham (3:2) oraz 90 minut i bramka w meczu z Cardiff (1:3)

Tomasz Kuszczak (Birmingham City) – 90 minut w meczu z Nottingham (1:1) oraz 90 minut w meczu z Derby (3:0)

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w meczu z West Hamem (1:3) oraz 90 minut w meczu z Norwich (3:0)

Marcin Wasilewski (Leicester City) – całe mecze z Tottenhamem (1:0) oraz Aston Villą (1:1) na ławce rezerwowych

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu z Sunderlandem (2:4), jego drużyna w poniedziałek o 21:00 rozegra mecz przeciwko Watford

WŁOCHY:

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w meczu z Frosinone (4:2)

Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w meczu z Chievo (1:1)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 88 minut w meczu z Chievo (1:1)

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w meczu z Hellas Verona (1:1)

Paweł Wszołek (Hellas Verona) – 73 minuty w meczu z AS Roma (1:1)

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – cały mecz z Milanem na ławce rezerwowych (0:2)

Kamil Wilczek (Carpi FC) – poza kadrą w meczach z Milanem (1:2) oraz z Sampdorią (2:1)

Thiago Cionek (US Palermo) – cały mecz z Genoą na ławce rezerwowych (0:4)

HISZPANIA:

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – cały mecz z Betisem na ławce rezerwowych (4:0) oraz 90 minut w meczu z Malagą (2:1)

FRANCJA:

Kamil Grosicki (Stade Rennais FC) – 14 minut i bramka w meczu z Troyes (4:2)

HOLANDIA:

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 83 minuty w meczu z ADO Den Haag (1:0)

Wojciech Golla (NEC Nijmegen) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Willem II (1:0)

Filip Kurto (Excelsior Rotterdam) – cały mecz z Graafschap na ławce rezerwowych (0:2)

Filip Bednarek (Utrecht) – cały mecz z Groningen na ławce rezerwowych (4:1)

TURCJA:

Patryk Tuszyński (Caykur Rizespor) – 90 minut, bramka i żółta kartka w meczu z Aydinspor (2:1) oraz poza kadrą w meczu z Genclerbirligi (2:3)

Łukasz Szukała (Osmanlispor FK) – poza kadrą z powodu kontuzji w meczu z Kayserisporem (0:1)