Zamieszanie z biletami, telewizyjny rekord i amerykańska dominacja


Czyli pierwszy tydzień kobiecego mundialu za nami

16 czerwca 2019 Zamieszanie z biletami, telewizyjny rekord i amerykańska dominacja
Stadium Astro

Jak nie mistrzostwa świata do lat 20, to inne światowe bądź europejskie rozgrywki... Piłkarski kibic nie może narzekać na nudę podczas tego lata. Kłopot bogactwa. Swój czas mają także kobiety i piłka nożna w ich wydaniu, a na FIFA Womens World Cup pierwszy tydzień rywalizacji za nami. Francuski turniej ciekawy jest jednak nie tylko ze względu na boiskowe poczynania pań... Nad Sekwaną dzieje się wiele, a do lamusa odchodzą między innymi telewizyjne rekordy.


Udostępnij na Udostępnij na

Od 7 czerwca Francja żyje piłką nożną, a dokładnie rozgrywanym w tym kraju mistrzostwami świata kobiet. Turniej skupia na sobie uwagę, obfituje w ciekawe spotkania i dostarcza kibicom wielu niezapomnianych emocji i wrażeń. Postanowiliśmy podsumować pierwszy tydzień rozgrywki, nie tylko z czysto sportowego punktu widzenia.

Problemy techniczne

Organizacja wydarzenia jest dobra, ale na początku pojawiły się małe problemy. Niektórzy widzowie, gromadząc się, by obejrzeć inauguracyjny mecz Francja – Korea Południowa, przeżyli ogromne zdziwienie, kiedy dowiedzieli się, że ich cyfrowe bilety zostały anulowane. Wszystko przez problem techniczny. Piłkarskie władze znalazły rozwiązanie w postaci… wydruków. Kibice mający problem musieli udać się do specjalnych punktów po to, aby ponownie edytować i wydrukować przepustkę do wstępu na stadion.

Wcześniej pojawił się też inny kłopot. Przy zakupie biletów na spotkania, głównie w Lyonie, system rozrzucał łączne zamówienia i rozdzielał miejsca osób chcących mieć je koło siebie. Dość spore utrudnienie, na które rozwiązaniem ma być procedura „zastępowania” w szczególnym przypadku, kiedy sytuacja dotyczy rodzin z dziećmi, tak by te nie były odseparowane.

Na tym jednak nie koniec. Pojawił się następny ambaras. Zdarza się tak, że osoby kupujące bilety dostają tylko fakturę, a biletów brak. Wszystko przez – jak twierdzi centrala – problem techniczny systemu, który powinno dać się wyeliminować. Rozwiązaniem jest zgłaszanie się poszkodowanych w ten sposób osób do specjalnych kas, w których możliwe jest wydrukowanie wejściówki. Niełatwa jest także sytuacja niepełnosprawnych chcących udać się na spotkanie. Procedura nabycia karty wstępu przeznaczonej na specjalne miejsce nie jest prosta i też płata figle.

Brazylijska samba w Grenoble (Reportaż)

Kanonada Amerykanek i zakaz radości

Amerykanki to aktualne jeszcze mistrzynie i jedne z faworytek wyścigu po tegoroczny puchar. Tak jak się spodziewano, ogromnych wrażeń dostarczył ich pierwszy mecz na turnieju, w którym zmierzyły się z Tajlandkami. Dla zawodniczek z USA spotkanie było łatwe i przyjemne, pewnie pokonały azjatyckie rywalki, i to aż 13:0. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, ot zespół z ogromnym potencjałem rozbił ten bardzo słaby, gdyby nie mała drama, która wybuchła za oceanem.

Piłkarkom zaczęto zarzucać w ich kraju zbyt dużą radość po strzelanych bramkach, która oznaczać miała brak szacunku do słabego przeciwnika. Bezsens, bełkot… Inaczej tego nazwać nie można. Jak można się nie cieszyć, przecież sport, nawet ten profesjonalny, to nie tylko wielkie pieniądze, lecz także duże emocje. Radość po zdobytych golach jest naturalna i zapewne zaliczyć ją można do zdrowych oznak. Ładnie podsumował to dziennikarz Weszlo.com, pisząc, że gdyby Amerykanki się nie cieszyły, to właśnie wtedy byłoby to wyrazem braku szacunku i lekceważenia przeciwnika.

Telewizyjne rekordy

Francuski mundial pokazuje, że futbol kobiet ciągle rozwija się i staje się sportem coraz bardziej popularnym. Najlepiej świadczą o tym wyniki oglądalności poszczególnych telewizji transmitujących to wydarzenie.

W Brazylii mecz piłkarek z tego kraju przeciwko Jamajce zobaczyło 19,7 miliona widzów. Drugi co do wielkości wynik w historii brazylijskiej telewizji (jeżeli chodzi o żeński futbol), po finale mistrzostw świata z 2015 roku. We Francji natomiast mecz otwarcia Francja – Korea Południowa obejrzało bagatela 9,83 miliona osób, co stanowiło 44,3% aktywnych użytkowników TV. Dla porównania spotkanie męskiej reprezentacji w ramach kwalifikacji Euro 2020 z Turcją zobaczyło 5,1 miliona.

Podobnie jest we wszystkich innych krajach, stacje telewizyjne notują bardzo duży wzrost oglądalności. Należy się cieszyć z faktu, że bagatelizowana wcześniej żeńska odmiana piłkarstwa zyskuje większy – jak by to powiedziała dzisiejszą młodzież – fejm.

Jak było piłkarsko?! 

Mistrzostwa ku uciesze gawiedzi stoją na wysokim poziomie. Mecze są zacięte, interesujące i zachęcają do skupienia się na… kobietach. Swoje zrobiły faworytki, chociaż nie brakowało niespodzianek, jak choćby zwycięstwo Australii nad Brazylią. Gospodynie, Francuzki, zdołały wygrać drugi i trudny grupowy mecz z Norweżkami, dwa zwycięstwa na koncie mają także Niemki i Holenderki – rozgrywka wchodzi w decydującą fazę.

Spotkania obfitują w piękne bramki, których średnio na mecz pada trzy, a do tej pory strzelono łącznie 65. Sędziny pokazały tylko jedną czerwoną kartkę, a w wyścigu o koronę strzelczyń prowadzą Amerykanka Alex Morgan (5 goli), Brazylijka Cristiane (4) i Włoszka Cristiana Girelli (3). Trzecia kolejka w grupach zaczyna się w poniedziałek i dostarczy kilka bardzo ciekawych spotkań: Szwecja – USA, Włochy – Brazylia czy Nigeria – Francja, dlatego kto jeszcze nie widział pań w akcji, może nadrobić zaległości i stracony czas. Naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze